Upravit stránku
08. 02. 2022

A1: Beksa vs. Brno


Velký zápas mají před sebou pardubičtí basketbalisté. O své patnácté vítězství v letošním ročníku Kooperativa NBL budou usilovat v duelu s Brnem, které figuruje na třetím místě.

3. KOLO NADSTAVBOVÉ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

BK Pardubice (14/10) vs. Basket Brno (15/8)
středa 9. 2. v 17:30 | Sportovní hala Dašická

Báječnou lednovou sérií pěti ligových vítězství v řadě Beksa nejenže poskočila na průběžné čtvrté místo tabulky skupiny A1, ale též se zavěsila za záda týmům, jimž dlouhodobě patří druhá (Opava) a třetí (Brno) příčka. Středeční střet s nabitým Brnem je proto naprosto zásadní: případným triumfem bychom totiž dorovnali našeho soupeře na 15 výhrách! "Pokud se v nadstavbě chceme dostat před Brno, potřebujeme ho porazit," uvědomuje si kapitán Kamil Švrdlík důležitost nejbližšího domácího utkání. "Při pohledu na aktuální tabulku je jasné, že buď se přiblížíme Brnu a udržíme se v těsném kontaktu s třetím místem, nebo spadneme na dělené 4. až 7. místo - což samozřejmě nikdo z nás nechceme," burcuje i asistent trenéra Adam Konvalinka.

Pardubičtí basketbalisté sice o víkendu přišli o dlouhou, sedmizápasovou sérii neporazitelnosti (5 výher v NBL a 2 v Alpe Adria Cupu), leč do žádné deprese rozhodně nespadli, vždyť na nymburské palubovce byli ve hře o vítězství až do poslední minuty: šestibodová porážka v poměru 75:81 sice mrzela, ale rozhodně by se neměla negativně podepsat na zdravém sebevědomí, získaném v úspěšných lednových zápasech. V předcházejícím kole neuspělo ani Brno, které prohrálo ve své hale přímý souboj o průběžné 2. místo s Opavou 94:100 (nejvíce bodů Brna: Půlpán 20, Mickelson 18, Puršl 16, Maddeen 14, Marko 12, Bálint 10…).

Bodovými lídry brněnského týmu v letošním ročníku Kooperativa NBL jsou zahraniční hráči. Americký křídelník Rashad Madden zapisuje v průměru 15,4 bodu (+3,2 asistence, v obou vzájemných zápasech v základní části nám nastřílel po 17 bodech), jeho krajan, pivot Hunter Mickelson střádá 13,8 bodu (+6,9 doskoku, v základní části proti nám zaznamenal vždy 16 bodů). V dvouciferných číslech se pohybují ještě zkušení rozehrávači Viktor Půlpán (11,8 bodu + 4,8 asistence) s Romanem Markem (10,4 bodu + 4,7 asistence), těsně pod desetibodovou hranicí figurují křídelník Richard Bálint (9,5 bodu, trojky 40,4% - 44/109) a pivot Šimon Puršl (9,2 bodu). Do základní rotace dále patří slovenský podkošový hráč Richard Körner (8,5 bodu) s křídelníkem Jakubem Nečasem (7 bodů), kanadský pivot Danilo Djuričič dosud odehrál dvě utkání (průměry 4 body + 8,5 doskoku).

“Tenhle zápas nám může hodně pomoct,” míní asistent trenéra Adam Konvalinka

Naše vítězná šňůra sice skončila na čísle 7, když jsme v minulém kole prohráli na nymburské palubovce o 6 bodů, nicméně s naší sebedůvěrou by to nemělo zatřást, souhlasíte?
"Troufám si říct, že výsledkově to vypadá hezky, dlouho jsme možná sahali i po překvapení, ale měli jsme zase hluchý úsek - ve druhé čtvrtině jsme dost vypadli ze zápasu a na začátku třetí jsme v tom pokračovali, takže jsme byli až na -17 bodech. Na druhou stranu by nás mělo těšit, že jsme se dokázali strašně rychle vrátit do utkání a ukázali jsme Nymburku, že s námi musí do dalších zápasů počítat. Takže povzbuzení to je, ale zároveň i faul na jednu nohu."

Náš nejbližší soupeř v sobotu prohrál přímý souboj o druhé místo s Opavou, přesto lze říci, že Brno potvrzuje předsezonní předpoklady a patří do absolutní špičky NBL. Jak byste charakterizoval současný brněnský tým?
"Řekl bych, že Brno takto hraje už od té doby, co do klubu přišel trenér Růžička. Za celou dobu jeho působení u týmu se prezentují hodně kvalitně. Nedávno navíc doplnili svoji sestavu o dalšího cizince Djuričiče, takže mají širší rotaci a tím pádem jsou pro své soupeře ještě nebezpečnější. Rozhodně patří do top trojky v lize."

Čím jsou podle vás nejnebezpečnější?
"Jejich největší výhoda je asi v tom, že nikdy neexcelují pouze jeden nebo dva stejní hráči, ale dost často se hráči v bodových přídělech střídají. Jednou vyletí Roman Marko, jednou mladíček Richard Bálint, jednou jim pomůže Jakub Nečas, jednou je to na pivotech Šimonovi Puršlovi s Hunterem Mickelsonem… Mají to opravdu hodně zeširoka. Za mě bych řekl, že je to možná nejtýmovější sestava v lize."

Kudy povede cesta k úspěšnému výsledku?
"Myslím si, že bychom mohli mít navrch na doskoku. Ano, říkal jsem, že přivedli dalšího hráče pod koš, ale věřím, že právě tam bychom i tak mohli mít větší sílu. Dále si nemyslím, že hrají tak agresivně jako Nymburk, s nímž jsme se utkali naposledy, což by nám mohlo sedět, trošku víc je přitlačit. Uvidíme, jak na tom bude Tomáš Vyoral, jestli bude moci hrát, nebo ne." (Tomáš Vyoral kvůli zranění před zápasem v Nymburku netrénoval a poté odehrál jen 13 minut, netrénoval ani před zápasem s Brnem - pozn. aut.).

Nadstavbová část je sice stále teprve na začátku, ovšem chceme-li pomýšlet na tabulkový posun vzhůru, důležitost utkání s Brnem netřeba nijak zdůrazňovat. Vnímáte to stejně?
"Určitě. V první řadě si chceme před čtvrtfinále play-off udržet výhodu domácího prostředí, naším přáním je pak posunout se v tabulce ještě výš a tenhle zápas nám k tomu může hodně pomoct. Neříkám, že cítíme nějaký obrovský tlak, ale hrajeme doma, chceme se přitáhnout ještě blíž k týmům nad námi, a proto rozhodně chceme vyhrát!"

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti