Upravit stránku
06. 11. 2018

5 témat pro GM


S generálním manažerem Martinem Markem o účasti v klubu v evropských pohárech i o tom, jaké cíle má tým do druhé poloviny zápasů ve FIBA Europe Cupu.
Téma 1.: O (ne)spokojenosti s průběhem sezony:

"Nejsme spokojeni s dosavadními výsledky ani s herním projevem. Vnímáme, že potřebujeme týmovější projev na obou stranách hřiště, že nemůžeme dostávat tolik lehkých košů, celkově musíme zrychlit naši hru. V obou zápasech Kooperativa NBL, které jsme prohráli, jsme nebyli schopni vstřelit více jak 70 bodů, což se nám na domácí palubovce nesmí stávat. Interně jsme si tyto věci otevřeně pojmenovali a vyhodnotili. V prvotní fázi dáváme týmu prostor do reprezentační přestávky, která nás čeká na konci tohoto měsíce, aby výše uvedené problémy odstranil."

Téma 2.: O důvodech, proč Beksa usiluje o pravidelnou konfrontaci s evropskými soupeři:

"Rozhodnutí pokusit se pravidelně účastnit evropských klubových soutěží padlo před sezonou 2016/2017. Předcházela mu touha dodat klubu maximální možný počet těžkých utkání proti zahraničním soupeřům, současně jsme přidáním evropské soutěže chtěli zacyklit výchovnou pyramidu v klubu, kde právě možnost zahrát si evropské poháry je důležitým faktorem již při podpisu smluv s mládežnickými reprezentanty. Ultimátním cílem klubu by bylo provázat evropskou konfrontaci mužů i s účastí mládežnických kategorií v evropské mládežnické basketbalové lize (EYBL). Letos jsme v EYBL premiérově startovali s kategorií U16, příští rok budeme i s kategorií U15. Podařilo se vybojovat grant u Evropské komise na projekt Erasmus, spolu s italským a slovinským klubem na další dva roky. Aktivní zapojení co největšího počtu českých klubů do evropských soutěží také podporujeme v rámci ALK a ČBF - věříme, že pravidelná konfrontace s evropskými týmy je nezbytná pro posun českého basketbalu. Díky účasti v Evropě se celý klub posouvá i organizačně, neboť se setkáváme s přísnějšími nároky než v Kooperativa NBL. V neposlední řadě je naše účast i reprezentací města Pardubic a Pardubického kraje.

Téma 3.: O náročnosti účasti v evropských pohárech:

"Basketbalově se samozřejmě hraje vše ve větší rychlosti, s důrazem na minimální držení míče. Hra je fyzičtější, mezinárodní rozhodčí se nebojí pustit více kontaktů. To všechno jsou prvky, ve kterých letos zatím za Evropou zaostáváme. Potřebujeme je dostat do naší hry a přenést do NBL, aby náš start v evropském poháru měl smysl. Po organizační stránce je nejsložitější samozřejmě logistika týmu. Kupříkladu před posledním kvalfikačním kolem Basketball Champions League jsme se až v pátek dozvěděli o tom, že budeme hrát s Nižním Novgorodem, přitom již v neděli jsme potřeb ovali být v Novgorodu před pondělním zápasem. Letenky z Moskvy do Novgorodu byly vyprodané (tým nakonec cestoval z Moskvy do Novgorodu vlakem - pozn. aut.)... Největší náročnost je ale samozřejmě finanční. Klub hradí nejen letenky pro tým na venkovní utkání, ale také pobyt soupeřových týmů u nás, dále náklady spojené s rozhodčími a komisaři: jejich odměny, cestovné, pobyt. Z rozpočtu klubu připadá na pokrytí nákladů spojených s evropským pohárem nemalá část, kterou jsme se však rozhodli investovat na úkor odměn ve sportovním úseku."

Téma 4.: O cílech pro druhou polovinu základní fáze FIBA Europe Cupu:

"Náš nejlepší zápas jsme zatím odehráli paradoxně hned v úvodní venkovním utkání v Novgorodu, kde jsme byli konkurenceschopní po celé utkání. V domácí odvetě jsme bohužel jako tým propadli, neměli jsme šanci na postup. I přesto, že Nižnij Novgorod pracuje s více jak šestimilionovým rozpočtem v eurech, jsme mu postup z mého pohledu hodně usnadnili. Na začátku základní části FIBA Europe Cupu přišel neomluvitelný výprask v Nizozemsku, kde jsme nestíhali od první minuty, nebyli jsme schopni zareagovat na výkon domácích. Následně doma proti Saratovu jsme odehráli dobrých 30 minut a ukázali asi nejkolektivnější tvář v dosavadních zápasech evropského poháru. V minulém utkání v Izraeli náš výkon snesl měřítko prvních 25 minut, v kontextu s tím, jakým herním projevem se chceme prezentovat."

Téma 5.: O aktuální situaci:

"Šance na postup do další fáze FIBA Europe Cupu je minimální, a tak se prioritně musíme soustředit sami na sebe, na vlastní herní projev, na naše nasazení v každém utkání. V druhé části základní fáze budeme chtít rozložit minutáž na celý tým, přičemž každou minutu v těchto zápasech musíme plně využít pro herní posun, jak individuální, tak kolektivní."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti