Upravit stránku
17. 02. 2022

A1: Beksa vs. Opava


Po středečním přesvědčivém vítězství nad USK Praha měla Beksa jeden den na přípravu a v pátek ji čeká další ligové utkání, tentokrát proti druhé, pořádně rozparáděné Opavě.

6. KOLO NADSTAVBOVÉ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

BK Pardubice (15/12) vs. BK Opava (19/7)
pátek 18. 2. v 17:30 | Sportovní hala Dašická

Pardubičtí basketbalisté vstupují do poloviny nesmírně náročného trojboje. Po velmi dobře zvládnutém středečním duelu s USK Praha (76:57) je čeká podle předpokladů ještě náročnější zápas s druhou Opavou, aby v sobotu dopoledne nabrali směr Slovinsko, kde v nedělním podvečeru budou chtít na palubovce Ilirije Lublaň stvrdit svůj postup do FINAL-4 Alpe Adria Cupu! "Samozřejmě není úplně ideální, že teď máme mezi jednotlivými zápasy pouze jediný den na přípravu, ae uděláme, co se dá, abychom znovu uspěli," říká odhodlaně americký pivot Phil Henry.

Čtvrteční program byl jasný: "Zregenerovali jsme. Pracovali jsme na tom, abychom se rychle zotavili a dobře se připravili na pátek." Phil Henry míní, že - i s ohledem na dostatečnou rotaci, kterou nyní disponujeme - spíše než fyzická připravenost bude klíčové správné mentální nastavení. "Fyzická stránka bude podle mého názoru OK, budeme ready. Důležité bude hlavně to, abychom si dobře nastavili hlavu. Pokud tohle zvládneme, fyzická stránka přijde sama."

Slezané prošli po Novém roce na jejich poměry hodně dlouhou, čtyřzápasovou sérií porážek, když postupně prohráli v Ústí n. L., v Děčíně, v Pardubicích a doma s Kolínem, leč to už je zapomenutá historie: aktuálně si totiž užívají již pětizápasovou vítěznou šňůru, během níž například i s úroky vrátili Geosanu předchozí zmíněnou porážku (9. 2. jej ve své hale složili 115:70!!) a naposledy ve středu naprosto jednoznačně deklasovali Královské sokoly nevídaným výsledkem 100:36 (nejvíce bodů Opavy: Švandrlík 17, Šiřina 12, Slavík 12, Klečka 11, Markusson 10…).

"Opava je druhý tým tabulky, takže je jasné, že půjde o velmi kvalitního a těžkého soupeře, ale jsem přesvědčený o tom, že v takovém složení, v jakém teď jsme, ji můžeme znovu porazit, a to je také náš cíl," burcuje Phil Henry. Co bude podle něj zásadní pro příznivý vývoj i výsledek duelu? "Hodně důležité bude, abychom do zápasu vstoupili co nejlépe, podobně jako se nám to podařilo ve středu proti USK Praha. Je potřeba začít maximálně koncentrovaně, hrát dostatečně agresivně, s velkou intenzitou na obou polovinách hřiště, a toto nás pak musí provázet po celé utkání," doplnil pivot Beksy.

"Z předchozího vzájemného zápasu si určitě vezmeme nějaké pozitivní body," říká asistent trenéra Adam Konvalinka

Opava po Novém roce nejprve čtyřikrát v řadě prohrála, aby nyní naopak pětkrát za sebou zvítězila. Vypozorovali jste, že náš soupeř je tedy zpět v optimálním rozpoložení?
"Po novoroční, nechci říct přímo krizi, ale po sérii proher, kterou měli, už se opravdu vzpamatovali. Dali se i zdravotně dohromady, včetně trenéra Petra Czudka, a zase najeli na svoji klasickou vlnu. Nedávno zapsali výhru na USK a pak doma deklasovali Hradec Králové, takže si budeme muset dát hrozně velký pozor a předvést co nejlepší výkon."

Na koho a na co se především musíme zaměřit?
"Opěrnou trojici opavského týmu tvoří Jakub Šiřina-Martin Gniadek-Mattias Markusson, ale tím, že mají širší rotaci, budou zase nebezpečnější. Připravit se musíme i na to, že ve své hře využívají hodně druhů zónové obrany."

V polovině ledna jsme Opavu porazili po velmi dobrém výkonu. Můžeme z tohoto zápsu čerpat nějaké cenné poznatky a využít je i v tomto duelu?
"Určitě si z tohoto vzájemného zápasu, který se nám vydařil, vezmeme nějaké pozitivní body a budeme se je snažit realizovat znovu. V každém případě budeme chtít roztočit aspoň 10 hráčů, abychom mohli hrát v dostatečně široké rotaci."

V posledních zápasech máme problémy s obranným doskokem, přičemž Opava má ve svém středu dominantního pivota Mattiase Markussona, jenž v průměru sbírá každý zápas 4 útočné doskoky! Jak jej budeme chtít eliminovat?
"Je pravda, že Markusson je obrovský, ale zase je trošku slabší, co se týká fyzických soubojů, takže půjde o to, hrát mu hodně do těla, přetlačovat se s ním a dostat ho z jeho komfortní zóny. Tohle bude práce hlavně pro Kamila Švrdlíka a Antonia Vrankoviče. Věřím, že ve čtvrtek to trošku “napumpovali” v posilovně a dnes toho využijí." (rozesmál se)

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti