11. 12. 2021

Skvělý druhý poločas

Tenhle zápas bavil. Beksa sice prohrála s Olomouckem druhou čtvrtinu o 16 bodů, jenže zbývající tři části hry opanovala v součtu naprosto suverénně 78:31 a bere devátou ligovou výhru!

17. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK JIP Pardubice vs. BK Redstone Olomoucko 91:60
(20:10, 13:29, 27:8, 31:13)

Velmi dobrý rozjezd, krajně nepodařená druhá čtvrtina, leč o to povedenější druhý poločas.

Právě tak by se dal stručně shrnout průběh posledního domácího utkání Beksy před vánočními svátky, v němž nakonec předposlední Olomoucko deklasovala rozdílem 31 bodů. "V první čtvrtině jsme hráli rychle a dobře jsme bránili, to je cesta, kterou chceme jít. Ve druhé čtvrtině nevím, co se dělo, moc jsme stříleli, musíme víc atakovat vnitřní prostor. Klíčový rozdíl jsme udělali ve třetí čtvrtině," glosoval pardubický trenér Dino Repeša vývoj sobotního zápasu. Za rozhodnou pasáž lze bezpochyby označit úsek mezi 26. a 34. minutou, který jsme ovládli naprosto suverénně 31:7 (!) a z nepříznivého stavu 42:44 jsme otočili na 73:51!

Poprvé jsme hostům výrazněji odskočili v polovině první čtvrtiny, po šňůře 10:0 jsme byli vpředu o 11 bodů (19:8). Skvěle jsme bránili, soupeře jsme nepouštěli k otevřeným střelám a díky kvalitnímu obrannému doskoku jsme mu nedávali druhé šance k zakončení. Druhá část nám však vůbec nevyšla. Olomoucko se dostalo do hry hned v úvodních sekundách rychlými 5 body, načež Dino Repeša reagoval time-outem, ovšem herní propad pokračoval, a to na obou polovinách hřiště. Když pak v závěrečné pětiminutovce první půle Lukáš Feštr trefil tři trojky, pomohl svému týmu k (dílčímu) obratu nas 33:39! V druhé čtvrtině jsme proměnili jen 6 z 22 střel z pole (úspěšnost pouhých 27%) a nastřádali pouze 13 bodů.

Nesmírně důležitý byl vstup do druhého poločasu.

Mezi 21. a 24. minutou jsme zaznamenali 9 bodů v řadě, otočili průběžné skóre na 42:39, a i když Olomoucko ještě jednou překlopilo vedení na svou stranu (25. minuta - 42:44), záhy jsme zápas definitivně dostali pod kontrolu. Petr Šafarčík odstartoval přesnou trojkou šňůru 16:1, po níž jsme zvýraznili rozdíl na 13 bodů (58:45), a když jsme v úseku od 32. do 34. minuty přidali další, tentokrát 11bodovou šňůru, rozdíl se vyšplhal nad dvacetibodovou hranici (73:51) a o našem devátém ligovém vítězství nebylo žádných pochyb. "Podle výsledku to vypadá na jednoduchou výhru, ale nebyl to jednoduchý zápas," uvedl Dino Repeša. "Olomoucko má lepší tým než na začátu sezony, Miljan Čurovič je skvělý trenér a myslím, že za měsíc, dva budou hrát lépe." Závěrem svého hodnocení kouč Beksy poděkoval za podporu pardubickým fanouškům. "Chtěl bych poděkovat našim fanouškům, kteří nám opět vytvořili skvělou atmosféru. Ve druhém poločase jsme museli otáček skóre z -6 bodů a i díky nim se nám to podařilo."

Klíčová čísla:

• ztráty míče 7 - 22 (body po ztrátách 23 - 6)
  • útočné doskoky 17 - 7 (body z druhých šancí 17 - 8)
  • počet střel z pole 71 - 47 (úspěšnost 42,3% - 38,2%)

Výtečný zápas odehrál pivot Kamil Švrdlík, jenž vylepšil své letošní střelecké maximum na 20 bodů, k nimž přidal 8 doskoků (z toho 4 útočné, střelba z pole 6/9, trestné hody 5/6). Stejné číslo v kolonce bodů měl i křídelník David Pekárek (+7 doskoků, dvojky 3/6, trojky 4/10, trestné hody 2/2), Petrovi Šafarčíkovi scházela jediná asistence k double-doublu (12 bodů + 9 asistencí (dvojky 2/3, trojky 2/4, trestné hody 2/3). V olomouckém týmu Milan Nikolič zapsal 15 bodů (z pole 5/8, trestné hody 2/2) a Lukáš Feštr především díky povedené druhé čtvrtině nastřádal 14 bodů (trojky 4/5).