17. 10. 2018

Rozhodlo 12 minut

Strašidelný start do utkání rozhodl o tom, že Beksa svoji premiéru v letošním ročníku FIBA Europe Cupu nezvládla a z Nizozemska si nakonec veze porážku o 33 bodů.

1. KOLO FIBA EUROPE CUPU, SKUPINA D:

New Heroes Den Bosch vs. BK JIP Pardubice 91:58
(32:14, 19:22, 25:9, 15:13)

Po třináctidenní pauze, zaviněné zdravotními problémy, se vrátil do sestavy Donovan Jackson. Do utkání nastupoval jako šestý muž, v základní sestavě figurovali Richard Williams, Josef Potoček, Dwayne Benjamin, Radek Nečas a Ondřej Kohout.

Zahahovací pětice však nerozehrála zápas dobře a zlepšení dlouho nepřicházelo ani po prostřídání.

O všem rozhodlo úvodních 11,5 minuty...

Den Bosch se takřka neomylně trefoval zpoza tříbodového oblouku, často skóroval i z rychlých protiútoků a po útočných doskocích, a tuto úvodní pasáž ovládl zcela suverénně 39:16!!! Po 12 minut platilo, že prakticky každý útok domácích končil košem: hned z prvního útoku ve druhé čtvrtině Steven Cook zaokrouhlil odstup mezi oběma soupeři na 20 bodů (34:14), o chvíli později rozdíl narostl až na výše uvedených 23 bodů. V té době byla naprosto odlišná jak bilance střelby (trojky 6/7 - 1/6), tak poměr ztrát míče (1-5). "Chtěli jsme vstoupit do utkání s velkou energií, což se nám nepodařilo, nebyli jsme dostatečně agresivní," označil hlavní příčinu nezdařeného startu pivot Kamil Švrdlík.

Pardubičtí hráči, vyburcováni krajně nepříznivým vývojem skóre, záhy přidali v obraně, zrychlili přechod na útočnou polovinu hřiště, a vedeni Dwaynem Benjaminem, ubrali ze své ztráty 13 bodů: v šestiminutové pasáži od 12. do 18. minuty natáhli svou šňůru na 3:16 a Radek Nečas snižoval zpod koše na nadějných 42:32. "V těch chvílích jsme lépe bránili, dali jsme nějaké body z rychlých protiútoků a snížili jsme," řekl dále Kamil Švrdlík.

Blíž už nás však Den Bosch nepustil...

V důležitém okamžiku z rohu přesně trojkoval Jonathon Williams a jeho tým do přestávky navýšil rozdíl na 15 bodů. "Možná jsme si už mysleli, že to zlomíme, a byli jsme trošku zbrklí. Naopak oni chytli druhý dech," povzdychl si Kamil. "Přesto jsme i v poločase cítili, že máme šanci, v šatně jsme si říkali, že to není ztracený zápas."

Jakékoliv naděje na senzační obrat bohužel zhatila hned úvodní tříminutovka druhého poločasu.

Tři z prvních pěti útoků New Heroes skončily přesnými trojkami (2x Keshun Sherrill, 1x Payton Henson - aktuální týmová tříbodová bilance zněla 10/17, naše 3/13), naopak na naší straně přišly ve stejné pasáži tři ztráty míče... Nizozemský klub velmi rychle vytáhl svůj náskok na 26 bodů (64:38), a když se na začátku 29. minuty nájezdem prosadil top-skórer duelu Steven Cook, zaokrouhli průběžný stav na 73:43. Ve třetí čtvrtině jsme proměnili pouze 4 z jedenácti střel z pole, nakupili 5 ztrát a nastřádali jen 9 bodů, zlepšení bohužel nepřišlo ani ve čtvrté části hry. "Domácím jsme bohužel strašně ulehčli začátek," znovu se Kamil Švrdlík vrátil k rozhodné pasáži zápasu, která určila jeho ráz. "Pak jsme se sice snažili s utkáním něco udělat, ale soupeři všechno vycházelo. Tím, že jsme vůbec nezachytili úvod, to bylo z naší strany více méně trápení."

Nejlepším střelcem zápasu byl Steven Cook, jenž prohnal obroučkou 8 z deseti střel z pole, 7 z osmi trestných hodů a za 26 odehraným minut nasázel 24 bodů, navrch rozdal 6 asistencí. Přesnou střelbou z dálky jej podpořili Payton Henson a Keshun Sherrill (oba 3 trojky). V dresu Beksy byli pouze dva dvouciferní střelci: Dwayne Benjamin (13 bodů, z pole 6/10) s Ondřejem Kohoutem (10 bodů, z pole 4/6).

Propastný rozdíl byl nejen v úspěšnosti střelby (trojky 12 - 5), ale i v doskocích (48 - 30).