Upravit stránku
29. 03. 2024

A1: Beksa vs. USK Praha


Poslední domácí utkání v dlouhodobé části Kooperativa NBL odehrají pardubičtí basketbalisté proti USK Praha. A ve hře je stále mnoho, jak z pohledu postavení v tabulce, tak i sebevědomí.

13. KOLO NADSTAVBOVÉ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

BK KVIS Pardubice (18/16) vs. USK Praha (12/22)
sobota 30. 3. v 17:30 | Sportovní hala Dašická

V závěrečném kole nadstavby nás čeká náročný duel v Nymburku a následně už přijde na řadu čtvrtfinále play-off!!! Je tedy nasnadě, že sobotní duel je velice důležitý nejen pro konečné postavení v tabulce skupiny A1, které určí naši výchozí pozici pro vyřazovací fázi, ale i z hlediska tolik potřebné sebedůvěry. Není třeba nijak zvlášť zdůrazňovat, že vstupovat do play-off po delší sérii porážek by nebylo nic příjemného. Ve středečním 12. kole jsme prohráli v Ústí nad Labem, kde jsme inkasovali 99 bodů, z toho hrozivých 58 již v prvním poločase! “Už se to opakuje třetí zápas v řadě,” říkal do kamery České televize jeden z lídrů Petr Šafarčík. “Mrzí mě to, protože tu vítěznou šňůru, co jsme předtím měli, jsme měli hlavně díky obraně. Play-off začíná za chvíli. Doufám, že se všichni vzpamatujeme. Věřím, že v Ústí to pro nás byla facka, která nás probudí,” dodal Peca.

Utkání se smutným koncem mají za sebou i Pražané. Ti sice domácí duel s Děčínem skvěle rozehráli, vedli v jeho průběhu až o 14 bodů a ještě na startu poslední čtvrtiny drželi 6bodový náskok, jenže Válečníci otevřeli čtvrtou část hry třemi trojkami v řadě a Sovy nakonec musely zkousnout hořkou porážku 70:75 (nejvíce bodů USK: Samoura 14, Šafařík 12, Vlk 11, Williams 10, Vyroubal 7...). Ofenzívními lídry našeho dnešního soupeře jsou v aktuální sezoně rozehrávači Patrick Samoura (průměr 11,6 bodu), Ondřej Švec (9,6 bodu) a Marek Vyroubal (8,4 bodu) a křídelník Dalibor Vlk (8,8 bodu). Na začátku tohoto týdne tým posílil americký křídelník Walter Williams, jenž se ve své premiéře proti Děčínu uvedl 10 body a 7 doskoky.

“Proti USK jsme nedávno odehráli velmi vydařené utkání, ale před několika dny podepsali nového rozehrávače, který určitě dodá celému týmu nový impuls," upozornil trenér Vanja Miljković na novou zámořskou akvizici USK. Jak našeho sobotního soka charakterizuje? "Velkou předností našeho soupeře je bojovnost a nasazení, což zdobilo i nás během nedávné šestizápasové vítězné šňůry. V posledních nevydařených utkáních jsme to trošku ztratili a musíme se soustředit na to, abychom se k tomu vrátili, stejně jako k týmové hře. Naše pozice před play-off stále není jistá, stále hrajeme o 4. až 6. místo a tuhle výhru bychom opravdu moc potřebovali. Zároveň se chceme koncentrovat i na zlepšení naší hry," uvedl pardubický kouč..

Beksa se i v sobotním utkání bude muset obejít bez zraněných Tomáše Vyorala a Tyereho Marshalla.

Doprovodný program:
  • time-outy a přestávky mezi čtvrtinami: cheerleaders PM Stars Pardubice
  • přestávka mezi poločasy: Taneční škola SelectDance, divácká soutěž o voucher v hodnotě 1000 Kč do prodejny Intersport

“Musíme zlepšit nasazení!” burcuje kapitán Kamil Švrdlík

Kamile, naše výsledky nyní připomínají rozbouřené moře: poté, co jsme byli na vlně nahoře - po šesti výhrách v řadě - jsme nyní dole, neboť následovaly už tři porážky za sebou. Nepochybně nechceme jít do play-off s nějakou delší šňůrou porážek, je pro nás tedy i z tohoto důvodu naprosto zásadní proti USK Praha uspět?
"Stoprocentně! A už jsem to řekl spoluhráčům v šatně hned po zápase v Ústí, že co se týče důležitosti, je to pro nás jako play-off! Kdybychom šli do play-off po několika porážkách, těžko by se tenhle kurz na startu čtvrtfinále otáčel. Během té pauzy, která je mezi posledním utkáním nadstavby a začátkem play-off, bychom to měli v hlavách, což určitě nechceme. Pro naši hlavu a sebevědomí je velice důležité tento zápas zvládnout a vyhrát."

Hodně se bavíme o obraně, která nás ve druhé polovině února a v první polovině března zdobila, ale v posledních třech neúspěšných duelech jsme průměrně inkasovali téměř 88 bodů! Je hlavní problém v atributech, jako jsou nasazení či komunikace, nebo jde spíše o systémové věci?
"Myslím si, že je to o nasazení. Naposledy v Ústí úplně jednoznačně, což bylo vidět už na vstupu do zápasu. Nepřistoupili jsme k tomu s potřebným nasazením. Na začátku to bylo koš za koš, ale my jsme přestali dávat a Ústí pořád skórovalo. My jsme nebyli schopni udržet nasazení v obraně. Systémově se nic nezměnilo, je to i o nějakém správném mentálním nastavení, abychom se šli o výhru jak se říká pobít a nemysleli si, že to půjde samo."

V týmu našeho soupeře došlo k několika personálním změnám, klub před několika dny angažoval nového amerického rozehrávače Williamse. Jak bys charakterizoval současný USK a jaké faktory budou klíčové pro zisk kýženého vítězství?
"I když změnili nějaké hráče, koncept hry, která je založena na velké agresivitě, zůstává stále stejný. A klíčové faktory? Zejména se jim musíme vyrovnat v nasazení, o kterém jsem už mluvil. V poslední době také máme problém dát nějaké jednodušší koše, které přicházejí právě z dobré obrany. Být schopni ubránit a následně si pomoct snazším košem z přechodové fáze, to je něco, co potřebujeme zlepšit. A ještě bych zmínil doskok. V předcházejících vzájemných utkáních jsme USK byli schopni přeskákat, což nám pomohlo k vítězství."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti