22. 01. 2020

V poháru končíme

Brána pohárového FINAL FOUR zůstala pro Beksu zavřená. Ze čtvrtfinálového derby vyšli vítězné svitavští Tuři, kteří hlavně díky výtečnému úvodu zvítězili o 35 bodů.

ČTVRTFINÁLE ČESKÉHO POHÁRU:

DEKSTONE Tuři Svitavy vs. BK JIP Pardubice 100:65
(30:15, 25:25, 19:18, 26:7)

Pohárové utkání bylo, bohužel, v jistém smyslu velmi podobné sobotnímu ligovému derby.

Ani jednou jsme nevedli, v první půli jsme prohrávali až o 17 bodů - tentokrát dokonce už za 6,5 minuty!!!

Ve druhém poločase jsme se sice nejprve dokázal přiblížit na jednociferný, devítibodový odstup, i v dalším průběhu třetí čtvrtiny jsme měli několik dobrých příležitostí, jak stáhnout ztrátu pod magickou desetibodovou hranici. Vinou vlastních, většinoju nevynucených chyb jsme je však nedokázali využít a poslední čtvrtinu už zcela ovládli Tuři.

Začali jsme naprosto strašidelně: k prvním dvěma minutým střelám jsme přidali i dvě rychlé ztráty, a tak domácí basketbalisté vedli za pouhých 67 sekund 8:0! O chvíli později, za stavu 14:8, Tuři natáhli svoji další šňůru na 11:0 a v polovině 7. minuty byli vpředu již o 17 bodů (25:8)!!!

Měli jsme velké problémy na obranné polovině hřiště, a to jak s obranou vnitřního prostoru - inkasovali jsme až příliš mnoho jednoduchých košů -, tak se svitavskými střelci z dálky. Ještě nebylo odehráno ani 13 minut a Svitavy už měly na kontě rovných 40 bodů, i díky skvostné bilanci zpoza tříbodového oblouku, která v té chvíli činila 7/10! Následující dvouminutový úsek sice vyzněl poměrem 2:11 v náš prospěch (stav 42:34), leč první půli domácí uzavřeli šňůrou 13:6.

Hned zkraje třetí čtvrtiny Pavel Slezák proměnil trojku a jeho tým vedl osmnáctibodovým rozdílem (58:40).

Záhy jsme se devíti body v řadě přitáhli na jednociferný rozdíl, leč blíž už nás Tuři v celém dalším průběhu zápasu nepustili. O výraznější dramatizaci jsme se velmi často připravili sami: opakovaně jsme snížili na rozdíl 11 bodů, jenže v dalším útoku přišly zbytečné, nevynucené ztráty, čehož soupeř využíval na druhé straně kurtu k navýšení rozdílu. V polovině poslední čtvrtiny Tuři navýšili svůj náskok až na 90:60 a tentokrát hráli plně kontrolovanou koncovku.

Střelcům sice kraloval, stejně jako v sobotu, rozehrávač Tomáš Vyoral, autor 25 bodů (dvojky 4/6, trojky 2/4, trestné hody 11/12), leč žádný z jeho spoluhráčů jej výrazněji nepodpořil. Ozren Pavlovič nastřádal všech svých 10 bodů v úvodních jedenácti minutách, pak už se neprosadil, jiného dvouciferného střelce jsme bohužel neměli. Tury táhla hned šestice mužů, která zaznamenala 11 a více bodů! Top-skórerem vítězů byl Luboš Kovář s 18 body (trojky 4/6).