11. 04. 2017

První bod pro Beksu

Pravou nohou vykročili pardubičtí basketbalisté do čtvrtfinálové série se Svitavami. Nad houževnatými Tury vedli od začátku do konce a v sérii na čtyři výhry vedou 1-0.

ČTVRTFINÁLE PLAY-OFF, ZÁPAS 1:

BK JIP Pardubice vs. DEKSTONE Tuři Svitavy 92:74
(23:13, 24:28, 22:15, 23:18)

Body: Wall 23 (+8 d.), Burnett 17, Autrey 15, Pandula 11, Nečas 7, Švrdlík 7 (+8 d.), Kotas 6, Půlpán 4 (+6 as.), Škranc 2 - Mickelson 18, Smithson 15, Jelínek 14, Roseboro 10, Marko 9 (+8 as.), Vučica 4, Slezák 4.

Hráč utkání: Jobi Wall
Diváků: 1084

Ráz utkání udal náš rychlý počáteční úprk: Tuři pod tlakem naší obrany často chybovali a i díky snadným košům jsme si rychle vytvořili 15bodové vedení! Z toho sice Svitavy v dalším průběhu duelu podstatnou část umazaly, ovšem dopředu jsme je ani jednou nepustili a v závěrečné čtvrtině jsme zkontrolovali první čtvrtfinálovou výhru. "Jsem spokojen, jakým způsobem jsme vstoupili do zápasu, zvlášť na obranné polovině. Podařilo se nám získat míče a dát pár lehkých košů z rychlých protiútoků a to si myslím, že bylo důležité, hlavně v prvním zápase v sérii," hodnotil vítězný kouč Levell Sanders.

Měli jsme raketový nástup: za stavu 4:1 jsme natáhli naši šňůru na 12:0 a v 5. minutě kapitán Radek Nečas posouval skóre košem s faulem na 16:1!!! "Měli jsme několik hráčů, kteří byli trochu nervózní, ale lehké koše na začátku zápasu nás uklidnily," řekl dále Levell Sanders. Po šesti minutách jsme vedli 18:3, ovšem Tuři si zvedli sebevědomí třemi úspěšnými trojkami v rozmezí 2,5 minut (Smithson, Marko, Jelínek).

Zvláště příchod Bryona Smithsona částečně změnil dění na palubovce. Svitavský rozehrávač zaznamenal v prvním poločase 11 bodů a spolu s neomylným Hunterem Mickelsonem (do půle z pole 5/5 a 12 bodů) a Jiřím Jelínkem (trojky 2/2 a 11 bodů) přitáhli svůj tým do těsného kontaktu. "Svitavy mají dobrý tým a basketbal je hra o šnůrách. Dostaly se zpátky do zápasu, ale my jsme jim pomohli několika nevynucenými chybami," pokračoval Ell v hodnocení duelu.

V poslední minutě první půle Jiří Jelínek trojkovali na 44:41, ale blíž už jsme Tury nepustili.

Na přelomu obou poločasů vzal odpovědnost do své pravačky Jobi Wall: první půli uzavřel trojkou, v úvodní dvouminutovce třetí čtvrtiny nastřádal dalších 7 bodů (!) a vrátil nám zpět dvouciferný náskok. V 27. minutě, po třetí Jelínkově trojce, se sice svitavští basketbalisté ještě jednou dostali pod desetibodovou ztrátu (62:54), jenže Dominez Burnett, který byl od začátku utkání v problémech s fauly, kontroval dvěma trojkami (69:54), dvě minuty před koncem se rozdíl ve skóre přehloupl přes dvacetibodovou hranici (91:70) a kontrolovaně jsme si došli pro první čtvrtfinálový bod.

Jedno z klíčových čísel? Poměr bodů dosažených z rychlých protiútoků: 26 - 6!!!

Měli jsme navrch i na doskoku (41 - 30, z toho v útoku 12 - 6) a v úspěšnosti tříbodové střelby (11/24 - 5/19).

Top-skórerem utkání byl Jobi Wal s 23 body (dvojky 6/10, trojky 3/10, trestné hody 2/2), Dominez Burnett stihl za 19 odehraných minut nasázet 17 bodů (dvojky 4/6, trojky 3/3) a Lamb Autrey jich přihodil 15 (dvojky 3/6, trojky 3/4). Čtvrtým dvouciferným střelcem vítězů byl Dušan Pandula s 11 body (z pole 3/8, trestné hody 4/4). Tury vedli Hunter Mickelson (18 bodů, dvojky 8/12, trestné hody 2/3) a Bryanem Smithsonem (15 bodů, dvojky 6/10, trojky 1/4), Jiří Jelínek zaznamenal 11 ze svých 14 bodů již v první půli (dvojky 2/5, trojky 3/6).