Upravit stránku
07. 04. 2021

A1: Beksa vs. Kolín


Druhý domácí zápas v řadě mají před sebou pardubičtí basketbalisté. V sobotu proti druhé Opavě neuspěli, o pět dní později budou usilovat o vítězství v duelu s třetím Kolínem.

8. KOLO NADSTAVBY KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

BK JIP Pardubice (12/16) vs. BC Geosan Kolín (18/9)
čtvrtek 8. 4. v 17:30 | Sportovní hala Dašická

Už jen čtyři zápasy zbývají Bekse odehrát do konce dlouhodobé části Kooperativa NBL, po nich vypukne vrchol sezony: play-off.

A velmi reálně se schyluje k tomu, že čtvrtfinálovým sokem Beksy může být právě její nejbližší soupeř! Po sobotní domácí porážce s Opavou už je totiž téměř jisté, že náš tým obsadí po nadstavbové fázi šesté místo, a tudíž ve čtvrtfinále vyzve třetí tým, jímž je momentálně Kolín. Geosan však může své současné tabulkové postavení ještě vylepšit, neboť si dělá zálusk na druhé místo - za Opavou nyní zaostává o jedinou výhru a oba týmy se ještě utkají ve Slezsku. "Pokud bychom ve čtvrtfinále opravdu narazili na Kolín, dala by nám čtvrteční výhra mentální výhodu," uvažuje rozehrávač Michal Svoboda. "I z tohoto pohledu to pro nás bude důležitý zápas." Úvahy o blížícím se play-off, byť jakkoliv pravděpodobné, jsou však jen nejistou budoucností. Pardubičtí trenéři a hráči se nyní primárně zabývají herním projevem, který by rádi co nejlépe vyladili.

Co potřebujeme dostat do naší hry, abychom duel s třetím Geosanem zvládli lépe než předcházející sobotní bitvu s druhou Opavou? “Poslední dobou se hodně bavíme o tom, že musíme hrát mnohem agresivněji na obou půlkách hřiště,” zmiňuje Michal Svoboda velmi důležitý atribut. “V zápase s Opavou to bylo hodně vidět. Soupeř nás lehce odstavoval na útočném i na obranném doskoku. Musíme hrát o dost fyzičtěji,” nabádá jednadvacetiletý komplexní basketbalista. “Dobře odstavovat hráče není nic, s čím se člověk musí narodit, spíš je to o osobním přístupu. Říct si: “Tenhle borec přese mě nedoskočí!” a tvrdě ho odstavit.”

Osa kolínského týmu je jasná, tvoří ji velezkušení Adam Číž, Lee Skinner, Dewante Wallace, David Machač či Jiří Jelínek, jimž velmi dobře sekunduje jednadvacetiletý křídelník Filip Novotný. Rozšíření rotace i zvýšení kvality nepochybně přinášejí do týmu i dvě nové akvizice, belgický rozehrávač Francis Torreborre a ex-olomoucký křídelník David Pekárek. Jaký zápas lze očekávat? “Kolín nehraje moc rychle dopředu, jejich zpomalování hry nám moc nevyhovuje. Oni ale nepotřebují hrát tak rychle, protože si v postupném útoku dobře podávají balón, mají svoji hru tak zažitou, že jim to takhle vyhovuje. My naopak určitě budeme chtít hrát co nejrychleji dopředu,” zakončil Michal Svoboda svůj pohled na nadcházející duel.

Hrajme agresivněji, nabádá trenér Konvalinka

Od Opavy jsme v minulém kole inkasovali přes 90 bodů. V čem musíme pozvednout naši defenzivní činnost, abychom proti Kolínu mohli pomýšlet na úspěch? "Oproti předchozímu utkání se jednoznačně musíme zlepšit v přistupování k hráčům a celkově v agresivitě," odpovídá trenér Adam Konvalinka. "Opavě jsme zápas hodně ulehčili tím, že jsme její hráče nechali dělat to, co oni chtěli, a to musíme změnit!" A začít s tím je třeba hned od úvodního rozskoku. "Hodně důležitý bude samotný vstup do zápasu, protože na začátku se nastavuje tempo. Potřebujeme do zápasu jak se říká vletět naplno hned od první minuty, ne do něj naskakovat až postupem času," řekl dále kouč Beksy.

Geosan je naším potenciálním soupeřem pro čtvrtfinále play-off. Hodilo by se nám tedy vítězství i pro posílení sebedůvěry? A bude mít tento fakt nějaký vliv na naši strategii? "Nebudeme taktizovat. Každá výhra před play-off je dobrá pro psychiku. V každém případě si v tomto utkání nebudeme nic nového zkoušet, půljdeme tvrdě za vítězstvím - zvlášť doma, kde budeme chtít odčinit prohru s Opavou. Je opravdu velmi pravděpodobné, že po nadstavbové části skončíme na 6. místě, takže už se soustředíme hlavně na to, jak vypadá naše hra," doplnil Adam Konvalinka.

Bez faulů! Do charity se můžete zapojit i vy

Společný charitativní projekt českého basketbalu, České televize a Konta Bariéry, který nese nezvyklý název Bez faulů, letos probíhá již potřetí. Jeho výtěžek tentokrát pomůže na nákladné rehabilitace dvanáctiletému Dominiku Moravcovi ze slezských Těškovic. Dominik by se chtěl stát basketbalistou, ale momentálně bojuje s těžkou nemocí: ischemií míchy. Každý klub Kooperativa NBL si v nadstavbové části zvolil jeden domácí zápas, v němž za každou minutou střelu svého týmu zaplatí do společného banku 100 Kč, za každý faul družstva 200 Kč a za případnou technickou chybu 1000 Kč. Beksa se připojuje k projektu Bez faulů právě v utkání s Kolínem. 

Zapojit se tradičně mohou i fanoušci a diváci, a to zasláním dárcovské SMS ve formátu:

  • DMS BEZFAULU 30/60/90
  • na číslo 87 777 (ceny textových zpráv jsou 30, 60 či 90 Kč)

Děkujeme vám všem, kdo pomáháte společně s českým basketbalem.

BK JIP Pardubice vs. BC Geosan Kolín sledujte živě v BeksaTV

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti