13. 10. 2018

Beksa stále stoprocentní

I po třetím utkání v Kooperativa NBL si Beksa drží stoprocentní bilanci. Derby ve Svitavách zvládla navzdory ztrátě 15bodového vedení, v koncovce zkontrolovala výhru o 8 bodů.

4. KOLO KOOPERATIVA NBL:

DEKSTONE Tuři Svitavy vs. BK JIP Pardubice 85:93
(20:20, 20:31, 24:21, 21:21)

I v tomto derby nám scházel zraněný Donovan Jackson, ovšem i tentokrát jsme se s jeho absencí vypořádali velmi dobře.

Naší odpovědí na počáteční nápor Turů byla nezměrná aktivita na útočném doskoku - v úvodních pěti minutách jsme pod domácím košem uzmuli neuvěřitelných 7 míčů (Kamil Švrdlík 4)! Díky tomu jsme nepustili Svitavy do výraznějšího než 5bodového vedení, byť sami jsme poprvé byli vpředu až v 8. minutě (stav 13:14). První úspěšné trojky jsme se dočkali až ve 12. minutě díky Josefu Potočkovi (předtím jsme minuli 6 pokusů v řadě), o chvíli později ze stejné vzdálenosti uspěl i Richard Williams, jenž v první půli táhl naši ofenzívu 16 body!

Na startu druhé čtvrtiny Tuři odskočili na 25:20, ale...

Záhy jsme výrazně zagresivnili obranu, tlačili jsme domácí hráče do těžkých střel, naopak sami jsme v útoku měli spoustu otevřených pozic: z jedné takové nám přesně trojkující Richard Williams dal poprvé dvouciferný náskok (33:44). Pasáž od 12. do 19. minuty jsme ovládli zcela suverénně 10:29 (!!) a otočili průběžný stav až na 35:49.

V první půli jsme se dopustili jen 4 míčových ztrát (stejně tak Tuři), klíčovým číslem bylo našich 14 útočných doskoků, z nichž jsme vytěžili 18 bodů z druhých šancí!!! Pomohli jsme si i střelbou z dálky: ve druhé čtvrtině jsme proměnili 4 z našich šesti úspěšných tříbodových střel v zápase. "Do prvního poločasu jsme dali mhoho energie. V útoku jsme doskočili 14 míčů, také jsme limitovali ztráty míče," podotkl trenér Levell Sanders.

Mezi 21. a 22. minutou jsme skórovali rychlých 6 bodů (Ondřej Kohout 4) a zvýraznili rozdíl ve skóre na 42:57 - vypadalo to, že dostáváme utkání pod kontrolu. Svitavy však kontrovaly vlastní šňůrou 11:2 (během necelých 2 minut), na níž se 6 body podílel Luboš Kovář: nejprve byl zbytečně faulován při trojce a na čáře trestného hodu byl neomylný, stejně jako o chvíli později zpoza tříbodového oblouku (53:59). Po time-outu Richard Williams řídil náš kontr-úder (0:6), jenže hostitele držel Roman Marko, jenž 8 body za sebou (!) vrátil Tury na kontakt (61:67).

Do čtvrté čtvrtiny jsme vstoupili výtečně sehranou útočnou kombinací, na jejímž konci byl smečující Dwayne Benjamin (64:74).

V následujících třech útocích jsme však třikrát ztratili míč, Tuři nás ztrestali 6 body v řadě a byli definitivně zpět v zápase (32. minuta - 70:74). Na konci 33. minuty Roman Marko trefil svoji třetí trojku (75:76), v dalším průběhu se jeho tým opakovaně přitáhl na nejtěsnější možný rozdíl - do závěrečné čtyřminutovky se vstupovalo za stavu 82:83, a pak přišly klíčové momenty:

1. Dwayne Benjamin se podruhé v utkání trefil z trojky,
2. Viktor Půlpán po zisku míče předribloval celé hřiště a smečoval i přes faul blokujícího obránce - 82:88.

Pavel Slezák sice ještě těžkou trojkou snížil, leč na druhé straně skóroval Richard Williams (85:90). Další útok Turů jsme ubránili díky monster bloku Dwaynea Benjamina, a když 43 sekund před koncem najíždějící Richard Williams trefil koš s faulem, bylo definitivně jasno (85:93). "Druhý poločas, to byl boj. Oba týmy hrály velmi dobře. Všichni hráči předvedli skvělé výkony: Richard hrál velký zápas, Dwayne dal důležité trojky, Kohy měl důležité doskoky, Pulpy hrál velmi dobrou obranu...," řekl dále Ell. "Odehráli jsme velmi dobrý zápas, který se hrál v krásné atmosféře, jakou si derby zaslouží."

Mužem utkání byl nepochybně Richard Williams, atakující ceněný triple-double. Jeho finální účet zní 31 bodů + 9 asistencí + 8 doskoků (střelba z pole 12/23, trestné hody 5/6), koeficient užitečnosti 39)! Dwayne Benjamin nasázel 10 ze svých osmnácti bodů v závěrečné čtvrtině, dvouciferní byli také pivoti Ondřej Kohout (13) a Evan McGaughey (11). Poražení spoléhali zejména na perimetrové duo Pavel Slezák-Roman Marko, které se společně postaralo o 43 bodů.