06. 03. 2019

Rozhodl faktor V

Defenzivní propad v poslední čtvrtině, v níž nám Olomoucko vysázelo 36 bodů (!), zapříčinil naši další porážku v nadstavbové části Kooperativa NBL.

4. KOLO NADSTAVBY, SKUPINA A1:

BK JIP Pardubice vs. BK Olomoucko 91:98
(24:26, 25:15, 20:21, 22:36)

Zápas se pro nás dlouho vyvíjel příznivě, na konci třetí čtvrtiny jsme byli vpředu o maximálních (a nadějných) 13 bodů.

Jenže pak začal úřadovat do té doby mlčící trojkobijec František Váňa. Ještě v 28. minutě měl v kolonce bodů 0, načež při třináctibodové ztrátě Olomoucka odšpuntoval stíhací jízdu svého týmu dvěma rychlými trojkami a do konce utkání zvládl navýšit své konto na neuvěřitelných 19 bodů! Vše stihl v rozmezí pouhopouhých dvanácti minut... "Musím vyzvednout výkon Váni, který trefil několik trojek a další důležité koše, čímž Olomoucku hodně pomohl k výhře," smutně přiznal poražený trenér Levell Sanders.

Stejně jako v předchozím derby ve Svitavách jsme zcela dominovali na útočném doskoku (26!!!) a měli jsme výrazně méně míčových ztrát (9), tím pádem jsme měli k dispozici i o poznání více střeleckých pokusů (poměr střel z pole byl 85 - 58)!!!

Jenže stejně jako ve Svitavách, ani tentokrát nám to k výhře nestačilo, neboť v úspěšnosti jsme dost zaostávali (40% - 55%).

Ačkoliv jsme první poločas ovládli, úplně spokojeni jsme být nemohli. Na začátku jsme nedokázali pokrýt elitního trojkaře Lukáše Palyzu, který trefil tři trojky, Javonte Douglas nám zatápěl v přechodové fázi. Co nám však fungovalo, to byl útočný doskok (10 za úvodních 9 minut!), také jsme limitovali vlastní ztráty míče (0 za první čtvrtinu, do poločasu jen 2), nicméně navzdory příznivým statistikám (body po ztrátách 11 - 0, body z druhých šancí 13 - 3, body hráčů z lavičky 16 - 1) jsme byli vpředu "jen" o 8 bodů: proměnili jsme totiž jen 20 z padesáti střel z pole.

"Do zápasu jsme vstoupili s velkou aktivitou, měli jsme spoustu útočných doskoků, ale nedokázali jsme z nich vytěžit tolik, kolik jsme mohli," souhlasil Ell, jenž v průběhu zápasu rovnoměrně vytížil deset svých mužů.

Ve třetí čtvrtině to vypadalo, že dostáváme utkání plně pod konrolu. Zejména díky bodovým příspěvkům Ozrena Pavloviče a Kamila Švrdlíka jsme v její polovině vedli dvouciferně (64:53), a když v 28. minutě Michal Svoboda přesně zacílil zpoza tříbodového oblouku, odskočili jsme až na 67:54. Do té doby mlčící František Váňa kontroval dvěma trojkami během 18 sekund, ale stále jsme si drželi mírný odstup. V 35. minutě Evan McGaughey posunul průběžný stav na 79:70, ovšem Javonte Douglas (4) a František Váňa (3) zajistili olomouckou šňůru 0:7, kterou se hosté vrátili zpět do těsného kontaktu.

V závěrečné dvouminutovce nás "popravily" tři soupeřovy trojky.

Tou první Javonte Douglas otáčel na 83:85, leč Viktor Půlpán výtečným nájezdem vyrovnal.

Záhy však přesně cílil z perimetru i Jure Pelko (85:88) a od té chvíle už Olomoucko neustále vedlo.

Definitivu dal hostům Javonte Douglas, jenž 18 sekund před koncem, v samém konci limitu na útok, trefil trojku dobré 2 metry za obloukem (88:93)... "Naším největším problémem byly jednoduché koše v přechodové fázi, například od Douglase," hodnotil duel Levell Sanders, jenž se ještě jednou vrátil k našemu útočnému doskoku. "Ukázali jsme opravdu velkou aktivitu, ale měli jsme z toho vytěžit mnohem víc. Dali jsme sice 91 bodů, nicméně velmi snadno jsme mohli skórovat přes 100..."

Měli jsme čtyři dvouciferné střelce, mezi nimiž vynikl autor double-doublu Ozren Pavlovič (18 bodů + 10 doskoků, z toho 5 útočných, střelba z pole 8/14). Vítěze táhlo duo nejlepších ligových střelců: Lukáš Palyza nám nasázel 26 bodů (trojky 5/10), Javonte Douglas 24 (z pole 8/11, z toho trojky 2/4). MVP utkání, na čemž se shodli oba trenéři, byl však František Váňa: v první půli 0 bodů za 9 minut, ve druhé půli 19 bodů (dvojky 2/4, trojky 4/7, trestné hody 3/3)!