29. 12. 2015

Znovu drama, znovu pro Děčín

Bojovným výkonem, leč sedmibodovou porážkou na palubovce děčínského lídra soutěže se pardubičtí basketbalisté rozloučili s kalendářním rokem 2015.

21. KOLO KOOPERATIVA NBL:

BK ARMEX Děčín vs. BK JIP Pardubice 74:67
(25:21, 18:18, 12:11, 19:17)

Body: Jelínek 15, Stria 12, Vyoral 10, Pomikálek 10, Houška 9, Landa 6 (12 d.), Kroutiil 6, Bosák 4, Šiška 2 (5 as.) - Kotas 15, Švrdlík 13, Kohout 11, Nečas 10 (13 d.), Půlpán 7 (8 as.), Pandula 6, Wall 5

Zpočátku hodně ofenzivní zápas se postupem času - dá se říci podle očekávání - měnil v urputnou bitvu, a ruku v ruce s tím se snižoval počet bodů. V první čtvrtině padlo celkem 46 bodů, ve druhé 36 a ve třetí pouze 23...

Klíčová čísla první čtvrtiny? Trojky a míčové ztráty.

Děčín nás v úvodu utkání zasypal přesnými střelami z dálky (do 5. minuty trefil čtyři trojky) a díky tomu odskočil do sedmibodového vedení (15:8 a 17:10). Aktivní hrou do vnitřního prostoru a úspěšnými zakončeními zpod koše jsme osmibodovou šňůrou otočili na 17:18 (bylo to naše jediné vedení v celém průběhu duelu), ale Válečníci si vzali své vedení do konce úvodní části hry zpět – díky dalším dvěma přesným zásahům z perimetru (poměr trojek po první čtvrtině byl 6/9 – 0/6, poměr ztrát 5 – 7).

V polovině druhé čtvrtiny domácí vedli 36:29, Dušan Pandula trojkou a Lukáš Kotas čtyřbodovou akcí (trojka s faulem a trestný hod) srovnali, nicméně Děčín si přenesl do druhé půle čtyřbodový polštář.

Na začátku třetí čtvrtiny jsme Děčín drželi téměř 3 minuty na nule, ovšem v útoku jsme proměnili jediný z pěti střeleckých pokusů, a tak místo obratu záhy přišlo navýšení náskoku Válečníků na 52:43 (27. minuta). Ondřej Kohout dvěma koši po sobě snížil, ale Válečníci se i nadále drželi vpředu.

Důležitou trojku proměnil necelých pět minut před koncem utkání Jakub Houška (65:57), ale Viktor Půlpán dvěma nájezdy po sobě a Radek Nečas odpichem přitáhli svůj tým na dostřel - tři a čtvrt minuty před koncem platil stav 67:63. Ještě 35 sekund před koncem, při pětibodové ztrátě, jsme běželi v přesilové situaci do rychlého protiútoku, ovšem špatná přihrávka do autu definitivně zhatila šanci na dramatizaci koncovky.

"Z pohledu naší hry rozhodly dva faktory," analyzoval porážku pardubický kouč Dušan Bohunický. "Prvním z nich byla spousta otevřených trojkových pokusů, které jsme domácím povolili v první čtvrtině, ve druhé půli pak jejich útočné doskoky." Trenér Beksy zmínil ještě jeden nesmírně důležitý faktor. "Naše laxní ztráty v přechodové fázi. Domácímu týmu jsme darovali několik jednoduchých míčů, přitom to nebylo zapříčiněno nějakým obrovským tlakem obrany. Tyto věci musíme zlepšit."

Děčínský trenér Pavel Budínský zhodnotil zápas takto: "Že to bude jedno z těch nejtěžších utkání, to je jednoznačná záležitost, protože skladba obou týmů je řekněme na takové úrovni, že se dá očekávat nelítostný boj – a to se taky stalo.  Jak už říkal Dušan, my jsme na začátku trefili pro nás důležité střely z dálky za tři a vypadalo to, že bychom mohli trochu víc roztáhnout křídla v útoku, protože si myslím, že v obraně jsme, až na některé detaily, pracovali celkem solidně. Nicméně vždycky, když jsme si udělali nějaký dílčí náskok, tak nás Pardubice okamžitě dotáhly, protože jsme začali hrát trochu víc staticky a kontrolovaně.

Na některých hráčích bylo vidět, že hrají nadoraz a potřebují častější střídání. Dneska bych chtěl kluky pochválit za abnormální bojovnost a trochu toho vícenásobného úsilí, které nám pomohlo ve druhém poločase, kdy jsme doskákali míče. Nejdůležitějším faktorem, který nás brzdil, byla úspěšnost trestných hodů – po třech čtvrtinách jsme měli 15 neproměněných šestek doma - kdybychom je proměňovali s větším procentem, tak bychom se podle mě více uklidnili. Každopádně v nejdůležitějším okamžiku na konci zápasu jsme je proměňovali, kdy jsme se o ně potřebovali opřít. Bylo to vyrovnané utkání a my jsme moc rádi, že jsme touhle třešničkou zakončili nejúspěšnější rok v historii Děčína."