19. 04. 2019

První bod pro Olomoucko

Pětibodovou porážkou vstoupili pardubičtí basketbalisté do čtvrtfinálové série s Olomouckem. Druhé utkání je na programu v sobotu znovu od 18 hodin v Prostějově.

ČTVRTFINÁLE PLAY-OFF, ZÁPAS 1:

BK Olomoucko vs. BK JIP Pardubice 86:81
(23:22, 16:15, 27:23, 20:21)

Stav série: 1 - 0

Do zápasu jsme vstoupili bez dvojice zdravotně indisponovaných rozehrávačů Michala Svobody a Donovana Jacksona.

Vedli jsme jen 7,5 minuty, nejvíce o 8 bodů, domácí byli vpředu 31 minut, maximálně o 10 bodů. Bohužel jsme vůbec nedokázali eliminovat jejich ofenzivní esa Lukáše Palyzu s Javonte Douglasem. První jmenovaný prohnal síťkou 6 trojek (z deseti pokusů!) a celkem zapsal 29 bodů, druhý přidal 22 bodů (a 6 útočných doskoků!). Navíc se k nim přidali i pivot Petr Bohačík (15) s rozehrávačem Jure Pelkem (14 + 13 asistencí): každý z této čtveřice odehrál více než 31,5 minuty - pro srovnání: v našem týmu nestrávil na palubovce tolik času ani jediný hráč... "Oba týmy bojovaly, chtěly urvat první vítězství, což se povedlo domácím. My rozhodně nevěšíme hlavy: zítra série pokračuje dalším zápasem a my se budeme snažit ho vyhrát," podotkl trenér Levell Sanders.

V úvodu zápasu jsme domácím umožnili skórovat několik snadných košů, ať už po útočném doskoku, nebo po našich ztrátách, a ti se rychle utrhli do desetibodového vedení (19:9). V pasáži od 6. do 12. minuty jsme však kontrovali šňůrou 4:16 a po Škrancově trojce zkraje druhé čtvrtiny jsme rázem vedli. V následujícím úseku jsme odskočili až do osmibodového vedení (po trojkách Evana McGaugheyho a Viktor Půlpána 25:33), jenže Olomoucko stihlo do přestávky další obrat, tentokrát záslouhou vlastní šňůry 14:4. "Chtěli jsme si pohlídat body domácích z druhých šancí, ale to se nám především v prvním poločase vůbec nedařilo," zmínil Ell jednu z příčin ztráty slibného vedení. Vítězové nakonec vytěžili po útočných doskocích o 14 bodů více než my (body z druhých šancí 19 - 5).

V závěru vyrovnané třetí čtvrtiny, za stavu 59:54, trefil tři dvojky v řadě Evan Singletary a otočil průběžný stav na 59:60 - to bylo naposledy, kdy jsme byli vpředu. Po time-outu domácí stihli během 67 sekund nasázet 7 bodů, hned na začátku poslední části hry Douglas natáhl jejich šňůru na 10:0 a právě tento úsek rozhodl. V polovině čtvrté čtvrtiny hanácký tým vytáhl svůj náskok na 10 bodů, a byť jsme ještě zdramatizovali koncovku - přesně trojkující Evan McGaughey a Viktor Půlpán snížili 2,5 minuty před koncem na 80:77 -, dokonat obrat už jsme nezvládli. "Byl to těžký zápas, velká bitva, ve které rozhodl především doskok," uvedl Evan Singletary, nejlepší střelec Beksy. Stejně jako Levell Sanders, i on zdůraznil, že náš tým je odhodlán v sobotním utkání číslo 2 vyrovnat stav série. "Podíváme se na video, zalanyzujeme si první zápas, a budeme se snažit vyhrát ten druhý!"

Lukáš Palyza: 29 bodů (dvojky 4/6, trojky 6/10, trestné hody 3/4).

Javonte Douglas: 22 bodů + 15 doskoků. Tato čísla jsou dostatečně výmluvná.

Bohužel se nám nepovedlo splnit ani jednu část předzápasového plánu, totiž co možná nejvíce eliminovat výše zmíněné snajpry Olomoucka a hlavně: nedovolit, aby je výrazněji bodově podpořili další hráči. Petr Bohačík přispěl svému novému týmu 15 body, Jure Pelko zaznamenal double-double za 14 bodů + 13 asistencí...

Beksa měla čtyři dvouciferné střelce, jimž vévodil rozehrávač Evan Singletary, jenž stihl 16 ze svých osmnácti bodů ve druhém poločase (celkem z pole 6/10, trestné hody 6/6). Evan McGaughey začal deseti body v první čtvrtině a nakonec jich nastřádal 17, Ondřej Kohout proměnil 6 z deseti střel z pole a nastřílel 14 bodů. Viktor Půlpán přidal k 12 bodům i 6 asistencí.