04. 10. 2019

Až příliš mnoho chyb

Ztráty míče, špatný obranný doskok a neproduktivní útok. Tyto tři zásadní atributy limitovaly Beksu v jejím snažení na nymburské palubovce, kde prohrála o 36 bodů.

1. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

Era Basketball Nymburk vs. BK JIP Pardubice 88:52
(19:10, 19:16, 23:17, 27:9)

20 a 20. Tato dvě čísla z úvodních tří čtvrtin hovoří dostatečně výmluvně.

Nymburku jsme povolili za třicet minut hry neuvěřitelných 20 útočných doskoků a sami jsme spáchali 20 míčových ztrát!

Navzdory tomu jsme na konci 3. čtvrtiny byli pozadu "jen" o 12 bodů, nicméně domácí šňůrou 13:4, jíž vtěsnal mezi 29. a 32. minutu, definitivně zavřeli zápas. "25 minut to byl zajímavý zápas, prohrávali jsme o deset, dvanáct bodů. Rozhodly naše ztráty a útočné doskoky soupeře, to byly dva velké faktory tohoto utkání," podotkl trenér Ken Scalabroni. Počet nymburských útočných doskoků se nakonec vyšplhal až na neskutečné číslo 28, našich ztrát bylo celkem 24.

První dvě střely jsme proměnili a díky tomu jsme na začátku zápasu vedli 4:5. Záhy jsme však začali kupit míčové ztráty (v úvodní pětiminutovce jsme jich napáchali hrozivých 7 a celkem za první půli 14!), nechávali jsme Nymburk útočně doskakovat (13 za poločas!) a naše manko narostlo na startu druhé čtvrtiny až na 16 bodů (27:11). Šňůrou 6:15, kterou završil z rohu hřiště úspěšně trojkující Josef Potoček, jsme se sice přitáhli na 33:26, ale to bylo bohužel naposledy, kdy jsme soupeři dýchali na záda.

Nymburk i ve třetí části hry odskočil do šestnáctibodového vedení (48:32) a v dalším průběhu už jsme se na jednociferný rozdíl nedostali. Na přelomu posledních dvou čtvrtin rychle vytáhl svůj náskok nad dvacetibodovou hranici (67:46) a v závěrečné pasáži, vinou našich ztrát a z toho plynoucích snadných bodů, navýšil rozdíl až nad 30 bodů (84:50, šňůra 30:8).

"Jak jsem již řekl, do závěru třetí čtvrtiny jsme se drželi v kontaktu, ale neměli jsme dostatek kvality, abychom z toho udělali ještě zajímavější zápas, na naší straně bylo hodně chyb. Nymburk nás celý zápas tlačil, přehrával nás v agresivitě, měl většinu tak zvaných neutrálních míčů. My se z toho musíme ponaučit a jít dál," doplnil Ken Scalabroni.

V podobném duchu hodnotil duel i rozehrávač Tomáš Vyoral. "Nedokázali jsme se popasovat s tlakem Nymburku v obraně, ztratili jsme spoustu míčů a Nymburku nás také trestal na útočném doskoku. Do dalšího zápasu musíme tyhle věci změnit," řekl Vyo. Ke svému výkonu dodal: "Já osobně jsem byl možná lehce přehecovaný. Chtěl jsem, abychom se celkově prezentovali lépe a hráli vyrovnanější zápas. Bohužel se nám to nepovedlo, ale je to teprve začátek sezony."

Propastný rozdíl byl v úspěšnosti střelby za 2 body: zatímco vítězové proměnili 31 dvoubodových střel při úspěšnosti 57,4%, my jsme byli úspěšní pouze 11krát (33,3%). Domácí skórovali shodně 26 bodů po našich ztrátách i z druhých šancí po útočných doskocích, poměr bodů z rychlých protiútoků zněl 15 - 2.

Pětici nymburských dvouciferných střelců vévodil Vojtěch Hruban s 16 body: obávaný střelec z dálky sice minul všechny čtyři tříbodové pokusy, ale jinak byl téměř neomylný - dvojky 7/8, trestné hody 2/2. My jsme měli jediného dvouciferného střelce v Kamilovi Švrdlíkovi (10 bodů, z pole 4/8, trestné hody 2/2).