16. 10. 2017

První ligová porážka

Drama až do konce nabídlo dnešní napínavé derby ve Svitavách, v němž nakonec Beksa zaostala za Tury o jediný koš a v NBL tak zapsala první porážku.

KOOPERATIVA NBL, 4. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI:

DEKSTONE Tuři Svitavy vs. BK JIP Pardubice 66:64
(8:12, 16:17, 26:14, 16:21)

Ve Svitavách jsme vyhráli tři čtvrtiny, ovšem krajně nám nevyšla ta třetí, v níž jsme inkasovali 26 bodů. "V momentech, kdy jsme ve třetí čtvrtině hráli špatně v útoku, jsme hráli špatně i v obraně," vypozoroval trenér Tomáš Bartošek. "Domácí šli v této pasáži hrozně jednoduše přes nás a to ve finále rozhodlo," doplnil ke klíčovým okamžikům prvního letošního derby.

Začalo se ve velkém tempu, s velkým nasazením, oba týmy velice rychle zakončovaly. Tomu však odpovídala i počáteční střelecká (ne)úspěšnost: domácí začali střelbou 2/13, náš tým 2/14, tudíž v 7. minutě se hrálo na nezvykle nízké skóre 4:4...

V úvodní čtvrtině padlo celkem jen 20 bodů a střelecké trápení jsme si, bohužel, přenesli i do začátku druhé části. Příklad za všechny? Během jediného útoku jsme si sice dokázali, díky příkladné aktivitě na útočném doskoku, vytvořit třeba tři dobré pozice pro zakončení, ovšem opakovaně jsme nedokázali dopravit míč skrz obroučku.

Recept jsme našli až v závěru první půle. Několik získaných míčů v obraně a snadných košů z rychlých protiútoků nám v 19. minutě vyneslo osmibodový náskok (21:29), který mohl být i výraznější, kdybychom proměnili alespoň některé z nadějných, otevřených pozic.

O dění na palubovce nejlépe vypovídají prvopoločasové statistiky:
střelba z pole 29% (9/31) - 33% (13/39), z toho trojky 0/11 - 0/8.

Do druhého poločasu jsme vstoupili nekoncentrovaně, dali jsme Turům několik jednoduchých pozic a domácím stačily necelé 3 minuty k rychlým 10 bodům (34:33). V polovině třetí čtvrtiny se dvakrát prosadil zpoza tříbodového oblouku Garret Kerr - byly to vůbec první přesné tříbodové zásahy v utkání - a na začátku poslední minuty Brett Roseboro zajistil svému týmu poprvé dvouciferné vedení (50:40).

"Třetí čtvrtina nám totálně nevyšla," hodnotil rozhodnou pasáž Tomáš Bartošek. "Svitavští na tom byli v první půli stejně jako my, nic netrefovali, ale začátek druhé půlky jsme si nechali utéct a dostali jsme je do hry," přidal se kapitán Radek Nečas.

Náš útok byl velmi statický, málokdy přišla nápaditá kombinace. A obrana? "Dostávali jsme laciné koše, protože jsme se nevrátili do obrany, nebo špatně komunikovali, a tím jsme dostali soupeře na koně. Sice jsme se ještě vrátili do zápasu, ale Svitavští byli v koncovce lepší. My teď musíme zapracovat na chybách, které jsme dělali ve druhém poločase," doplnil Nečas.

Mezi 34. a 36. minutou nás Dominez Burnett (5) a Scott Martin (2) přitáhli 7bodovou šňůrou na rozdíl jediného koše (54:52), do vedení už jsme se však nedostali. Tři minuty před koncem Pavel Slezák dvěma šestkami zvýraznil náskok Turů na 70:63, a byť Viktor Půlpán nájezdem a Scott Martin trojkou opět kontrovali (2 a čtvrt minuty před koncem 70:68), v koncovce byl DEKSTONE stále o krok napřed. Definitivně rozhodl dvěma koši v poslední minutě Brett Roseboro: nejprve úspěšnou hrou zády ke koši, poté se trefil ze střední vzdálenosti. Pokaždé sice odpověděl Dominez Burnett, jenže šlo už jen o dílčí úpravu konečného skóre.

Vítěze táhlo duo podkošových hráčů Garret Kerr-Brett Roseboro, kteří zaznamenali double-double.

Kerr, hrající na pozici 3, stihl 14 ze svých sedmnácti bodů ve druhém poločase (+13 doskoků, střelba z pole 7/13, trestné hody 1/2), Roseboro nastřádal o jediný bod i doskok méně (z pole 8/14). Třetím dvouciferným střelcem Turů byl Pavel Slezák, jenž se sice neprosadil z dálky (trojky 0/5), ale zejména díky stoprocentním šestkám (6/6) se dostal na 10 bodů.

Top-skórerem utkání byl Dominez Burnett, autor 21 bodů (z pole 9/16, trestné hody 3/3), po 10ti bodech zaznamenali Scott Martin (+7 doskoků, z pole 3/8, trestné hody 3/4) s Kamilem Švrdlíkem (z pole 4/6, trestné hody 2/2).