05. 01. 2019

Pravou nohou

Úspěšně, přesvědčivým vítězstvím nad Brnem, vykročili pardubičtí basketbalisté do nového roku 2019. Svého soupeře přehráli o 16 bodů a vylepšili svoji bilanci na 11/5.

17. KOLO KOOPERATIVA NBL:

BK JIP Pardubice vs. egoé Basket Brno 85:69
(18:11, 16:16, 28:22, 23:20)

Znovu jsme nastoupili bez zraněného křídelníka Dwaynea Benjamina, ovšem do hry už se vrátil ústřední rozehrávač Richard Williams. S výjimkou úvodní minuty (stav 0:2) jsme vedli celé utkání, to však připomínalo jízdu na horské dráze: třikrát jsme byli vpředu o 17 až 24 bodů, nicméně Brno se vždy dokázalo vrátit do zápasu a výrazně se nám přiblížit. Zápas jsme zlomili v náš prospěch ve třetí čtvrtině, když jsme pasáž od 21. do 27. minuty ovládli poměrem 24:7 a navýšili náš náskok na jednoznačných 58:34. "Začali jsme velmi dobře, ale v naší hře se opakovaly lepší a horší pasáže," podotkl trenér Levell Sanders.

Za nerozhodného stavu 11:11 jsme nastříleli 7 bodů v řadě, po 14 odehraných minutách jsme vedli již 17bodovým rozdílem (28:11) - i díky 7 bodům, dosaženým po brněnských ztrátách. Hosté však záhy kontrovali šňůrou 4:14, a do druhého poločasu si nesli ztrátu pouhých 7 bodů. "Kdybychom v prvním poločase více dávali, tak byl rozdíl ještě vyšší," uvedl pivot Kamil Švrdlík.

Brno se vrátilo do kontaktu změnou obrany. "Brno využívalo zónovou obranu a trošku nás tím zpomalilo," souhlasně přikývl Ell Sanders. V momentě, kdy egoé poprvé sáhlo k zónové obraně, jsme si ji skvěle vyťukali a Ondřej Kohout měl na ose hřiště dobrou pozici skórovat - leč trefil jen obroučku, a poté jsme několik útoků po sobě nezakončili přesně, čehož hosté využili k výraznému snížení svého manka.

Do třetí čtvrtiny jsme vstoupili parádně. Josef Potoček přispěl rychlými 8 body (mj. dvě trojky) k vydařené pasáži mezit 21. a 27. minutou, v níž jsme natáhli naši šňůrou na 24:7! V 27. minutě jsme vedli nejvyšším rozdílem (58:34) a zdálo se, že jsme se definitivně odpoutali od svého soupeře. Jenže ani tentokrát to neplatilo... Několik zbytečných ztrát dalo hostům možnost skórovat snadné body z přechodové fáze: za pouhých 71 sekund (!!) nám Brno vysázelo 12 bodů v řadě (!!) a rázem to bylo jen o 11 bodů. Až když jsme na startu poslední čtvrtiny znovu odskočili do vedení 70:50, nebylo pochyb o tom, že potvrdíme roli favorita. "Po nástupu ve třetí čtvrtině jsme se prosazovali i v útoku. Škoda, že jsme pak měli delší výpadek, protože jinak to mohlo být daleko dříve hotové utkání," uvedl Kamil Švrdlík.

Tři naši hráči skórovali mezi 12 a 15 body. Top-skórerem byl Donovan Jackson, který sice proměnil jediný z šesti tříbodových pokusů, ale nastřádal 15 bodů (dvojky 4/5, trestné hody 4/4). Velice efektivní Kamil Švrdlík přidal 14 bodů (střelba z pole 6/6, trestné hody 2/3), Richard Williams kromě 13 bodů rozdal 6 asistencí. Výborný zápas odehrál i další rozehrávač Viktor Půlpán (9 bodů + 9 asistencí). Za poražené Reginald Keely zapsal double-double za 18 bodů + 10 doskoků.