02. 11. 2019

Třetí výhra v řadě

Vítězná šňůra Beksy v Kooperativa NBL je natažena již na tři utkání. Z haly USK Praha si odvážíme výhru zejména díky velmi dobrému výkonu na obranné polovině hřiště.

7. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

USK Praha vs. BK JIP Pardubice 58:63
(16:23, 18:17, 10:15, 14:8)

Už s Prokopem Slaninou, ovšem bez Michala Svobody jsme usilovali o cenné vítězství na Folimance. A máme ho!

Vedli jsme od 1. až do 40. minuty. V každé čtvrtině jsme se soupeři bodově vzdálili na 10-12 bodů, jenže ani jednou jsme domácím nedokázali definitivně ukázat záda. Rozhodla tedy až pasáž mezi 37. a 38. minutou, kdy jsme díky úspěšným nájezdům Viktora Půlpána a Tomáše Vyorala zdvojnásobili náš náskok ze 4 na 8 bodů. "Z mého pohledu to bylo velmi podobné utkání, jako minulé domácí proti Ústí. Opět jsme velmi dobře bránili a doskakovali, na útočné polovině hřiště už to z naší strany tak kvalitní nebylo. Celkově to bylo obtížné utkání, ale díky dobré obraně si odvážíme vítězství," zhodnotil sobotní duel kouč Ken Scalabroni

Od začátku jsme byli vpředu. Obrana pracovala velmi dobře, byť jsme hned v úvodních dvou minutách "přežili" dvě otevřené trojky USK, a v útoku jsme si pomáhali útočnými doskoky (4 za 7 minut). Když pak v závěru čtvrtiny přesně trojkovali křídelníci Josef Potoček s Ozrenem Pavlovičem a druhý jmenovaný záhy z šestek natáhl naši šňůru na 0:8, poprvé jsme vedli dvouciferně (12:23). Přelom prvních dvou čtvrtin naopak vyzněl mnohem lépe pro domácí: zatímco my jsme minuli sedm střel z pole za sebou, Pražané se šňůrou 9:0 přitáhli na dostřel jediného koše. Leč do vedení jsme je ani jednou nepustili. Hodně jsme si pomohli stoprocentními trestnými hody (do přestávky 12/12) i převahou na útočném doskoku (4 - 9, z druhých šancí jsme vytěžili 9 bodů).

Vstup do druhé půle nám vyšel skvěle. Tomáš Vyoral trefil dlouhou dvojku, načež jsme soupeřům v obraně dvakrát sebrali míč (Viktor Půlpán a Radek Nečas) a i díky pěti snadným bodům jsme rychle odskočili do nejvyššího, dvanáctibodového trháku (34:46). Ani tentokrát bohužel nešlo o rozhodující atak, neboť Sovám záhy zvedli náladu úspěšně trojkující Marič (dvakrát) s Marešem (43:46). Více než 3 minuty jsme neskórovali, než nás vysvobodili  bleskurychle najíždějící rozehrávači: Tomáš Vyoral s Viktorem Půlpánem se postarali o 9 bodů v řadě (to ještě druhý jmenovaný minul 4 trestné hody) a vrátili nám dvouciferný náskok (43:55). V této rozhodné pasáži jsme byli maximálně agresivní na obranné polovině hřiště, hráče USK jsme tlačili do těžkých střel (více než 5 minut zůstali bez bodu!) a nutili je ke ztrátám.

Situaci jsme si sami zkomplikovali v závěrečné čtvrtině. Několikrát jsme byli úplně sami pod košem, ale v tutových pozicích nám míč opakovaně vypadával z rukou... 8,5 minuty před koncem ještě David Škranc trojkoval na 48:58, jenže poté jsme 5,5 minuty nepřidali ani jeden bod - minuli jsme šest střel z pole v řadě, k tomu přidali čtyři míčové ztráty a několikrát jsme nezvládli obranbný doskok - a USK se přitáhl na 53:58. V útoku se nedařilo, ovšem na obranné polovině hřiště jsme vystupňovali naše úsilí na maximum, a když se v 37. minutě prosadil nájezdem Tomáš Vyoral a v 38. jej napodobil Viktor Půlpán, do koncovky jsme si nesli osmibodový náškok (54:62), který jsme uhájili. "Rozhodujícím faktorem byla určitě naše dobrá obrana. Dokázali jsme udržet USK Praha na 58 bodech, což je velmi dobré. Také bych zmínil náš obranný doskok, nedovolili jsme domácím druhé šance ke skórování," řekl top-skórer vítězů Tomáš Vyoral, jenž ve druhé půli zapsal 12 ze svých čtrnácti bodů. "Konečně jsem proměnil nějaké střely, ale ještě to z mé strany není optimální," krátce okomentoval svůj druhopoločasový výkon.

Dokázali jsme velmi dobře eliminovat zahraniční tahouny Sov.

Jediný dvouciferný střelec Igor Marič sice nastřílel 14 bodů, ovšem proměnil jen 5 ze čtrnácti střel z pole (za 34,5 minuty). Appleby, Proleta, Stevanovič i český křídelník Mareš zůstali hluboko pod svými průměry: společně se složili na pouhých 27 bodů, při úspěšnosti střelby 28% (11/39) - výborná vizitka pro naši obranu!

Náš tým měl tři více než desetibodové střelce. Tomáš Vyoral proměnil jediný ze sedmi tříbodových pokusů, ovšem díky 50% dvojkám (3/6) a 100% šestkám (5/5) se dostal na 14 bodů. O jediný bod méně zaznamenal Kamil Švrdlík (trestné hody 7/8), David Škranc si i díky dvěma trojkám vylepšil své dosavadní letošní maximum na 12 bodů.