Upravit stránku
15. 02. 2022

A1: Beksa vs. USK Praha


Povstat a konečně v únoru vyhrát. Tak zní přání pardubických basketbalistů před středečním pokračováním nadstavbové části Kooperativa NBL, v němž vyzvou USK Praha.

5. KOLO NADSTAVBY KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

BK Pardubice (14/12) vs. USK Praha (12/12)
středa 16. 2. v 17:30 | Sportovní hala Dašická

V únoru se Bekse zatím nedaří navázat na lednovou pětizápasovou (v součtu s Alpe Adria Cupem dokonce sedmizápasovou) vítěznou sérii. Tři porážky, pokaždé jednociferné - postupně jsme prohráli o šest bodů v Nymburku, o čtyři s Brnem a naposledy o devět  v Kolíně, kde ještě 1,5 minuty před koncem platil nerozhodný stav - sice stále znamenají průběžné čtvrté místo v tabulce skupiny A1, ovšem odstup na druhou Opavu a třetí Brno se výrazně zvýšil. "Atmosféra v týmu není tak špatná, jak by si někdo mohl myslet, ale určitě musíme zlepšit všechny aspekty naší hry," nabádá rozehrávač Matěj Burda. 

"Máme na čem pracovat. Hlavně v posledním zápase v Kolíně jsme se dostali pod takovou deku. Co nejdříve se chceme vrátit zpátky na vítěznou vlnu," přeje si brzké přerušení nepříznivé série. Nejlépe již v nadcházejícím souboji s USK Praha, tedy s týmem, který má - stejně jako Beksa - na kontě 12 porážek (leč odehrál o dvě utkání méně). Kudy by měla vést cesta ke kýženému výsledku? "Musíme ubrátnit jejich dva nejlepší střelce, což jsou Kyle Mangas a Nathaniel West," upozornil Matěj Burda na soupeřovy nejnebezpečnější ofenzivní hráče.

Mangas střádá průměrně 19,5 bodu na zápas, West 17,6 (+3,5 asistence). Do základní rotace Pražanů dále patří rozehrávač Marek Vyroubal (10,7 bodu), křídelníci Ondřej Švec (5,6 bodu) s Marcelem Bátovským (3,5 bodu) a podkošoví hráči Jan Štěrba (9,7 bodu + 7,8 doskoku) s Petrem Macháčem (3,6 bodu). "Hosté navíc posílili svou sestavu o Radka Farského, který se vrátil na Folimanku," zmínil Matěj Burda navrátivšího se dvaadvacetiletého křídelníka, jenž rozšíří základní rotaci Pražanů. "USK je hodně mladý a běhavý tým. Důležité bude zastavit jejich přechodovou fázi z obrany do útoku a naopak využít naši výškovou převahu, kterou máme, protože soupeř nemá dominantní podkošové hráče," doplnil rozehrávač Beksy.

Musíme se vrátit k jednoduchosti, nabádá asistent trenéra Adam Konvalinka

V posledních dvou zápasech jsme nastříleli 83 a 84 bodů, ovšem pokaždé jsme inkasovali více (88 a 92), a tudíž jsme před týdnem doma s Brnem i následně v sobotu v Kolíně prohráli. Tlačí nás tedy bota především na obranné polovině hřiště?
"Jak jsme v lednu dobře pracovali s agresivitou a s fauly, tak nás to v únoru trošku opustilo. Myslím si, že to jsou dva z hlavních důvodů, proč se nám na obranné polovině nedaří a dostáváme hodně bodů. Musíme se vrátit k jednoduchosti a jak se říká laicky, soupeře trošku víc zmáčknout."

V lednu jsme měli sedmizápasovou vítěznou sérii, kdežto v únoru vstřebáváme už tři porážky v řadě, přičemž zejména sobotní výkon nebyl zdaleka optimální. Jak by měl tým zareagovat?
"Ctíme pravidlo, že všechno vychází z tréninku. To znamená, že když se do toho zase ještě víc opřeme a na zápasy se pořádně připravíme a zkoncentrujeme, věřím, že tuhle sérii můžeme zlomit a vrátíme se zpátky k vítězstvím."

Pokaždé jsme prohráli velmi těsně, když jsme nezvládli vyrovnané koncovky. Je to pouze shoda náhod, nebo vidíte nějaké společné jmenovatele?
"Ono to vypadá, že jsme prohráli dvě koncovky, ale příčina našich porážek je hlavně v doskoku, který jsme v obou utkáních prohráli velkým rozdílem: Kolín měl 18 útočných doskoků, Brno asi 14, to v takto vyrovnaných utkáních rozhoduje. Myslím si tedy, že důležité bude pohlídat si doskok, pak se i vyrovnané koncovky můžou otočit na naši stranu."

Před reprezentační pauzou máme velmi náročný týden, kdy odehrajeme tři zápasy v pěti dnech. V první řadě však potřebujeme zvládnout nejbližší utkání s USK. Co bude klíčem k úspěšnému výsledku?
"Klíčem v zápase s USK bude hlavně náš přístup k zastavení rychlého protiútoku soupeře, protože hraje hodně jednoduše a rychle, snaží se rychle zakončovat. USK se opírá o silnou dvojici Mangas-West, ze zahraničí se nedávno vrátil Farský. Celkově lze říci, že je to atletický tým, s nímž budeme muset hodně běhat, na druhou stranu bychom měli mít trošku výškovou převahu a budeme se snažit jí využít."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti