15. 09. 2018

Výhra střelou z půlky

Drama až do konce, s úspěšnou tečkou pro Beksu. Přípravné utkání na palubovce německého Mitteldeutscheru rozhodl střelou v poslední sekundě Dwayne Benjamin.

PŘÍPRAVA:

Mitteldeutscher BC Weissenfels vs. BK JIP Pardubice 96:97
(20:17, 18:33, 27:22, 31:25)

Body: Releford 22, Farr 17, Brembly 16, Brase 14... - Jackson 36, Benjamin 18, Williams 9 (+6 as.) Kohout 8, Švrdlík 8, Nečas 6, Potoček 5, Svoboda 4, Půlpán 3

Oproti pátečnímu utkání v hale Bayernu Mnichov dnes nebyl k dispozici lehce zraněný křídelník David Škranc.

Od začátku nás bodově táhl Donovan Jackson, jenž v úvodu stihl za necelých sedm minut 10 bodů - přesto jsme rychle nabrali až sedmibodové manko (18:11). Brzdily nás míčové ztráty (7 za čtvrtinu, body z rychlých protiútoků 6 - 0), dále špatná rozhodnutí v postupném útoku i váznoucí komunikace při řešení soupeřova pick-and-rollu. "Špatně jsme bránili situace pick-and-roll, nefungovala nám týmová obrana. Domácí z těchto situací dával jednoduché koše," vypozoroval asistent trenéra Tomáš Bartošek.

Hned na startu druhé části však přišlo zlepšení: agresivnější obrana a produktivní útok nám vynesly šňůru 4:16, na níž se mezi 11. a 14. minutou podíleli přesně trojkující Michal Svoboda s Dwaynem Benjaminem, a také Radek Nečas košem s faulem. Nedlouho před přestávkou úspěšně trojkoval Donovan Jackson (do půle 23 bodů!), jenž natáhl naši šňůru na 0:12 a právě na 12 bodů narostl rozdíl ve skóre. "V okamžicích, kdy jsme zkonsolidovali týmovou obranu a vyvarovali se míčových ztrát, jsme získali i útočné sebevědomí a měli jsme navrch," řekl dále Bartošek.

Dvanáctibodový odstup jsme drželi ještě v polovině třetí čtvrtiny (46:58), ale v následující pasáži jsme domácí hráče několikrát poslali na čáru trestného hodu, a když jsme navíc opět nakupili do krátkého úseku několik ztrát, Mitteldeutscher po šňůře 15:2 překlopil průběžný stav na svou stranu (28. minuta - 61:60). V důležitých momentech vzal na sebe odpovědnost za skórování Richard Williams a 7 body přispěl ke kontra-obratu, který podpořil dvěma trojkami - v posledním útoku třetí a v prvním útoku čtvrté čtvrtiny - Ondřej Kohout (31. minuta - 65:75).

Úsek od 32. do 38. minuty domácí ovládli poměrem 24:10 a dvě minuty před koncem už byli vpředu o 4 body (89:85). V koncovce se obsadil do hlavní role Donovan Jackson: nejprve proměnil dva trestné hody, poté trojku a 38 sekund před koncem nájezdem vyrovnal na 92:92. Koše padaly i nadále: nejdřív Brembly, poté Benjamin - 94:94.

Domácí měli po time-outu 5 sekund na zakončení a stačila jim chvíle, než Brase skóroval. Beksa již neměla oddychový čas, ovšem míč si vzal Dwayne Benjamin a střelou z poloviny hřiště se zasloužil o definitivní obrat! Ve druhém poločase padlo celkem 105 bodů (58:47), čím byla tato přestřelka způsobena? "Řekl bych, že bylo jasné, že domácí dají do druhé půle po nepovedené druhé čtvrtině daleko více úsilí a agresivity, což se také potvrdilo. My jsme nebránili špatně, ale domácí dávali i těžké střely. Celkově se ukázala kvalita jednotlivých hráčů na obou stranách," podotkl Bartošek.

Výhra je podle něj velmi cenná. "Porazit bundesligový tým, i když poslední střelou, je pro naše sebevědomí velice dobré."