Upravit stránku
13. 05. 2020

1 na 1 o 100 tisíc!


Po Kooperativa NBL shoot-outu je tu druhá atraktivní soutěž, tentokrát Kooperativa NBL 1 on 1 Challenge. Beksu bude reprezentovat trio Tomáš Vyoral-Tomáš Tkadlec-Kamil Švrdlík!

Mysleli jste si, že střelecká soutěž je maximem, co se dalo zrealizovat jako náhrada při ukončení ligy basketbalistů? Máte za to, že většího napětí a show už se v této sezoně nedočkáte? A že už o víc nepůjde? Víc jste se splést nemohli! Už ve čtvrtek startuje nový projekt, který zřejmě nemá obdoby na celém kontinentu – Kooperativa NBL 1 on 1 Challenge s 24 hráči a celkovými prize money 175.000 korun, z nichž rovných 100 tisíc připadne vítězi! A to už je výzva, která ligovým hráčům pořádně „rozblikala kontrolky“.

Vše odpálí už ve čtvrtek v 17:30 před kamerami TVCOM.cz prvním základním kolem na pražské Folimance, kde také celá soutěž 4. června vyvrcholí velkým play-off pro osm nejlepších bojovníků. A co je naprosto zásadní – hrát už se bude bez roušek. „Sto tisíc je pro mě a určitě i pro ostatní soutěžící velice lákavá odměna. Všichni by tak do toho měli dát všechno a nikdo by neměl nic vzdávat ani při špatně se vyvíjejícím skore,“ zdůrazňuje podkošová opora ústecké SLUNETY Ladislav Pecka, z jehož týmu se v soutěži představí i Dalibor Fait a Jan Karlovský. „Díky prize money to bude dost soutěživé. Co si budeme povídat - je to spousta peněz a všichni do toho půjdou na sto procent,“ přikyvuje i jeden z možných favoritů Šimon Puršl ze Svitav, jejž do Challenge doprovodí i spoluhráči Jan Hlobil a po dlouhodobé zdravotní pauze se vracející Matěj Svoboda.

Jak bude vše vypadat?

1 on 1 Challenge je vypsaná pro 24 hráčů rozdělených do dvou českých a dvou moravských divizí po šesti mužích, což při devíti přihlášených týmech dává 2 až 3 soutěžící na tým. V každém ze čtyř základních kol se představí vždy jen jedna divize, kdy se 6 hráčů utká každý s každým, přičemž souboje české divize bude vždy ve čtvrtek hostit pražská Folimanka a moravská klání vždy v pondělí hala NH Ostrava. Z každého kola postoupí tři nejlepší do (českého či moravského) divizního finále vypsaného pro šest nejlepších (opět každý s každým). Čtyři nejlepší z každého divizního finále pak postoupí do play-off o prize money.

Mezi favority celé akce by vedle Pecky s Puršlem měli patřit i pardubický Tomáš Vyoral, Ondřej Sehnal z pražského USK a jistě také vrcholnými mezinárodními bitvami v basketbalu 3x3 ošlehaný Ondřej Šiška z Děčína.

V základních kolech se hraje do získání 5 bodů či do naplnění 4 minut čistého času, přičemž v případě nerozhodného skore následuje prodloužení do 2 bodů. Každý útok je omezen maximálně čtyřmi driblinky (bouchnutími míče o zem), úspěšná střela zpoza trojkového oblouku platí za 2 body a zevnitř oblouku za bod.

„Když hrajeme s kluky pro zábavu jeden na jednoho, tak je to vždycky jen na tři bouchnutí míče, takže pravidlo se čtyřmi driblinky vítám moc. Já moc „bubnovat“ (driblovat) neumím, ale jsou kluci, kteří se tím dostanou všude. To čtvrté bouchnutí o zem je tedy pro mě fajn bonus. Podle mě je hra 1 na 1 s omezením driblování plynulejší, aby se s míčem nebouchalo deset minut na místě a nečekalo se dlouho, než útočník vymyslí nějakou fintu,“ soudí Ladislav Pecka.

On, ani Puršl se omezením driblinků jako podkošoví hráči necítí handicapovaní. Naopak. „Na čtyři driblinky je to dobré. Během sezony tak při tréninku hráváme, dokonce i jen na dvě bouchnutí, tak doufám, že se na to rozpomenu. Určitě se těším a bude to zajímavé i pro fanoušky. I jako dlouhý si docela věřím a tahle pravidla se mi líbí. Na menší soupeře zvládnu hrát i trochu zády a nebudu muset jít pokaždé jen čelem,“ soudí svitavská opora. 

Pecka si pochvaluje, že po téměř dvou měsících budou hráči vytrženi z domácí neaktivity. „Tohle bude nová motivace a pořádný pohyb s kontaktem, který každému chybí. Takže se těším a hodnotím tenhle nápad pozitivně. Zároveň ale nevím, co přesně mám čekat.“ I když svalový aparát hráčů není teď dokonale zpevněný a v takové formě jako během sezony, ústecký forward se zranění příliš neobává. „Určité riziko tam sice je, já ale doufám, že vše bude probírat férově a nebudou se dít nějaké podpásovky.“ Puršl ke stejnému tématu doplňuje: „Já se i během karantény snažil trénovat, cítím se v dobré kondici a těším se. Nikdo jsme ale už dlouho nehráli pět na pět, ani jakkoli jinak.“

Třebaže nerozehranost ligových borců může být na jejich hře a výkonech znát, Pecka předvídá, že vše bude nahrazeno enormním nasazením s vidinou tučné odměny. „Určitě tam tak bude hodně potu,“ usmívá se. Spousta potu se dá očekávat už jen proto, že v základních kolech i divizních finále každého hráče čeká během jednoho večera pět zápasů. „To bude pěkná palba, takže kdo bude fyzicky připravenější, vydrží déle a bude efektivnější ve hře, ten zvítězí. Pokud jde o mě, tak z fotbálku a nohejbalu, kterému jsme se teď po obnovení přípravy věnovali, zatím nevím, jestli jsem mohl kondici nahnat. Budu se snažit hrát spíš na zkušenost, než někoho nahánět,“ směje se ústecká Panda.
 
„Tím, že do toho všichni půjdou naplno, bude to na kondici určitě náročné, což jsme viděli už na turnaji v rámci All-Star Game. Tam to bylo ovlivněné i tím, že zápasy šly rychle za sebou. Uvidíme, jak to bude tady,“ dodává Puršl.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti