03. 01. 2017

Tři čtvrtiny naděje

Ani na třetí pokus pardubičtí basketbalisté ve druhé fázi FIBA Europe Cupu neuspěli, v rumunské Kluži prohráli 17bodovým rozdílem.

FIBA EUROPE CUP, 2. KOLO, SKUPINA O:

U-BT Kluž vs. BK JIP Pardubice 84:67
(21:19, 22:19, 22:18, 19:11)

Body: Rašič 22 (+7 as.), Barro 19 (+13 d.), Pustozvonov 15, Adamovič 13 (+7 as.), Dykes 5, Torok 4, Gheorghe 3, Toth 2, Jučan 1 - Burnett 21, Švrdlík 10, Autrey 10, Kotas 9, Wall 8, Škranc 5, Nečas 2, Půlpán 2

První čtvrtina měla z našeho pohledu dva výrazné momenty:
Domineze Burnetta, jenž v ní nastřádal 11 bodů a svojí ofenzivní produkcí držel Beksu ve hře, a Dušana Pandulu, který naskočil do hry po 7,5 měsících - poprvé od 19. května 2016!

Kluž nám poprvé výrazněji odskočila ve druhé čtvrtině, kdy opakovaně vedla 6bodovým rozdílem (28:22, 32:26), ovšem mezi 15. a 17. minutou jsme reagovali šňůrou 0:8 a po trojce Lukáše Kotase jsme otočili skóre (17. minuta - 32:34). Domácí přesto šli do druhé půle s pětibodovým vedením, na čemž měl největší zásluhu fantasticky trojkující Aleksandar Rašič: srbský křídelník proměnil 5 ze šesti trojek (!!) a za 17 minut ve hře zapsal 17 bodů.

"Rašič dokázal svou kvalitu," ocenil výkon domácího lídra jeden z pardubických trenérů Tomáš Bartošek. "Bohužel jsme mu otevřeli na začátku utkání dvě střely, on získal sebevědomí a pak už bylo velice těžké ho zastavit. Stačil mu sebemenší prostor a on toho dokázal využít. A nejen střelbou za tři body: když jsme ve druhém poločase pokryli jeho střelu z dálky, tak dal skvělou asistenci a jeho spoluhráč jednoduše skóroval zpod koše."

24. minuta přinesla již šestou Rašičovu trojku a dosud nejvyšší rozdíl ve skóre (50:42), na což po time-outu zareagovali 4 body Dominez Burnett a přesně trojkující Jobi Wall (25. - 50:49).

V 27. minutě jsme byli na dostřel jediného koše (57:54), ovšem v závěrečné tříminutovce třetí čtvrtiny Kluž skórovala 8 bodů v řadě, i kvůli několika našim míčovým ztrátám, a poprvé vedla dvouciferně (65:54) - a tento úsek rozhodl.

Kamil Švrdlík ještě čtyřmi body snížil - efektní smečí na konci třetí a dlouhou dvojkou na začátku čtvrté čtvrtiny -, ale v dalších dvou útocích jsme ztratili míč, 4,5 minuty jsme byli bodově na suchu a Ousmane Barro 6 minut před koncem zpod koše posunul stav na 71:58.

Střelu, která dala Kluži definitivní klid do koncovky, trefil v 36. minutě zpoza tříbodového oblouku Filip Adamovič (74:60). V poslední čtvrtině jsme skórovali pouhých 11 bodů, když jsme v této pasáži proměnili jen 5 ze sedmnácti střel z pole.

"V průběhu prvních tří čtvrtin domácí většinou vedli, ale jen o pár bodů, v určité pasáži to opticky vypadalo, že bychom mohli jít přes ně. V důležitých momentech ale Kluž zahrála přesně to, co měla. Její hráči nepanikařili, dobře četli naši obranu a dokázali skórovat, čímž se drželi ve vedení. Nás stálo neustálé dotahování jejich 6-8bodového náskoku hodně psychických sil a šňůra 8:0 v závěru třetí čtvrtiny nás definitivně srazila," doplnil Tomáš Bartošek.

Statistiky

Zatímco vítězové měli čtyři dvouciferné střelce, Beksa až do koncovky pouze dva.

Nejvýraznějšími postavami byli Aleksandar Rašič, jenž se díky skvělé trojkové bilanci (6/8) dostal na 22 bodů a rozdal i 7 asistencí, a pivot Ousmane Barro s double-doublem za 19 bodů + 13 doskoků (z pole 8/12, trestné hody 3/4). V červenobílém dresu Dominez Burnett stihl všech svých 21 bodů v úvodních 25 minutách (střelba z pole 7/14, trestné hody 6/6), Kamil Švrdlík (z pole 5/7) a Lamb Autrey (z pole 4/13) zaznamenali po 10 bodech.