17. 05. 2016

První krok k medaili udělala Beksa

Vstup do série o 3. místo vyšel Bekse parádně. Zápas číslo 1 na prostějovské palubovce kontrolovala hned od první čtvrtiny a díky osmnáctibodové výhře vede 1 - 0.

PLAY-OFF, O 3. MÍSTO:

Ariete Prostějov vs. BK JIP Pardubice 65:83
(16:23, 20:18, 13:22, 16:20)

Stav série: 0 - 1

Body: Tomanec 14, Peterka 10, Norwa 10, Slezák 9, Marko 8 (+7 as.), Palyza 8, Dokoupil 3 Novák 2, Sehnal 1 - Pandula 25 (+5 as.), Nečas 10, Švrdlík 10, Půlpán 9 (+5 as.), Kohout 9, Autrey 9, Kotas 5, Potoček 3, Příhonský 2, Wall 1

Hráč utkání: Dušan Pandula

Orli vedli na konci 8. minuty 16:14, ovšem v závěrečné pasáži první čtvrtiny Beksa vysázela 9 bodů v řadě a vpředu byla až do konce prvního poločasu. Největší rozdíl ve skóre činil 9 bodů (16. minuta - 27:36), a mohl být ještě výraznější, kdyby v této fázi pardubičtí hráči využili vlastní kvalitní defenzivní práce: opakovaně nedovolili Ariete skórovat, leč sami nebyli na útočné polovině úspěšní. "Náš náskok skutečně mohl být vyšší už v prvním poločase, ale domácí měli velmi dobré procento střelby za 2 body a tím se drželi v zápase," podotkl pardubický trenér Tomáš Bartošek.

V první a ve druhé čtvrtině byl značný rozdíl v úspěšnosti střelby z pole obou týmů.
1. čtvrtina: Prostějov 42,9%, Beksa 64,3%.
2. čtvrtina: Prostějov 61,5%, Beksa 35%.

Rozhodující pasáž přišla v polovině třetí čtvrtiny. Čtyři rychlé trojky (Lukáš Kotas a Lamb Autrey po 1, Dušan Pandula 2) odstartovaly velký nápor Beksy, která čtrnáct minut před koncem utkání odskočila až do devatenáctibodového trháku (44:63) - úsek od 23. do 26. minuty skončil 6:20!! V 34. minutě sice Orli snížili svou ztrátu na třináct bodů (58:71), ovšem blíž už je JIP nepustil.

"Vědeli jsme, v jaké sestavě domácí budou hrát a jeden z klíčových úkolů byl, abychom drželi co nejagresivnější obranu a co nejrychlejší přechodovou fázi do útoku, proti užší soupeřově rotaci," řekl dále Tomáš Bartošek. "Ve třetí čtvrtině se to potvrdilo - náskok 18 bodů jsme získali hlavně dobrou obranou a rychlým přechodem do protiútoků a následnými snadnými koši. Tato pasáž rozhodla."

Pardubičtí měli podle očekávání navrch v boji o odražené míče. Hanáci, při absenci dvou podkošových pilířů Roseboroa se Šteffelem, doskočili o 16 míčů méně, navíc nakupili o tři ztráty více. Širší rotace Beksy se projevila i v bodech náhradníků (16 - 33). Vítězové se navíc mohli spolehnout na přesnou střelbu zpoza tříbodového oblouku - trefili 8 trojek s výtečnou úspěšností 40%, naopak stejnou zbraň Orlů dokázali eliminovat a obávaní trojkaři Palyza se Slezákem se dostali jen k souhrnné bilanci 1/5.