06. 11. 2021

Špatný druhý poločas

Naději na úspěšný výsledek Beksa držela v Opavě jen 25 minut. V dalším průběhu utkání domácí tým postupně navyšoval své vedení až nad 30bodovou hranici a zkontroloval přesvědčivou výhru.

12. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK Opava vs. BK JIP Pardubice 92:65
(19:19, 19:14, 27:17, 27:15)

Úvodní pasáž nám vyšla, rychle jsme byli vpředu až o 8 bodů, a ještě v polovině třetí čtvrtiny jsme zaostávali o hratené 4 body. Slezany však vedl do rozhodujícího trháku lídr Jakub Šiřina, jenž se 14 body za necelých 5,5 minuty třetí čtvrtiny (ze svých celkových 16!) výrazně podepsal pod klíčový úprk Slezanů. "Škoda první čtvrtiny, mohi jsme ji vyhrát o 5-8 bodů. Na jejím konci jsme ale dali Opavě dva tři útočné doskoky, domácí trefili nějaké střely a získali sebevědomí," podotkl kouč Dino Repeša. "Celkově nás dnes Opava přehrála. Připravovali jsme se na její zónu 1-3-1 i 2-3, ale nebylo to nic platné."

Začali jsme aktivně a v polovině 7. minuty Dantez Walton z rychlého protiútoku posunul skóre na 10:18. Nezaskočila nás ani zónová obrana domácích, proti níž jsme si vytvářeli otevřené pozice za tříbodovým obloukem, leč bohužel jsme je neproměňovali (po 13 odehraných minutách zněla naše trojková bilance 2/12). Přelom úvodních dvou čtvrtin pak domácí ovládli šňůrou 12:1 a 2,5 minuty před přestávkou dal Jakub Slavík svému týmu dokonce dvouciferný náskok (36:26). Mezi 11. a 19. minutou jsme proměnili jen 3 z dvanácti střel z pole, ale první půli jsme uzavřeli pěti body v řadě a polovinu desetibodového manka jsme umazali. "První poločas -5, to pro nás nebyl dobrý výsledek," mínil trenér Dino Repeša, že jeho tým měl na to, aby si vypracoval lepší pozici do druhé půle.

Do třetí čtvrtiny vstoupil ve velkém stylu domácí rozehrávač Jakub Šiřina, který do 76 sekund vtěsnal hned tři trojky!

Na ně jsme ještě dokázali zareagovat a Dantez Walton s trojkujícím Philem Henrym nás v 24. minutě přitáhli na 47:43.

Bylo to však naposledy, kdy jsme byli v těsném kontaktu. Na přelomu posledních dvou čtvrtin se několika trojkami blýskli Luděk Jurečka s Janem Švandrlíkem, po nichž rozdíl poprvé narostl přes dvacetibodovou hranici (73:52), a když jsme do dalšího úseku nakupili několik ztrát a nepřesných střel, Opava toho využila k navýšení rozdílu až na maximálních 34 bodů (37. minuta - 90:56). "Ve druhé polovně a zejména v závěru jsme hráli velmi špatně. Takhle nechceme zakončit zápas. Můžete prohrát, ale ne rozdílem 27 bodů. Není stejné prohrát o 10-12 bodů, což jsme mohli uhrát, nebo prohrát o 27," uvedl Dino Repeša.

Jeho tým vstoupil do nového ročníku NBL úspěšně, vyhrál pět z úvodních šesti zápasů, ovšem od té doby zapsal tři porážky v řadě - v součtu s Alpe Adria Cupem již dokonce čtyři! "Měli jsme to v lize 5-1 na zápasy a všechno vypadalo dobře. V utkání s USK Praha (Beksa jej doma ztratila 87:100 - pozn. aut.) se něco zlomilo a my nedokážeme udržet koncentraci po celý zápas. Máme méně sebevědomí, než jsme měli na začátku soutěže. Musíme se vrátit na začátek a tvrdě pracovat," zdůraznil pardubický trenér.

Na jeho slova navázal i kapitán Kamil Švrdlík. "V posledních zápasech jsme měli problém v obraně, ta dneska vypadala dobře, ale pak jsme udělali pár chyb a dostalo nás to dolů. Začali jsme kupit jednu chybu za druhou a Opava se dostala na koně. Potřebujeme získat nějaké vítězství - třeba nebude nějaké pěkné, ale prostě ho musíme ubojovat," podotkl pardubický pivot.

Klíčová čísla:

• tříbodová střelba 14/34 (41%) - 7/27 (25%)
  • dvoubodová střelba 33/61 (54%) - 25/64 (39%)

Zpoza tříbodového oblouku nás nejvíce trestali Luděk Jurečka (16 bodů, trojky 4/6), Jakub Šiřina (16 bodů, trojky 3/6) a Martin Gniadek (15 bodů, trojky 3/5). Na naší straně se výrazněji bodově prosadili Dantez Walton (15 bodů, trojky 1/7) s Davidem Pekárkem (12 bodů, trojky 2/3).

Kompletní statistiky jsou k dispozici na webu nbl.cz.

V evropském poháru s Patrioty

Další utkání Beksa odehraje ve středu 10. listopadu, kdy v rámci základní fáze Alpe Adria Cupu vyzve na domácí palubovce slovenské Patrioty Levice. Utkání začne ve Sportovní hale Dašická v 17:30, vstupenky můžete zakoupit přes internet zde.