Upravit stránku
08. 03. 2022

A1: Beksa vs. Nymburk


Poslední domácí utkání Beksy v dlouhodobé části Kooperativa NBL je tady. Odehrajeme ho proti prvnímu Nymburku, poté nás čeká dlouhá, pětizápasová série na soupeřových palubovkách.

9. KOLO NADSTAVBOVÉ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

BK Pardubice (16/14) vs. ERA Basketball Nymburk (28/1)
středa 9. 3. v 17:30 | Sportovní hala Dašická

Do středečního duelu půjdeme po bolestivé nedělní porážce v Ústí nad Labem, kde jsme padli v prodloužení.

"Ústí má velice kvalitní tým, což potvrdilo i v předcházejícím domácím zápase s Opavou, nad kterou vedlo už o 30 bodů. Zvlášť na domácí palubovce je ještě silnější. My jsme se tam drželi, ale i když jsme nakonec prohráli, nemáme se za co stydět a do dalšího zápasu půjdeme se vztyčenou hlavou," říká odhodlaně křídelník David Pekárek, jenž se na nadcházející střet s lídrem tabulky těší. "Zápas proti Nymburku je pro každého ten nejlepší test," přikyvuje. "Pro nás je to navíc na delší dobu poslední utkání před našimi fanoušky, takže si ho chceme užít i z tohoto pohledu. Každopádně chceme udělat všechno pro to, abychom Nymburku potrápili."

Nymburk má za sebou úspěšný zápas v Opavě. V přetahované mezi dvěma nejlépe postavenými týmy NBL dlouho ztrácel, místy až 15 bodů, ovšem druhý poločas skončil 33:60 (!), což znamenalo konečný výsledek 88:102 (nejvíce bodů Nymburku: Harding 30, Ross 19, Hruban 9, Routt 9, Kovář 9, Benda 8, Kříž 8…). Osovými muži nymburského týmu jsou rozehrávači Jerrick Harding (průměry 18,3 bodu + 3,2 doskoku, trojky 48,7% - 55/113) a Colbey Ross (15,3 bodu + 5,8 asistence, trojky 38,4% - 28/73), křídla Vojtěch Hruban (15,8 bodu, trojky 38,6% - 44/114) s Františkem Váňou (5,3 bodu, trojky 37,8% - 31/82) a podkošoví hráči Gorjok Gak (9,2 + 6,9 doskoku), Luboš Kovář (7 bodů), Martin Kříž (6,5 bodu) a Petr Benda (6,1).
Beksa, která se bude muset obejít bez zraněného rozehrávače Petra Šafarčíka, přecházející tři vzájemné duely v letošní sezoně prohrála, přičemž v nich dokázala vyhrát jedinou čtvrtinu. Naposledy však na nymburské palubovce nebyla daleko od překvapivého vítězství, když oslabenému soupeři podlehla jen o 6 bodů. "V zápasech s Nymburkem je klíčové nepolevit v koncentraci po celých 40 minut," zdůraznil pardubický křídelík. "Můžete se s ním nějakou dobu držet, jako třeba naposledy o víkendu Opava, ale když pak máte hluchou chvíli, Nymburk toho umí využít a už ho nezastavíte, zpátky do zápasu už se nevrátíte nevrátíte. Je potřeba se soustředit celý zápas, hrát maximálně koncentrovaně," nabádá David Pekárek.

Do zápasu jdeme se vztyčenou hlavou, říká asistent trenéra Adam Konvalinka

Předcházející zápas v Ústí n. L. jsme prohráli v prodloužení, když v základní hrací době jsme měli dvě potenciálně vítězné střely. Co pozitivního, navzdory těsné porážce, si můžeme přenést do nejbližších utkání?
"Myslím si, že z obou stran to byl dost kvalitní basketbal a ač jsme prohráli, neměli jsme se za co stydět. Samozřejmě, že po zápase člověk vidí hromadu chyb a několik bodů navíc, které jsme mohli a měli dát, bychom určitě našli, ale to samé může říct i Ústí. Shrnu to tak, že to nevidím jako nějakou tvrdou porážku. Jen se potvrdilo, že od čtvrtého do osmého místa opravdu může hrát každý s každým a je jedno, jestli doma nebo venku. Z našeho pohledu je škoda, že jsme tam nevyhráli, protože by nám to hodně pomohlo v postavení v tabulce, ale ještě je před námi dost kol, abychom dokázali vyhrávat jinde a vybudovali si co nejlepší pozici pro play-off."

V posledním domácím střetnutí v nadstavbě vyzveme Nymburk, na jehož palubovce jsme se v minulém vzájemném duelu prezentovali velice slušně. Hosté, kteří tentokrát budou téměř v plné sestavě, naposledy uspěli po velkém obratu ve druhém poločase v Opavě. Jak byste charakterizoval současný nymburský tým?
"Pro všechny ligové týmy je trošku nevýhoda, že Nymburk už nehraje Champions League, protože veškerá jeho koncentrace i síla je směřována k lize. V každém případě mají obrovskou kvalitu, kromě dlouhodobě zraněného Lukáše Palyzy budou kompletní. Čeká nás rozhodně velmi kvalitní soupeř, proti němuž budeme chtít odevzdat co nejlepší výkon, i proto, abychom se co nejlépe naladili na dva finálové turnaje, které jsou před námi: FINAL 4 Českého poháru a FINAL 4 Alpe Adria Cupu. Do zápasu půjdeme se vztyčenou hlavou!"

Nám bude scházet jeden z lídrů Petr Šafarčík. Co to znamená pro naši hru na obou polovinách hřiště a pro další perimetrové hráče?
"Dá se říct, že jsme trošku v jiné situaci než v předcházejícím průběhu sezony, protože doteď vždycky laboroval se zaněním někdo z pivotů a na perimetru jsme měli velký luxus si vybírat. Teď ale chybí Petr Šafarčík, k tomu se přidává i trochu neforma několika dalších hráčů, na druhou stranu skvěle hraje Matěj Burda. Právě on Petra trošku zastupuje, ale upřímně říkám, že Petrova energie nám extrémně chybí, je to pro nás trošku limit. Věřím, že se šance chopí někdo jiný, například Michal Svoboda a David Pekárek musejí svými výkony ukázat, že na to mají."

Jaké faktory byste označil za klíčové, abychom mohli pomýšlet na příznivý výsledek?
"Doskok! Nymburk spolu s Opavou jsou v něm v lize dominantní, mají na doskoku vysoká čísla, což platí v obraně i v útoku. Důležitý bude i rychlý protiútok obou týmů, protože v zápasech s Nymburkem rozhodují jednoduché koše. My potřebujeme využívat přechodové fáze z obrany do útoku, a to co nejčastěji, ne abychom Nymburk zaskočili jenom jednou nebo dvakrát."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti