10. 03. 2021

Přeskákáni

Především dominancí na doskoku si hráči USK Praha došli pro první vítězství nad Beksou v letošní sezoně. Ačkoliv jsme většinu času vedli, hosté si nakonec odvezli šestibodovou výhru.

4. KOLO NADSTAVBY KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

BK JIP Pardubice vs. USK Praha 80:86
(18:13, 17:18, 25:28, 20:27)

Do hry se vrátil pivot Prokop Slanina, naopak dva klíčoví muži z perimetru, rozehrávači Tomáš Vyoral s T. J. Dunansem, zůstali vinou zranění jen v civilu na střídačce. A chyběli. "Když soupeř mění obranné systémy, tak je potřeba chytrý rozehrávač a nám oba dva hlavní chyběli," posteskl si trenér Adam Konvalinka. Právě jím zmíněné soupeřovy změny obran nám notně ztrpčovaly život, stejně jako prohrané souboje o odražené míče: poměr útočných doskoků byl 14 - 21 a bodů dosažených z druhých šancí hrozivých 6 - 23... "Zase nás porazila zónová obrana," přidal svůj pohled křídelník David Škranc, autor tří trojek a 13 bodů.

Na začátku se nám dařilo skvěle atakovat vnitřní prostor, ať už hrou přes pivoty, nebo díky útočným doskokům. Hosté se v úvodní pětiminutovce prosadili jen dvěma trojkami. Po šňůře 8:0 jsme nedlouho před koncem první čtvrtiny vedli 18:10, přičemž náš náskok mohl být ještě mnohem vyšší, neboť jsme si vytvářeli velké množství otevřených střel, ty jsme však bohužel neproměňovali. Naši první trojku trefil až v 12. minutě David Škranc - šlo o náš jedenáctý pokus zpoza tříbodového oblouku. V 17. minutě třikrát úspěšně šestkující Josef Potoček posunul průběžný stav na 31:22 (jednalo se o naše nejvyšší vedení v celém průběhu utkání), ale v závěru prvního poločasu nás vyvedla z rytmu změna obrany USK. Soupeř využil několika našich ztrát a nepřesných zakončení a devíti body v řadě srovnal, nicméně poslední dvě střely proměnili Petr Heřman s Kamilem Švrdlíkem a udrželi nás mírně  vpředu.

Zkraje třetí části jsme nejprve znovu odskočili do osmibodového vedení (44:36), načež hosté šňůrou 0:8 vyrovnali a 13 minut před koncem po koši Domagoje Prolety vůbec poprvé v zápase vedli (50:51). Třetí čtvrtina se poněkud vymykala: zatímco v prvním poločase padlo celkem jen 66 bodů, úsek od 21. do 30. minuty skončil 25:28. Během úvodních 75 sekund poslední čtvrtiny Ondřej Sehnal proměnil dvě těžké trojky, záhy přidal dvě dvojky a 10 body v rozmezí pouhých dvou minut se podílel na obratu na 64:69. Náladu nám zvedl svou třetí trojkou David Škranc a v 35. minutě ještě Prokop Slanina košem s faulem srovnal na 72:72.

Následovala klíčová pasáž utkání.

Pražané ve dvou útocích po sobě skórovali, kdežto my jsme dvakrát zakončovali nepřesně a v dalším útoku přišla ztráta míče. Hosté si vypracovali čtyřbodový náskok a mírně vpředu se udrželi až do konce. Přesně 100 sekund před koncem Jan Štěrba zvýšil z čáry trestného hodu na 74:80, na druhé straně trojkující Michal Svoboda nemířil přesně, kdežto Michal Mareš ano - jeho trojka dala razítko na triumf USK. "Zápas samozřejmě nemůžu hodnotit úplně skvěle. Dovolili jsme soupeři doskočit v útoku 21 balónů, měli jsme hloupé ztráty, ale největší problém jsem viděl v tom, že jsme snad nevyhráli jediný osobní souboj - o pozici, o doskok... To se pak strašně špatně hraje, když jsme všude o krok pozdě," doplnil trenér Adam Konvalinka své hodnocení.

David Škranc si cenil rozložení ofenzivní produkce: "V útoku jsme si dobře půjčovali balón, hodně hráčů mělo přes 10 bodů, což je super, ale trápil nás útočný doskok. Hlavně na šestkách, to se nemůže stávat," záhy zmínil mezery v naší hře. "Řekl bych, že nám chyběly zkušenosti a tah na koš Tomáše Vyorala a T. J. Dunanse, kteří by nám i otevírali volné střely. Doufám, že se co nejdříve dají dokupy a budeme zase vyhrávat," přeje si brzký návrat dvou stěžejních perimetrových mužů.

Statistiky

Hned šest hráčů Beksy zapsalo dvouciferný počet bodů, přičemž top-skórerem byl Petr Heřman (14 bodů, trojky 2/2), David Škranc (trojky 3/6, užitečnost 21) s Kamilem Švrdlíkem (dvojky 6/9) nastříleli po 13 bodech. Vítěze táhl Jan Štěrba (double-double za 16 bodů + 10 doskoků), v rozhodných momentech utkání se proměněním několika těžkých střel blýskl Ondřej Sehnal, který vtěsnal 10 ze svých 14 bodů do rozmezí dvou minut čtvrté čtvrtiny.