11. 09. 2021

Výhra i nad Svitem

Beksa zakončila Federální pohár vítězstvím nad Iskrou Svit a v konečném pořadí ji patří 5. místo. Dnešní duel v Levicích byl zároveň poslední prověrkou před blížícím se startem NBL.

TIPSPORT FEDERÁLNÍ POHÁR:

BK JIP Pardubice vs. Iskra Svit 81:76
(15:20, 23:15, 21:18, 20:23)

Do zápasu jsme nevstoupili v optimálním rozpoložení, ale soupeře jsme nepustili do výraznějšího než sedmibodového náskoku. Ve druhém poločase jsme byli téměř neustále vpředu, byť nejvíce o 9 bodů. Rozhodovala koncovka a v ní úspěšné trefy Davida Pekárka a Tomáše Vyorala. "Gratuluji hráčům, že získali dvě vítězství - hrát dva zápasy ve dvou dnech není jednoduché. Máme 10 dní do prvního zápasu Kooperativa NBL a naši formu musíme i nadále zlepšovat," podotkl trenér Dino Repeša.

Začali jsme třemi rychlými ztrátami a sedmi fauly za necelých 8 minut - z toho všeho rezultoval nepříznivý průběžný stav 9:16. Na přelomu úvodních dvou čtvrtin nám pomohly tři trojky Phila Henryho, načež Petr Šafarčík po zisku míče v obraně snadno upravil na 26:22.

Svit sice v úseku od 14. do 17. minuty 9bodovou šňůrou opět otočil skóre, když využil našich dalších míčových ztrát, leč zanedlouho jsme kontrovali vlastní šňůrou 8:0 a do druhého poločasu jsme vstupovali s třemi body k dobru. "Neběhali jsme tak rychle dopředu jako v pátečním utkání, přechodová fáze nebyla tak dobrá," okomentoval pardubický kouč první poločas.

Začátek třetí čtvrtiny nám vyšel a v její polovině trojkující Dantez Walton navýšil rozdíl na 9 bodů (50:41), naopak na startu poslední části jsme téměř 3 minuty neskórovali a 4,5 minuty před koncem Iskra vyrovnala na 68:68. Do poslední dvouminutovky se šlo za nerozhodného stavu 73:73, přičemž výhodu do koncovky nám dali David Pekárek úspěšnou trojkou a o chvíli později zpod koše zakončující Tomáš Vyoral: 63 sekund před koncem jsme měli k dobru 5 bodů a tento náskok už jsme uhájili. "Důležité bylo, že hráči z lavičky přinášeli na hřiště potřebnou energii: Petr Šafarčík, Mates Janů, Phil Henry..." zmínil Dino Repeša jeden z důležitých aspektů. "V druhé čtvrtině jsme vedli o 9 bodů a je škoda, že zápas pro nás nakonec nebyl jednodušší, ale je dobré si vyzkoušet i dramatickou koncovku. V sezoně nás ve všech soutěžích čeká víc než 50 zápasů a občas se stane, že se utkání úplně nepovede. Hrát těžké zápasy v přípravě je přínosné," dodal pardubický trenér.