Upravit stránku
28. 03. 2023

A1: Beksa vs. Opava


Konečně doma! Pardubičtí basketbalisté se po čtyřech venkovních zápasech v řadě vracejí před své fanoušky. V důležitém utkání vyzvou Opavu, kterou ve všech třech předchozích duelech porazili.

11. KOLO NADSTAVBOVÉ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

BK KVIS Pardubice (17/14) vs. BK Opava (15/16)
středa 29. 3. v 17:30 | Sportovní hala Dašická

Čtyřdílná série venkovních zápasů je minulostí. Beksa v ní brala cenné vítězství až v tom posledním, když v neděli - podruhé v probíhající sezoně - vyloupila halu ústecké SLUNETY. "Není velké překvapení, že jsme prohráli tolik zápasů, protože jsme měli nejhorší zápasový program. Hráli jsme čtyři venkovní utkání v řadě, to žádný jiný tým neabsolvoval," podotkl trenér Dino Repeša. "V každé sezoně je nějaké období, kdy hrajeme hůře. V zápasech, které jsme prohráli, byla největším problémem naše střelba," poukázal kouč Beksy na slabší ofenzivní produkci v Ostravě (76 bodů) či v Kolíně (72).

V obou neúspěšných duelech jsme proměnili shodně pouhé tři tříbodové pokusy. V neděli večer na severu Čech už to byla úplně jiná písnička, 12 treferných střel zpoza oblouku a celkových 98 bodů bohatě stačilo na dvoucifefný triumf.

Ten byl nesmírně důležitý hned ze tří důvodů: v tabulce skupiny A1 jsme odskočili týmům na 6. až 8. místě (Opava, Kolín, Ostrava) na rozdíl dvou výher, zároveň jsme se přitáhli ke čtvrtému Ústí n. L. na dostřel jediného vítězství (v náš prospěch hraje i lepší bilance vzájemných zápasů (3 - 1), a v neposlední řadě by se měl tento triumf, který přišel po pěti porážkách v řadě, pozitivně projevit i na týmovém sebevědomí. "Ukázali jsme, že umíme střílet. Měli jsme dobrý pohyb míče a proměňovali jsme otevřené trojky, což bylo klíčové pro naše vítězství," řekl dále Dino Repeša.

Opavští basketbalisté dosud vyhráli v nadstavbové části tři utkání, všechna na domácí palubovce. U soupeřů se jim zatím nedaří, postupně prohráli v Ostravě, v Ústí n. L., v Děčíně a naposledy v Kolíně 68:81 (nejvíce bodů Opavy: Jurečka 15, Zbránek 12, Slavík 11, Gniadek 8, Kouřil 8...). Hosté mají v letošní sezoně tři dvouciferné skórery, jimiž jsou podkošový hráč Jakub Mokráň (průměr 14,5 bodu, trojky 40,2% - 37/92), rozehrávač Jakub Šiřina (13,4 bodu + 6,6 asistence) a křídelník Jakub Slavík (10,3 bodu). Mezi osové muže dále patří rozehrávač Radovan Kouřil (6,2 bodu + 4,9 asistence), křídelníci Luděk Jurečka (6,9 bodu, trojky 42,7% - 47/110) s Radkem Farským (5,9 bodu) a Janem Švandrlíkem (5 bodů) a pivoti Filip Zbránek (8,9 bodu), Miroslav Kvapil (7,9 bodu) a Martin Gniadek (7,8 bodu, trojky 41,2% - 14/34).

"Opava je tým, který rád hraje nahoru dolů. Letos s nimi sice máme bilanci 3/0, ale teď hrají lépe než na začátku sezony, takže bude velmi těžké znovu vyhrát, zvlášť v našem současném zdravotním stavu," dodal Dino Repeša.

Pardubičtí trenéři budou stále postrádat dlouhodobě zraněného rozehrávače Petra Šafarčíka. Velký otazník visí i nad startem dalšího playmakera Matěje Burdy, jenž po nešetrném faulu Tonyho Hickse (po němž byl vyloučen) nedohrál nedělní zápas v Ústí n. L.

"Každý zápas je téměř jako play-off," říká pivot Jan Štěrba

Honzo, pozitiva z nedělního úspěšně zvládnutého utkání v Ústí n. L. jsou jasná: trojkové procitnutí a zejména dvouciferné vítězství. Pomůže to našemu sebevědomí?
"Určitě v to doufám. Před zápasem s Ústím jsme několikrát měli fakt špatné procento střelby z dálky, ale věřím, že důležité vítězství z haly SLUNETY nás nakopne do nejdůléžitejší části sezony."

Šňůru tří domácích zápasů za sebou zahájíme proti Opavě, kterou jsme ve všech třech předcházejících duelech porazili. Oběma týmům jde ve finiši nadstavbové části o hodně: hosté balancují na hraně přímého postupu do play-off a my usilujeme o posun mezi nejlepší čtyři týmy skupiny A1. Očekáváš, že z pohledu nasazení bude toto utkání podobné zápasům play-off?
"Já si myslím, že teď už je každý zápas téměř jako play-off, protože současná liga, a zvlášť skupina A1, je tak vyrovnaná, že se ani nedá hrát jinak než naplno v každém utkání."

Jaké faktory bývají v zápasech s Opavou určující pro konečný výsledek?
"
Hlavně doskok, Opava je zvlášť na útočném doskoku hodně agresivní. Soustředit se musíme také na přechodovou fázi z útoku do obrany, protože soupeř rád rychle běhá do protiútoků."

Po dlouhé venkovní sérii se vracíme domů, kde odehrajeme čtyři ze zbývajících pěti utkání nadstavby. Věříš, že stejně jako se do naší haly těšíme my, těší se i naši fanoušci, a v klíčových zápasech, v nichž bychom si rádi zajistili pozici v top-4, bude plná hala?
"Věřím v to! My už se moc těšíme na domácí prostředí a doufám, že se těší i naši fanoušci. Věřím, že nás podpoří a doženou nás k důležitému vítězství."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti