16. 03. 2016

Výhru v derby si vystřílela Beksa

Dlouho vyrovnané, a spíše útočně laděné derby ve Svitavách pro sebe Beksa rozhodla až v polovině poslední čtvrtiny, kdy nastřílela 11 bodů v řadě a závěr už kontrolovala.

39. KOLO KOOPERATIVA NBL:

BOHEMILK Tuři Svitavy vs. BK JIP Pardubice 85:92
(21:16, 25:36, 20:17, 19:23)

Body: Jones 27, Teplý 19, Doaks 14, Barker 10, Vaňák 8, Bašta 5, Jaroš 2 - Pandula 23, Wall 19, Švrdlík 17, Autrey 16 (+9 d., 9 as.), Kotas 8, Škranc 5, Nečas 4

Beksa opět nastoupila bez zraněných Viktora Půlpána, Josefa Příhonského, Ondřeje Kohouta a Tomáše Šoukala. Kompletní nebyli ani Tuři, jimž scházeli především křídelníci Evan Bruinsma s Janem Špačkem.

První čtvrtina nebyla ze strany pardubického týmu příliš vydařená. Svitavy vedly po čtyřech minutách 10:2 a v závěru této části hry 17:8. Na útočné polovině hřiště Beksa nemohla chytit správný rytmus, a když už si vypracovala dobrou pozici pro zakončení zpod koše, míč se několikrát vykroutil z obroučky ven. Nepomohly ani opakované ztráty míče v přechodové fázi.

Až příchod Kamila Švrdlíka, který v první půli vysázel 13 bodů během deseti minut, dění na hřišti změnil. JIP poprvé vedl v polovině 13. minuty, po přesných trojkách Davida Škrance a Jobiho Walla (v prvním poločase trefil 3 trojky ze čtyř pokusů), ale výraznější odstup si zajistil až mezi 18. a 20. minutou, díky zvýšenému tlaku v obraně, několika ziskům a snadným košům z protiútoků. Šňůra 5:12 znamenala nejvyšší vedení v průběhu prvního poločasu.

Až do poloviny čtvrté čtvrtiny se Tuři udrželi v kontaktu. Klíčová pasáž nastala mezi 34. a 36. minutou: za stavu 74:75 přišla šňůra 0:11, na níž se šesti pody podílel Dušan Pandula, a poprvé jsme odskočili do dvouciferného trháku (74:86). Svitavy se ještě dokázaly přitáhnout na pětibodový rozdíl (83:88), ovšem po time-outu jsme plně využili limit na útok, který zakončil Lukáš Kotas úspěšným nájezdem a koncovku jsme plně kontrolovali.

O velkém tlaku obrany Beksy na soupeřovy hráče s míčem svědčí málokdy vídané číslo v kolonce zisků - 17 (oproti pouhým devíti ztrátám)!!! Lukáš Kotas s Lambem Autreym získali po 4 míčích, Jobi Wall s Radkem Nečasem po 3... Jasně jsme také vládli na útočném doskoku (3 - 14)! Díky ziskům a útočným doskokům jsme vystřelili o plných 26 střel z pole více než Svitavy (!!!), při téměř totožném počtu vystřelených trojek je obrovský rozdíl v dvojkách (37 - 65)!!!

V poraženém týmu čněli dva střelci, rozehrávač Jahmal Jones (27 bodů + 4 asistence, střelba z pole 10/15, trestné hody 6/7) a křídelník Tomáš Teplý (19 bodů, trojky 3/6, ale také 7 ztrát). Beksa měla kvarter dvouciferných střelců, přičemž Lamb Autrey ve druhém zápase po sobě atakoval ceněný triple-double, k němuž mu scházel jediný doskok a jediná asistence (16 bodů + 9 doskoků + 9 asistencí).

15ti body ve druhém poločase (celkem 23) vedl svůj tým křídelník Dušan Pandula (z pole 11/21), Jobi Wall nasypal 19 bodů (ve druhé a čtvrté čtvrtině v součtu 17 bodů, trojky 4/6) a Kamil Švrdlík zapsal 17 bodů (z toho 9 ve druhé čtvrtině).