30. 03. 2019

98 bodů a cenná výhra

Povedlo se! Beksa v úvodních třech čtvrtinách čelila Olomoucku ofenzivní smrští, a když se pak v závěrečné pasáži hrála defenzivnější partie, dokázala uhájit cenné vítězství.

11. KOLO NADSTAVBY, SKUPINA A1:

BK Olomoucko vs. BK JIP Pardubice 93:98
(24:25, 24:26, 30:32, 15:15)

Domácím scházel obávaný trojkař Lukáš Palyza, nám stále chyběla dvojice Donovan Jackson-Evan McGaughey.

"Věděli jsme, že Olomoucku bude scházet jeden z jeho dvou nejlepších střelců, ale přesto se v útoku dokázalo prosadit a trefilo hodně trojek," poukázal kouč Levell Sanders na prvopoločasovou dálkovou palbu domácích, kteří nás v první půli zasypali devíti (!) trojkami. Celý druhý poločas jsme však byli ve vedení, které jsme uhájili až do konce. "Jsem velice šťastný, že se nám podařilo "zavřít" zápas, dovést ho do úspěšného konce, protože v průběhu sezony jsme ztratili mnoho utkání v koncovkách - včetně dvou zápasů s Olomouckem, kdy jsme v závěru přišli o slibné vedení. Gratuluji mému týmu k důležitému vítězství."

V prvním poločase si Olomoucko hodně pomáhalo tříbodovými střelami: trefilo jich 9, při fantastické úspěšnosti 64%! Když na konci 13. minuty úspěšně trojkoval Jiří Dedek, vedl jeho tým nejvýraznějším, sedmibodovým rozdílem (39:32). Záhy jsme však nastříleli 9 bodů v řadě a do 18. minuty jsme natáhli naši šňůru na 4:16.

Po celý první poločas neměl ani jeden tým výraznější problémy se skórováním a to platilo i pro třetí čtvrtinu, kdy ofenzivní "manévry" gradovaly. Běžela teprve 27. minuta a už jsme měli na kontě 70 bodů... Po 28 minutách platil nerozhodný stav 72:72, jenže pak jsme domácím ukázali záda a až do konce utkání jsme se udrželi několik bodů vpředu.

Náš Tři a čtvrt minuty před koncem Sehnal přitáhl svůj tým na rozdíl jediného koše (90:93).

Následující dvě minuty oba týmy promarnily několik příležitostí ke skórování, až bodové sucho utnul najíždějící Evan Singletary (72 sekund před koncem). V polovině poslední minuty bleskurychlý Javonte Douglas snížil na 93:96, ovšem faulovaný David Škranc proměnil 13 sekund před koncem oba dva trestné hody, posunul rozdíl ve skóre mimo dosah jediného koše a dal výsledku definitivní podobu. "Bylo to hodně těžké utkání, hodně fyzické. Bylo hodně útoků, kdy see zakončovalo po pár sekundách, běhalo se nahoru-dolů," hodnotil duel pivot Kamil Švrdlík.

"Měli jsme sice problémy s fauly, ale nakonec jsme to ubojovali a získali důležité vítězství, za což jsme strašně rádi." Díky cenné výhře jsme v tabulce skupiny A1 dorovnali právě Olomoucko na bilanci 19/14, nicméně je třeba dodat, že prostějovský tým má lepší bilanci ze vzájemných zápasů. "Snažíme se vylepšit naše postavení v tabulce, která je pořádně našlapaná. Chceme vyhrát každý zápas a uvidíme, na co to bude stačit," doplnil autor 17 bodů. Náš top-skórer Ondřej Kohout ocenil týmový výkon. "Dokázali jsme dobře těžit z naší výškové převahy pod košemk, když Olomoucko přebíralo v obraně. Celkově jsme podali dobrý týmový výkon na obou polovinách hřiště, vyzvedl bych i naši bojovnost," zdůraznil Kohy, jenž podruhé v letošní sezoně pokořil dvacetibodovou hranici.

Statistiky

Poražení měli v první půli trojkovou bilanci 9/14, leč ve druhé už jen 2/10.

V náš prospěch hrály doskoky (32 - 39, z toho útočné 7 - 14, body z druhých šancí 4 - 14), a také ztráty (15 - 8).

Nesmírně důležitý byl opětovný příspěvek hráčů z lavičky: v derby se Svitavami od nich přišlo 57 bodů, dnes 50!

Olomouckou ofenzívu táhl podle očekávání nejlepší ligový střelec Javonte Douglas, jenž proměnil 8 z dvanácti dvojek, všechny tři trojky (!) a 6 z dvanácti trestných hodů: zaznamenal ceněný double-double za 31 bodů + 10 doskoků. Na naší straně zářili především produktivní pivoti. Ondřej Kohout stihl za 23 minut nasázet 21 bodů (z pole 8/14, šestky 5/8), Kamil Švrdlík rychlými 8 body hned v úvodu utkání pomohl získat útočnou pohodu a jeho finální účet zněl 17 bodů + 7 doskoků.

Kompletní statistiky na webu České basketbalové federace.