04. 04. 2017

Vítězná tečka. A teď play-off!

Triumfem v Opavě se pardubičtí basketbalisté rozloučili s dlouhodobou částí Kooperativa NBL. Jejich finální bilance zní 24 výher a 8 porážek, do play-off jde Beksa z 2. místa.

10. KOLO NADSTAVBY, SKUPINA A1:

BK Opava vs. BK JIP Pardubice 72:81
(18:17, 17:15, 23:23, 14:26)

Body: Šiřina 17 (+6 as.), Bujnoch 14, Klečka 9, Gniadek 8, Jurečka 7, Kouřil 6, Blažek 6, Cvek 3, Dragoun 2 (+8 d.) - Burnett 20, Autrey 14 (+6 as.), Švrdlík 13, Půlpán 10, Wall 9 (+9 d.), Pandula 5, Nečas 4, Kotas 3, Škranc 3

Hráč utkání: Dominez Burnett

Nejen bez zraněného Josefa Příhonského, ale i bez nemocného Ondřeje Kohouta jsme v Opavě většinu času prohrávali. S velkou motivací hrající Slezané - v případě svého vítězství a zároveň porážky USK Praha v Nymburku v souběžně hraném duelu by vstupovali do play-off ze 4. místa - dlouho vedli, ale koncovku lépe zvládla Beksa, která rozhodla o svém triumfu šňůrou 0:11 v posledních 2,5 minutách. "Oba týmy chtěly vyhrát. Bylo to velmi bojovné utkání," hodnotil pardubický trenér Tomáš Bartošek.

V rozhárané první čtvrtině domácí i díky dvěma trojkám odskočili do šestibodového vedení (15:9), ovšem záhy jsme kontrovali šňůrou 0:8, když jsme zúročili zisky v obraně v několik snadných košů z protiútoků. Opava však do konce prvního poločasu přidala další čtyři trojky a téměř neustále byla vpředu - nejvíce o 7 bodů, když Václav Bujnoch nasázel mezi 15. a 17. minutou 7 bodů svého týmu v řadě a potáhl ho do vedení 32:25.

"Opava byla ve vedení hlavně proto, že jsme nedokázali zastavit její útočný doskok, díky němuž měla opakované střely. Kvůli tomu se domácí drželi neustále 5 až 7 bodů v plusu," ohlédl se trenér Tomáš Bartošek za prvním poločasem. "My jsme soupeřův náskok vždycky stáhli, ale pak jsme udělali nějakou chybu a zase nám odskočili. Pozitivní ale bylo, že nikdy nebyl rozdíl nijak vysoký."

Naši ofenzívu táhli zejména Lamb Autrey s Dominezem Burnettem, kteří do 23. minuty společně zaznamenali 23 z celkových 39 bodů (Lamb 14, Dominez 9), přesto jsme byli o 8 bodů pozadu (47:39). Kamil Švrdlík pak stihl za 2,5 minuty nastřádat 7 bodů a dostal nás zpět do těsného kontaktu, ovšem domácí se po time-outu stále drželi vpředu a minutu před koncem 3. čtvrtiny Bujnoch navýšil rozdíl ve skóre na do té doby maximálních 9 bodů (58:49). V závěrečných 60 sekundách však Viktor Půlpán stihl 4 body, téměř s klaksonem skóroval ještě Jobi Wall a byli jsme znovu ve hře.

V polovině poslední čtvrtiny Dominez Burnett trojkou a dvěma šestkami srovnal na 64:64 a v 36. minutě nás tentýž hráč úspěšným nájezdem poslal po dlouhé době do vedení (67:68). Přesně 3 minuty před koncem Jobi Wall srovnal na 70:70, 2 minuty před koncem Viktor Půlpán z protiútoku na 72:72.

V 39. minutě byl na trojce volný Martin Gniadek, nedal, a z protiútoku Lukáš Kotas ze stejné pozice trefil - 72:75.

Po skvělé obraně Viktora Půlpána pak 36 sekund před koncem skóroval Dominez Burnett a definitivně rozhodl.

"Ve druhém poločase jsme zlepšili naše obranné doskakování a boj o neutrální míče, které jsme začali získávat, a dotáhli jsme se na Opavu. V okamžiku, kdy jsme v závěru utkání překlopili skóre v náš prospěch, a rozdíl byl víc než jedna střela, už jsme si koncovku zkušeně pohlídali a zápas kontrolovaně dohráli. Jsme rádi, že jsme nadstavbu zakončili vítězně," doplnil Tomáš Bartošek.

Získali jsme 13 míčů a i díky tomu jsme vytěžili téměř 30 bodů z rychlých protiútoků (16 - 27). Opavští sice trefili o 4 trojky více (10 - 6), naopak dvoubodová střelba byla naší doménou (poměr proměněných dvojek 15 - 24) a mohli jsme se spolehnout i na trestné hody (15/17 - 88,2%).

Poražené vedla dvojice Jakub Šiřina (17 bodů, trojky 3/5, trestné hody 4/4) a Václav Bujnoch (14 bodů, z pole 5/7, trestné hody 3/4), Beksa měla čtyři dvouciferné střelce. Dominez Burnett zaokrouhlil svůj příspěvek na 20 bodů (z pole 7/15, trestné hody 4/4) a potvrdil pozici top-skórera celé NBL. Lamb Autrey zapsal 10 ze svých čtrnácti bodů v první půli (z pole 5/9, trestné hody 4/4), naopak Kamil Švrdlík s Viktorem Půlpánem se výrazněji prosadili ve druhém poločase: první v něm nastřílel 9 ze svých třinácti bodů (z pole 5/10,trestné hody 3/4), druhý 8 z deseti (z pole 4/6, trestné hody 2/2).