11. 01. 2020

Vítězná bitva

Parádní bitva s vítězným koncem pro Beksu. Sovy v Pardubicích velmi srdnatě vzdorovaly, leč nakonec si do hlavního města odvážejí desetibodovou porážku.

18. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK JIP Pardubice vs. USK Praha 91:81
(19:20, 25:22, 21:19, 26:20)

Tenhle zápas měl grády. Zatímco první vzájemné měření sil v Praze nabídlo dohromady jen 121 bodů (58:63), dnes si jedenáct stovek fanoušků užilo mnohem ofenzivnější podívanou s celkem 172 body! O deset více jich nastřádala Beksa, ovšem na dvanáctou ligovou výhru (a třetí v řadě za sebou) se pořádně nadřela. "Utkání muselo být zajímavé, protože bylo celou dobu velice vyrovnané," podotkl vítězný trenér Ken Scalabroni. Ve fazóně hrající rozehrávač Viktor Půlpán přizvukoval: "Byl to bojovný zápas. Museli jsme bojovat celou dobu, protože USK je silný tým a i když hrál venku, ukázali svou sílu." Pražanům jsme definitivně ukázali záda až v závěrečné tříminutovce, kdy jsme především díky Tomášovi Vyoralovi zvýraznili rozdíl ze 4 na 10 bodů.

Už první čtvrtina naznačila, že to bude pro Beksu nesmírně těžká šichta. Hosté vstoupili do zápasu o poznání koncentrovaněji i odhodlaněji, o čemž svědčí 7 (!) útočných doskoků z úvodní desetiminutovky! Nás v této pasáži držel na dostřel pivot Kamil Švrdlík (11 bodů za čtvrtinu!). Ve druhé čtvrtině jsme zlepšili úspěšnost střelby (v první části hry jsme proměnili pouhých 5 střel z pole, ve druhé 10), ovšem stále nás srážely zbytečné chyby: po prvním poločase byl poměr míčových ztrát 1 - 8 a poměr bodů dosažených po ztrátách hrozivých 2 - 14!! Ve druhé čtvrtině USK skóroval plných 18 ze svých 22 bodů z podkošového prostoru (celkem za půli 28)! "V první půli jsme měli dva problémy: jedním byl útočný doskok - 12 útočných doskoků soupeře je příliš vysoké číslo -, druhým to, že jsme nechávali hráče USK poměrně jednoduše skórovat," všiml si kouč Scalabroni neduhů ve hře svého týmu. "Ve druhém poločase jsme tyto činnosti zlepšili a stačilo nám to k výhře."

První výraznější trhák se nám povedl v polovině třetí čtvrtiny, kdy jsme za vyrovnaného stavu 46:46 nasázeli 10 bodů v řadě, i díky přesným trojkám Viktora Půlpána a Tomáše Vyorala. V tomto okamžiku měli hosté trojkovou bilanci 1/14, jenže záhy si ji notně vylepšili, když nám Michal Mareš, Raheem Appleby a Jan Křivánek nasypali tři trojky za sebou - v rozmezí pouhopouhých 46 sekund!!! "My jsme udělali několik zbytečných chyb, z čehož plynulo, že se na nás znovu bodově dotáhli, a proto to vyvrcholilo tím, že jsme museli hrát až do konce," podotkl Viktor Půlpán.

Byť jsme Sovy už ani jednou nepustili do vedení, museli jsme se pořádně činit, abychom se drželi alespoň mírně vpředu.

Do hlavní role se (opět) obsadil rozehrávač Tomáš Vyoral, podpořený produktivním křídelníkem Ozrenem Pavlovičem.

Do konce třetí čtvrtiny scházely pouhé dvě sekundy, když za nejtěsnějšího stavu 62:61 trefil Tomáš Vyoral trojku. V poslední čtvrtině přidal dalších 13 bodů (3 trojky), Ozren Pavlovič zaznamenal ve stejném úseku 10 bodů. Právě střelbou z dálky jsme si vydláždili cestu k perně vydřenému triumfu, vždyť v pasáži od 33. do 38. minuty jsme zaznamenali všech našich 15 bodů zpoza tříbodového oblouku (Vyoral 3, Pavlovič a Půlpán 1) a díky tomu jsme odskočili do klíčového trháku 87:79. "Zápas mohu hodnotit pozitivně, každá výhra se počítá," stručně doplnil své hodnocení Ken Scalabroni. "Ve druhé půli nám pomohlo, že jsme hráli rychleji dopředu. V první půlce nám to moc nevycházelo, měli jsme pár ztrát v přechodové fázi, ale po přestávce jsme to zlepšili a jsme rádi, že jsme to zvládli a urvali vítězství," poznamenal Viktor Půlpán.

Naši ofenzívu táhl kvartet mužů, kteří nastřádali 15 a více bodů.

Tomáš Vyoral ještě o bod vylepšil své představení z minulého kola v Ústí nad Labem a USK nasázel 27 bodů (trojky 5/8, trestné hody 10/10, koeficient užitečnosti 37!!). Kamil Švrdlík zapsal svůj druhý double-double v letošním ročníku NBL, tentokrát za 17 bodů + 10 doskoků (z toho 6 útočných, střelba z pole 7/15, trestné hody 2/2), jen těsně pod hranicí dvou dvouciferných čísel zůstal Ozren Pavlovič (16 bodů + 9 doskoků) a Viktor Půlpán přidal k 15 bodům i 7 asistencí (trojky 3/4). Také poražení měli čtyři dvouciferné střelce, nejlepším z nich byl Raheem Appleby, autor 17 bodů.

Klíčová čísla:

• trojky, jichž jsme nasázeli 12 z 26 pokusů (úspěšnost 46,2%, hosté jen 7/26 - úspěšnost 26,9%)
  • trestné hody, z nichž jsme minuli jeden jediný (21/22 - úspěšnost 95,5%, hosté 18/26 - úspěšnost 69,2%)
  • doskočené míče - poměr doskoků byl 45 - 35, z toho útočných 16 - 16 (po první půli útočné doskoky 6 - 12)

Kompletní statistiky čtěte na webu České basketbalové federace.