Upravit stránku
16. 04. 2021

A1: Beksa vs. Nymburk


Ve svém posledním utkání v nadstavbové části NBL pardubičtí basketbalisté vyzvou Nymburk. Zápas s lídrem tabulky je pro Beksu vítaným herním testem před nadcházejícím play-off.

6. KOLO NADSTAVBY KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

BK JIP Pardubice (14/17) vs. ERA Basketball Nymburk (28/1)
sobota 17. 4. | 17 hodin | Sportovní hala Dašická

Úspěšný účastník Basketball Champions League prohrál v dosavadním průběhu Kooperativa NBL pouze jedinkrát, v polovině listopadu na palubovce USK Praha. Ovládl i všechna tři předcházející vzájemná utkání s Beksou. Zatímco však v nymburské hale zvítězil pokaždé naprosto jednoznačně (v základní části o 46 bodů a v nadstavbě o 32 bodů), v Pardubicích to byla parádní bitva až do poslední minuty, v níž nás hosté přetlačili až v koncovce o 6 bodů. "Myslím si, že bychom se měli držet naší rychlé hry a obecně věcí, které chceme v naší hře mít. Pokud budeme hrát rychle, mít dost útočných doskoků a eliminujeme zbytečné ztráty míče, myslím si, že bychom proti Nymburku mohli i tentokrát doma odehrát dobrý zápas,” podotkl rozehrávač Tomáš Tkadlec.

Pardubický tým vykazuje ve finiši dlouhodobé části velmi solidní formu. Po těsném domácím vítězství nad druhým Kolínem a přesvědčivém triumfu na palubovce čtvrtého Brna sice prohrál středeční napínavou bitvu v hale třetí Opavy, leč citelně oslaben (bez několika kličových hráčů) srdnatě vzdoroval domácímu favoritovi až do konce. Trenéry může těšit zejména ofenzivní fáze, vždyť v posledních dvou zápasech jsme nastříleli dohromady 206 bodů, a to se hrálo na soupeřových palubovkách!

V sobotu proti nám bude stát nejlepší defenziva ligy: Nymburk průměrně inkasuje jen 77 bodů. Možnost vyzvat těsně před startem play-off nejkvalitnější český tým Beksa jedině vítá. “Vždycky, když se hraje proti tak dobrému soupeři, je to to nejlepší, co se může stát, protože když se srovnáte s tím nejlepším, nemůže vás už pak nic překvapit,” souhlasně přikývl Tomáš Tkadlec.

V minulém kole Nymburk musel otáčet napínavý zápas v Praze, neboť domácí basketbalisté po přestávce vymazali dvanáctibodové manko z prvního poločasu a 4 minuty před koncem vedli o 2 body! Favorit však i díky stoprocentním šestkám (v závěrečných čtyřech minutách 8/8) ovládl závěrečnou pasáž poměrem 13:6 a zvítězil 85:80 (nejvíce bodů: Prewitt 15, Hruban 13, Dalton 12, Zimmerman 12, Palyza 12...)

Oba týmy odehrály svá poslední utkání v nekompletních sestavách.

Nymburk v hlavním městě nastoupil bez rozehrávačského dua Jerrick Harding-Retin Obasohan. Beksa ve Slezsku postrádala rozehrávače Tomáše Vyorala s Dominezem Burnettem a pivoty Prokopa Slaninu, Petra Heřmana a Ondřeje Výchu.

Zápas s Nymburkem? "Nejlepší možný test, kterým můžeme projít," říká trenér Adam Konvalinka

Po 117 nastřílených bodech v Brně jsme se dokázali útočně prosadit i v Opavě, kde jsme nastříleli 89 bodů, navíc pokaždé se body rozprostřely mezi větší množství hráčů. Je to dobrá zpráva před blížícím se play-off?
"Je dobré, že i hráči, kteří obvykle nejsou v užší rotaci, ale teď dostali větší příležitost, ukazují, že jsou schopni týmu pomoci, i bodově. Pro ně, pro jejich sebevědomí, je to povzbuzení a pro nás to znamená, že pokud někdo v play-off ze zdravotních důvodů vypadne, což se pochopitelně může stát, máme kam sáhnout."

Z druhé strany v obou zápasech jsme také hodně inkasovali, byť je třeba zmínit absence poloviny podkošové sestavy. Co potřebujeme zlepšit na obranné polovině hřiště?
"Řekl bych, že je to hlavně o důrazu, o soubojích o pozice, protože v těchto situacích jsme extrémně pasivní. Necháváme soupeře dělat to, co chce a pouze reagujeme na vzniklé situace, místo toho, abychom soupeře tlačili do situací, v kterých ho chceme mít. Je potřeba říct, že pod košem jsme nyní slabší, chybí nám jak Prokop Slanina, tak Petr Heřman - hlavně chybí jejich těla v obraně, kde jsou schopni někoho přetlačit, někomu se postavit. David Škranc hraje na pozici pivota skvěle, ale přece jen to není jeho přirozená role."

Je pro nás sobotní utkání s dlouhodobě nejlepším českým týmem Nymburkem vítaným herním testem před začátkem play-off? A co bude základem k tomu, abychom mohli pomýšlet na dobrý zápas?
"Hrát v kompletním složení, myslím si, že můžeme být Nymburku velkým protivníkem. Nechci říkat, že nám nezáleží na tom, jak zápas dopadne, ale větší koncentraci už dáváme blížící se čtvrtfinálové sérii. Každopádně utkání s Nymburkem pro nás bude nejlepší možný test, kterým můžeme projít. Budeme se snažit rozložit minuty mezi hráče, tak, aby se všichni dostali na hřiště. Za klíčové faktory považuji jednoznačně doskok a rychlý návrat do obrany, včetně komunikace."

BK JIP Pardubice vs. ERA Basketball Nymburk sledujte živě v BeksaTV

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti