13. 12. 2020

První domácí prohra s Tury

Po dvaceti vítězných zápasech Beksa poprvé ve své hale padla se svitavskými Tury. Po nadějné první čtvrtině přišel herní propad, bez řady zraněných jsme nakonec prohráli o 8 bodů.

14. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK JIP Pardubice vs. DEKSTONE Tuři Svitavy 78:86
(21:11, 15:30, 18:20, 24:25)

Tomáš Vyoral, David Škranc, Jakub Merešš. Ti všichni nemohli zasáhnout do hry kvůli zdravotním problémům.

Zkraje čtvrté čtvrtiny byl navíc vyloučen T. J. Dunans a oslabená sestava nedokázala nepříznivě se vyvíjející duel otočit.

Klíčovou pasáží utkání byla závěrečná šestiminutovka druhé čtvrtiny, v níž jsme ztratili slibný, jedenáctibodový náskok (30:19) a po šňůře 2:20 (!!!, Tuři si k ní pomohli i čtyřmi úspěšnými trojkami) už jsme ve zbývajícím průběhu zápasu ani jednou nevedli. "Tahle prohra mě hodně mrzí," začal své hodnocení zklamaný pardubický trenér Ken Scalabroni. "Pozitivní je naše bojovnost a nasazení, to platilo v obraně i v útoku. Bohužel nás agresivita a bojovnost nedostaly až tam, kam jsme chtěli, tedy k vítězství."

Začali jsme velmi dobře.

Za stavu 9:9 jsme natáhli naši šňůru na 12:2 a po efektní smeči Petra Heřmana jsme v závěru první čtvrtiny poprvé vedli dvouciferně. Ve 14. minutě najíždějící Josef Potoček ještě mírně navýšil náš náskok (na maximálních 30:19), jenže záhy nastalo útočné (i defenzivní) trápení. Do závěrečné šestiminutovky prvního poločasu jsme nakupili hrozivých 7 míčových ztrát (!), Tuři rychle nastříleli 12 bodů v řadě a do 19. minuty natáhli svoji šňůru na nevídaných 2:20 - i díky čtyřem přesným trojkám! Od té doby, přes veškerou snahu, už jsme se jim neustále dívali na záda... "Měli jsme nějaké šance, kdy jsme mohli využít soupeřovy chyby a jít přes něj, ale bohužel jsme se s tím nepoprali," litoval pivot Petr Heřman.

Vůbec nám nevyšel vstup do druhé půle, jejíž úvodní pětiminutovku jsme ztratili 8:15 (stav 44:56). Šňůrou 10:1, na níž se aktivní Petr Heřman podílel 8 body, jsme se přitáhli na rozdíl jediného koše (54:57), což platilo i v polovině 33. minuty (61:63). V téže minutě však přišel jeden z klíčových okamžiků: Pavel Slezák minul oba dva trestné hody, jenže místo nabídnuté šance vyrovnat (či v případě úspěšné trojky jít do vedení) přišel Bujnochův útočný doskok a za oblouklem zcela volný Pavel Slezák trefil trojku... Právě Slezák se spolu s Rostislavem Dragounem v závěru nejvíce zasloužili o to, že Tuři hráli kontrolovanou koncovku (v posledních třech minutách neklesl rozdíl pod 6 bodů) a poprvé po 20 ligových porážkách si odvezli z Pardubic vítězství. "Myslím, že jsme hráli dostatečně agresivně, dobře jsme bojovali, ale v momentech, kdy jsme měli soupeře ještě více přitlačit a mohli jít bodově přes něj, jsme bohužel udělali spoustu míčových ztrát. Nedařilo se nám dávat body, když jsme to potřebovali," řekl k zápasu Ken Scalabroni.

Klíčová čísla ze statistik?

• Trojky: 2/19 (úspěšnost 10,5%) - 10/30 (úspěšnost 33,3%)
  • Doskoky: 35 - 35, z toho útočné 9 - 11 (body z druhých šancí 10 - 17)

Dva naši podkošoví hráči zapsali ceněný double-double. Petr Heřman si vylepšil své střelecké maximum na 19 bodů (+10 doskoků), Kamil Švrdlík zaznamenal 15 bodů + 10 doskoků. Letošní maximum překonal i křídelník Josef Potoček (16 bodů), na druhé straně se nejvíce dařilo Rostislavu Dragounovi (20 bodů, trojky 4/6) a Pavlovi Slezákovi (16 bodů, z toho 13 v druhém poločase, trojky 2/4).

Kompletní statistiky naleznete na webu České basketbalové federace.