20. 01. 2018

Až do poslední střely

Beksa sahala na nymburské palubovce po vítězství - ještě 30 sekund před koncem vedla a v posledních sekundách měla 2 střely na výhru... Tu nakonec uhájil lídr NBL.

18. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

ČEZ Basketball Nymburk vs. BK JIP Pardubice 91:90
(26:25, 19:27, 17:18, 29:20)

Body: Lawrence 15 (+10 as.), Ray 14, Davis 13, Hruban 12, Kříž 11, Pumprla 6, Peterka 5, Benda 4, Berisha 4, Bohačík 4, Barac 3 - Kent 18 (+10 d.), Švrdlík 15, Potoček 12, Martin 12, Pandula 10, Půlpán 9, Kohout 8, Nečas 4 (+6 as.), Welsch 2

Poslední minuta byla téměř ve své polovině, když Scott Martin nasadil ke střele - míč propadl obroučkou a v tu chvíli jsme sahali po senzačním vítězství, neboť jsme byli o bod vpředu. Jenže na druhé straně hřiště záhy zůstal po cloně zcela volný Kendrick Ray a také on svou dvojku proměnil. Nakonec se jednalo o vítěznou střelu, neboť naše dvá poslední střelecké pokusy zpod košebohužel definitivní obrat v náš prospěch nepřinesly. "Z prohry jsme zklamaní, chtěli jsme tady vyhrát," shodli se na pozápasové tiskové konferenci trenér Tomáš Bartošek a křídelník Josef Potoček.

Domácí nás sice v úvodních třech minutách zasypali třemi trojkami (Lawrence 2 a Pumprla) a rychle se odpoutali na 11:5, jenže - jak se ukázalo v dalším průběhu utkání - bylo to jejich nejvyšší vedení! Naši ofenzívu táhl v první půli hodně aktivní Jackson Kent, jenž všech svých 18 bodů vysázel právě již v prvním poločase. Když jsme ovládli pasáž od 14. do 20. minuty 10:19, nesli jsme si do druhé půle 7 bodů k dobru!

"Chtěli jsme se vyvarovat míčových ztrát, aby domácí neměli jednoduché koše. Když se nám to dařilo a hrály se postupné útoky 5 na 5, většinou jsme byli před soupeřem," hodnotil duel Tomáš Bartošek. Statistiky z první půle mu dávaly zapravdu: poměr ztrát byl 8 - 6, útočné doskoky 9 - 9 a poměr bodů z rychlých protiútoků 7 - 8!

Na startu třetí čtvrtiny jsme nejprve odskočili do dvouciferného vedení (45:55). Vždy, když se Nymburk přitáhl, jsme dokázali zareagovat, a tak jsme vstupovali ve výhodnější pozici i do závěrečné části hry. "Bohužel, pak jsme se dopustili několika ztrát, z nichž Nymburk vytěžil jednoduché koše. Díky tomu domácí získali velkou energii," řekl dále Bartošek.

Skutečně, do krátého časového úseku jsme nakumulovali několik ztrát míče, z nichž jen Martin Kříž vytěžil rychlých 6 bodů z brejků (2 koše s faulem). Ani tato méně vydařená pasáž nás však nesrazila dolů. Lídr NBL se sice v závěrečných minutách dostal do 4bodového vedení, jenže vystupňovaným úsilím v obraně i přesnými šestkami (Josef Potoček v koncovce 4/4, Kamil Švrdlík 2/2) jsme šli znovu přes Nymburk - 37 sekund před koncem skóroval Scott Martin na 89:90.

V posledním soupeřově útoku jsme však nevyřešili dobře situaci pick-and-roll a Ray dvojkou otočil.

Na odpověď jsme měli dostatek času, bohužel, ani jedna ze dvou potenciálně vítězných střel už nepadla.

"Závěr už byl o štěstí," mínil Tomáš Bartošek. "My jsme některé situace nevyřešili správně, jak z pohledu obrany, tak z pohledu útoku, hlavně nás ale srážely již zmiňované ztráty: v prvním poločase domácí vytěžili po našich ztrátách 8 bodů, ale celkem jich na konci zápasu bylo 23 - těch 15 bodů po ztrátách za druhou půli je hrozně moc."

Oba týmy měly ve svém středu jednoho muže, který zapsal ceněný double-double. V nymburském dresu rozehrávač Eugene Lawrence zaznamenal 15 bodů + 10 asistencí, v pardubickém křídelník Jackson Kent 18 bodů + 10 doskoků. Potřetí v sezoně se podařilo nastřílet dvouciferný počet bodů jednadvacetiletému křídelníkovi Josefu Potočkovi (12).

Střelba za 2 body:54,3% (25/46)48,9% (22/45)
Střelba za 3 body:21,4% (6/28)26,9% (7/26)
Trestné hody:79,3% (23/29)83,3% (25/30)
Doskoky (z toho útočné):45 (17)47 (18)