17. 03. 2022

Stříbro pro Beksu

Na své cestě za obhajobou vítězství v Alpe Adria Cupu zůstali pardubičtí basketbalisté krok pod vrcholem, když v dlouho vyrovnaném finále podlehli domácím Levicím o 19 bodů.

FINAL 4 ALPE ADRIA CUPU, FINÁLE:

Patrioti Levice vs. BK Pardubice 82:63
(21:23, 19:13, 17:18, 23:9)

Scházeli nám dva hráči obvyklé základní pětky, neboť k Petru Šafarčíkovi se bohužel přidal i Josef Potoček, jenž se zranil ve středečním vítězném semifinále. Ve finálovém zápase, který měl od začátku velmi dobrou kvalitu a hrál se ve skvělé divácké kulise, Patrioti ve třetí čtvrtině odskočili do desetibodového vedení, které jsme sice do konce této části hry stáhli na rozdíl jediného koše, jenže hned na startu poslední části hry se rozehrávač Simon Krajčovič podílel 8 body na šňůře 10:2, po níž rozdíl narostl na 11 bodů a tuto ztrátu už jsme nevymazali. "Gratuluji Levicím, všem hráčům a členům realizačního týmu, k zisku poháru," pogratuloval soupeři trenér Dino Repeša.

V úvodních 3,5 minutách jsme trefili 3 trojky (Tomáš Vyoral, Dantez Walton a David Pekárek), ale "padalo" to i Patriotům, takže ani jeden tým si dlouho nevytvořil vyšší než 4bodové vedení. Naši ofenzívu vedl Tomáš Vyoral, jenž za první čtvrtinu stihl 12 bodů (!), odpovědnost za tu levickou převzal po svém příchodu na palubovku Eduard Kotásek, jenž se rychlými 8 body podílel na srovnání stavu (po 14 minutách 28:28). Mezi 15. a 18. minutou jsme minuli tři střely v řadě, k tomu se přidaly čtyři míčové ztráty a domácí šňůrou 9:0 odskočili na 34:28, přičemž do druhé půle si nesli čtyřbodové vedení - i díky 18 bodům, dosažených po našich ztrátách.

Jako první ve druhém poločase se prosadil přesně trojkující David Pekárek (40:39), jenže Patrioti zareagovali 9 body za sebou a poprvé v zápase vedli dvouciferně (24. minuta - 49:39). Tento soupeřův nápor jsme sice dokázali odrazit vlastní šňůrou 4:12, jíž zakončil Kamil Švrdlík košem s faulem (53:51), jenže když na startu poslední čtvrtiny Simon Krajčovič trefil dvě trojky po sobě a záhy se pod košem prosadil Boris Bojanovský, rozdíl znovu vzrostl nad 10 bodů (33. minuta - 67:56). V následující pasáži jsme měli několik možností snížit, ovšem ztráty míče v přechodové fázi či minuté střely nám tuto možnost vzaly, a když 3,5 minuty před koncem uspěl zpoza tříbodového oblouku Tre McCallum (75:60), bylo jasné, že trofej za vítězství v Alpe Adria Cupu neobhájíme.

"Začali jsme dobře, hráli jsme s dobrou energií, v útoku jsme si dobře posouvali míč. Od druhé čtvrtiny jsme však měli méně energie, hráli jsme jen se 7-8 hráči," poukázal Dino Repeša na užší rotaci. "Velmi špatné bylo číslo našich ztrát - 21 je moc, Levice po nich zaznamenaly 28 bodů, což je moc, takto důležitý zápas se s takovým číslem prostě nedá vyhrát. Druhým klíčovým rozdílem byla střelba za tři body: domácí měli 50% úspěšnost. My jsme měli ve druhém poločase otevřené střely v protiútocích, ale neproměnáli jsme je," doplnil pardubický kouč.