05. 02. 2022

S hlavou nahoře

Vítězná šňůra Beksy, čítající sedm utkání, skončila v hale úřadujících šampiónů. Beksa dala Nymburku boj, dokázala se vydrápat ze 17bodové propasti, leč koncovku lépe zvládli domácí.

2. KOLO NADSTAVBOVÉ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

ERA Basketball Nymburk vs. BK Pardubice 81:75
(27:26, 17:7, 15:27, 22:15)

Zvládli jsme několik kritických pasáží. Tu nejkritičtější ve třetí čtvrtině: Nymburk, hrající bez střelců Jerricka Hardinga a Lukáše Palyzy, odskočil zkraje druhé půle i díky dvěma přesným tříbodovým zásahům Petra Bendy do trháku 52:35, ale dokázali jsme skvěle zareagovat. Pomohli jsme si zónovou obranou, v útoku jsme si připravovali lepší palebné pozice, které jsme proměňovali a výsledkem byla otočka na 59:62! Naposledy jsme byli mírně vpředu v 37. minutě, ovšem domácí záhy kontrovali rozhodující šňůrou 11:3. "Byl to velmi zajímavý a fyzický zápas. Na konci to Nymburk uhrál fyzicky a na doskoku, to byl klíčový faktor. Oni měli útočné doskoky, ze kterých pak měli trestné hody," okomentoval pardubický kouč Dino Repeša náš druhý zápas v nadstavbě.

Úvodní dvě čtvrtiny byly odlišné jako den a noc. V té první hrály oba týmy značně ofenzivní part, ani jeden však nevedl o více než 4 body. Hrálo se téměř bez ztrát (1 - 1), leč právě ztráty míče výrazně ovlivnily další průběh prvního poločasu. V 11. minutě sice Dantez Walton otáčel průběžný stav košem s faulem na 28:29, ovšem v následujících devíti minutách už jsme přidali pouhých 5 bodíků (ve druhé čtvrtině jsme proměnili jen 3 z 12 střel z pole) a i vinou našich 8 (!) míčových ztrát si domácí poprvé vytvořili dvouciferný náskok (41:31). Pomohli si k němu i nůší trestných hodů, které sice proměňovali se slabší úspěšností, nicméně díky velké četnosti vytěžili z šestek o 12 bodů víc (14/22, my jen 2/3).

Pasáž od 21. do 23. minuty skočila 8:2, což znamenalo nejvýraznější rozdíl ve skóre v celém průběhu zápasu (52:35).

Změnou obrany a zlepšenou ofenzivní produkcí jsme se nejen vrátili zpět do těsného kontaktu, ale postupně i do vedení!

V úseku od 23. do 30. minuty jsme natáhli naši šňůru na 7:25 - uzavřel ji Dantez Walton svojí úspěšnou trojkou, jíž trefil zároveň s klaksonem, oznamujícím konec třetí čtvrtiny (59:60)! Nymburk mezi 31. a 35. minutou zejména díky dvojici Martin Kříž-Petr Benda otočil na 69:64, leč znovu jsme povstali a ještě jednou se dostali dopředu: v 37. minutě David Pekárek upravil průběžný stav na 70:71. Tři minuty před koncem Petr Šafarčík odpověděl na koš nymburského Luboše Kováře a jednou proměněňou šestkou srovnal na 72:72, ale favorita v klíčových momentech podržel rozehrávač Colbey Ross, jenž pěti body (trojkou a dvojkou) během 30 sekund zajistil svému týmu rozhodující výhodu do koncovky.

"Nymburk teď dva týdny nehrál, takže nebyl ve své top formě, také mu chyběli Harding a Palyza a měli menší útočný talent. My jsme zase měli potíže na rozehrávce, protože Tomáš Vyoral měl zdravotní potíže a nemohl hrát na sto procent," řekl dále Dino Repeša. "Od nás to byl dobrý výkon. Hráli jsme koncentrovaně, jen škoda druhé čtvrtiny, kdy jsme měli problém se prosadit. Ve druhé půli jsme hráli mnohem více zónu než osobní obranu, také jsme byli agresivnější do koše. Také nám tam padly nějaké střely, proto jsme se dotáhli."

Klíčová čísla:

• doskočené míče 44 - 38 (z toho v útoku 18 - 12, body z druhých šancí 19 - 10)
  • trestné hody 62% (22/35) - 66% (12/18)

Vítězové měli pět dvouciferných střelců, z nichž nejlepší byl pivot Petr Benda, který i díky výtečné trojkové bilanci (3/4) zaznamenal 15 bodů. V pardubickém týmu zapsal dvouciferný počet bodů kvartet mužů, přičemž top-skórerem byl Dantez Walton s 16 body (dvojky 5/7, trojky 2/4).

Kompletní statistiky jsou k dispozici na webu nbl.cz.