Upravit stránku
30. 09. 2018

Beksa jde na Novgorod


V cestě za snem, rozuměj za postupem do základní fáze Basketball Champions League, stojí Bekse ruský klub BC Nižnij Novgorod. Na jaký tým pardubičtí basketbalisté narazí?

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE, 3. KOLO KVALIFIKACE:

BC Nižnij Novgorod vs. BK JIP Pardubice
(pondělí 1. 10. v 18 hodin SEČ)

Ze čtveřice možných soupeřů - kromě Novgorodu byli ve hře ještě Aris Soluň, FC Porto a Dinamo Tbilisi - vzešel ten nejsilnější z nich. V napínavém dvojzápase druhého kvalifikačního kola Nižnij Novgorod přetlačil řecký Aris finálním rozdílem 9 bodů (po domácí porážce 63:65 zvítězil v Řecku o 11 bodů 62:51) a v závěrečném kvalifikačním kole si to rozdá s Beksou o vstupenku do základní skupiny.

Pardubičtí trenéři sledovali všechna čtyři utkání Novgorodu v úvodních dvou kvalifikačních kolech.

Jak ruský tým charakterizují, kde vidí jeho přednosti, které se budeme snažit eliminovat?

“Novgorod se snaží praktikovat basketbal s maximálně rychlým přechodem na útočnou polovinu hřiště,” zmínil jeden ze základních aspektů soupeřovy hry asistent Tomáš Bartošek. “Narazíme na tým, který hraje velice tvrdě na obou polovinách hřiště. V obraně vyvíjí extrémně velký tlak na hráče s míčem, snaží se nedovolit jednoduché přihrávky na hráče bez míče, v určitých pasážích zápasu využívá presing po celém hřišti. Hráči staví hodně tvrdé clony, obecně využívají svých fyzických dispozic. Na útočné polovině hřiště se mohou opřít o silové pivoty,  pokud jde o hráče na perimetru, ti velmi dobře čtou hru: vědí, kdy vystřelit a kdy naopak jít do nájezdu.”

V prvním kvalifikačním kole Novgorod vyřadil FC Porto, ve druhém Aris Soluň. “Všechny zápasy jsme viděli, myslím, že máme dostatečné množství informací,” řekl dále Bartošek, jenž pohovořil i o klíčových hráčích ruského týmu. “Nejdominantnějším hráčem je americký rozehrávač Kendrick Perry. Je velmi silný hlavně v přechodové fázi, velmi dobře mění rytmus hry, je bodovým lídrem Novgorodu,” řekl na adresu muže, jenž v předchozích čtyřech kvalifikačních duelech vysázel celkem 67 bodů.

“Další osobností je další Američan Roderick Odom, typický hráč na pozici 4, který je velmi atletický, umí hrát čelem ke koši z perimetru, ale prosadit se dokáže i v low postu. Zmíním ještě pozici shooting guarda: Maxim Grigoryev je nejen velmi dobrý střelec, ale je silný i ve hře 1 na 1. Využívá toho, že obrana soupeřů se hodně soustřetí na Perryho, má otevřené střely, nebo tvrdě hraje 1 na 1.”

Tolik informace k Nižnému Novgorodu.

Co z toho všeho plyne pro Beksu?

Klíčový vzkaz je jasný: “Připravovali jsme se velmi pilně, děláme maximum pro úspěch,” zdůraznil Bartošek.

Co je třeba splnit, aby Beksa mohla pomýšlet na příznivý výsledek? “Vyjmenoval bych 3 základní věci. Zaprvé: obrana přechodové fáze, tedy transition defense. Jak už jsem říkal, Novgorod se hodně snaží využívat rychlého přechodu do útoku, což musíme eliminovat. Nesmíme domácím dovolit jednoduché koše! Zadruhé: box out. Hráči ruského týmu jsou velmi silní na útočném doskoku, i hráči z perimetru aktivně chodí pro odražené míče. Zatřetí: je potřeba eliminovat vlastní míčové ztráty. Aris udělal ve druhém utkání s Novgorodem 19 míčových ztrát a to je stálo zápas a postup. Toho se rozhodně budeme chtít vyvarovat,” doplnil Tomáš Bartošek.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti