07. 12. 2019

25 minut naděje

Ještě v polovině třetí čtvrtiny jsme na Nymburk ztráceli pouhé 4 body, ovšem lídr tabulky poté nastřílel 10 bodů v řadě a nakročil k přesvědčivému triumfu.

12. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK JIP Pardubice vs. Era Basketball Nymburk 61:85
(21:25, 11:16, 14:16, 15:28)

Ani jeden tým nešel do zápasu kompletní: nám scházel Prokop Slanina, hostům duo Jaromír Bohačík-Deishuan Booker.

Po oboustranně ofenzivně laděné první čtvrtině jsme poprvé nabrali dvoucifernou ztrátu na konci prvního poločasu (28:39), ovšem úsek mezi 20. a 25. minutou jsme ovládli poměrem 11:4 a v polovině třetí čtvrtiny jsme se přitáhli na rozdíl pouhých 4 bodů. Po time-outu však Nymburk velmi rychle kontroval vlastní šňůrou 0:10 a dostal zápas definitivně pod kontrolu. "Nemůžu říct, že bychom nebojovali a nedali do zápasu všechno - hodně jsme se snažili a bojovali jsme. Nymburk byl ale prostě lepší a my to musíme přijmout. V dalších zápasech je potřeba dělat všechno o něco lépe," hodnotil duel trenér Ken Scalabroni.

Souboj dvou nejlepších obran NBL začal nezvykle ofenzivně: v první čtvrtině padlo celkem 46 bodů! Po pěti odehraných minutách jsme vedli 15:11 - jednalo se o naše nejvyšší vedení v celém průběhu utkání. Oba sokové si hodně pomáhali útočným doskokem (5 - 6!). "V první čtvrtině se nám dařilo držet s Nymburkem v kontaktu. Dokázali jsme s nimi běhat, nastříleli jsme 21 bodů, takže to vypadalo, že nám to v útoku půjde," glosoval pivot Kamil Švrdlík úvodní desetiminutovku. Ve druhé čtvrtině jsme však nastřádali pouhýh 11 bodů (proměnili jsme v ní jen 4 z šestnácti střel z pole) a na útočné polovině hřiště jsme měli problémy i po přestávce. "Trošku přitlačili v obraně a dostali nás z pozic, na kterých jsme chtěli chytat balóny, narušili nám timing našich útočných akcí. To nás trošku dostalo z tempa a nebyli jsme schopni se pravidelně prosazovat," řekl dále Kamil.

Favorit se poprvé utrhl do dvouciferného vedení na konci první půle, kdy po šňůře 0:7 odskočil na 28:39.

Pasáž od 20. do 25. minuty jsme ovládli poměrem 11:4 a vrátili jsme se na dostřel - bohužel však naposledy.

Po time-outu hosté zapsali 10 bodů za sebou - i díky dvěma Hrubanovým trojkám - a definitivně nám ukázali záda. "Ve třetí čtvrtině jsme se dotáhli na rozdíl 4 bodů, ale pak jsme jim sérií chyb dovolili znovu odskočit nad deset. Párkrát zůstal na trojce volný Vojta Hruban nebo Martin Peterka a ti to bohužel trestali - dali několik trojek po sobě, natáhli vedení Nymburka a díky tomu se hosté uklidnili a zápas v pohodě dohráli," doplnil Kamil Švrdlík.

Měli jsme tři dvouciferné střelce v Ozrenu Pavlovičovi (18 bodů, střelba z pole 6/15, trestné hody 6/6), Kamilovi Švrdlíkovi (double-double za 12 bodů a 10 doskoků, z pole 4/9, trestné hody 3/4) a Tomáši Vyoralovi (12 bodů, z pole 4/12, trestné hody 2/2). Nymburk spoléhal zejména na úspěšně trojkující trio Martin Peterka (18 bodů, trojky 4/5)-Vojtěch Hruban (15 bodů, trojky 3/4)-Roko Rogič (14 bodů, trojky 2/5).

Právě ve střelbě zpoza tříbodového oblouku byl velký rozdíl. Zatímco my jsme proměnili pouhé 3 z dvaadvaceti pokusů (úspěšnost 13,6%), vítězové si pomohli rovnými deseti trojkami z pětadvaceti pokusů (40%).