Upravit stránku
17. 10. 2016

Apoel? Máte šanci, tvrdí Křemen


Úřadující kyperský vicemistr Apoel Nikósie bude prvním soupeřem pardubických basketbalistů v základní skupině FIBA Europe Cupu.

Dlouho očekávaná a ostře sledovaná premiéra se rychle přiblížila.

Už za dva dny, ve středu 19. října, si Beksa poprvé ve své historii zahraje FIBA Europe Cup.

Prvním soupeřem týmu kouče Levella Sanderse bude finalista uplynulého ročníku kyperské ligy Apoel Nikósie. Českou stopu v tomto špičkovém kyperském klubu představují dva bývalí čeští reprezentanti Aleš Chán a Michal Křemen. Druhý jmenovaný byl v Pardubicích v sobotu se svým současným týmem mmcité Brno, byť kvůli zranění do hry nezasáhl.

Dres Apoelu oblékal dvě sezony, v letech 2012/2013 a 2013/2014, se skvělou bilancí jednoho titulu a jednoho druhého místa. "Na toto období vzpomínám velice kladně," říká Michal Křemen, jenž velmi ochotně pro webové stránky BK JIP Pardubice zavzpomínal na své dvouleté angažmá ve slavném kyperském klubu a podělil se o své poznatky o Apoelu.

Michale, jak vzpomínáš na tvé působení v Nikósii?
"Jen v dobrém, bylo to super. Jednalo se o moje první zahraniční angažmá, v obou sezonách jsme hráli finále a jednou vyhráli titul, takže i po sportovní stránce to bylo výborné. Vzpomínky mám super."

Lze říci, že Apoel je na Kypru pojem?
"Jednoznačně! Co se týče historie, současnosti, fanoušků... Jedná se o nejznámější kyperský klub."

Co bys řekl o prostředí, zázemí klubu, fanoušcích...
"Hala není nějaká top, ale na Kypru je to takové všude, nejsou tam nové, moderní haly. Co se týče fanoušků, tak to je ve srovnání s naší ligou úplně neporovnatelné (pousmál se)."

Kapacita haly je podle dostupných informací 3000 diváků. Bývá při zápasech Apoelu vyprodáno?
"V základní části sezony hala úplně plná nebývala, ale fanoušků chodilo hodně, na play-off pak bylo vždycky narváno. A atmosféra neuvěřitelná! Fanoušci to někdy až přeháněli. Dokonce bylo pár zápasů, které jsme museli odehrát bez fanoušků, taky padaly pokuty pro klub. Lidi tam basket fakt žerou."

Na co je třeba se připravit?
"Samozřejmě na pyrotechniku, házení věci na hřiště po hráčích hostujícího týmu atd. Těšte se (rozesmál se)."

Takže typické domácí prostředí?
"Přesně tak. Nevím, jak tam lidi budou brát evropský pohár, protože když jsem tam působil, nehráli jsme ho, ale určitě přijde hodně fanoušků. Lehce se tam nevyhrává, co si vzpomínám, doma jsme opravdu neprohrávali."

Jsou ještě další specifika, třeba co se týče haly?
"Je potřeba počítat s tím, že v hale Apoelu není topení. Na Kypru je furt hezky, ale v hale je na přelomu kalendářního roku docela zima, na to se musíte připravit. Pak je tam také trošku horší palubovka. Fakt domácí prostředí, pro hostující týmy nic moc."

Beksu nejdříve čeká zápas v domácím prostředí. Viděl jsi nás hrát v sobotu, jak odhaduješ naše šance proti Apoelu?
"Je potřeba říci, že je to evropský pohár, takže tam nebudou slabé mančafty. Myslím si, že vy máte výborný mančaft a bude to jenom o vás, s jakou koncentrací a nasazením budete hrát. Řekl bych, že když podáte výkon hodný vaší sestavy, máte dobrou šanci Apoel porazit."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti