07. 11. 2018

Pozdní finiš

Ve druhém poločase Beksa zcela smazala ztrátu 13 bodů, v defenzivní bitvě s nizozemským New Heroes zvládla srovnat krok, ovšem nakonec ztratila i své čtvrté utkání ve FIBA Europe Cupu.

4. KOLO FIBA EUROPE CUPU:

BK JIP Pardubice vs. New Heroes Den Bosch 64:68
(13:19, 16:17, 14:12, 21:20)

Ani jeden tým nehrál v kompletní sestavě. Bekse scházel zraněný Ondřej Kohout, hosté postrádali dvojici Cook-Williams.

Vedli jsme jen krátce, v samotném úvodu utkání 4:0 a 6:3, poté už jsme se celý zápas dívali nizozemskému týmu na záda. S jedinou výjimkou: když jsme pasáž od 33. do 36. minuty ovládli šňůrou 10:2, jíž uzavřel Evan McGaughey po kombinaci s Dwanem Benjaminem, vyrovnali jsme na 56:56. Jenže po time-outu se hosté znovu odpoutali - nikoliv výrazně, maximálně o 5 bodů - a mírný náskok strážili až do konce. A úspěšně jej ustrážili. "Do zápasu jsme vstoupili s velkou energií, pár minut jsme hráli ve vysokém tempu. Bohužel jsme ale netrefili ty střely, které by nás dostaly do rytmu a do komfortu," povzdychl si kouč Levell Sanders.

Ze startovních bloků jsme vyrazili svižně. V několika úvodních útocích se nám dařilo narušovat soupeřův vnitřní prostor, pivoti Kamil Švrdlík s Evanem McGaugheym několikrát skórovali. Negativem byly rychlé fauly podkošových hráčů, které sbírali zejména na 211 cm vysokém Nicku Oudendagovi: Radek Nečas "stihl" 3 fauly za pouhé čtyři minuty, v problémech byl i Kamil Švrdlík. Trápily nás i míčové ztráty (7 během úvodních dvanácti minut), postupem času jsme navíc rezignovali na rychlou přechodovou fázi. "Trochu jsme zpomalili hru, i když jsme chtěli hrát celou dobu rychle. Ale když zpomalíme, tak nám to nedá tu energii rozhodnout zápas," řekl dále Ell.

Opakovaně jsme měli i smůlu, včetně několika velmi šťastných zakončení hostů. Jako v koncovce první půle. Za stavu 29:32 jsme ji mohli dohrát s míčem v rukou a poslední střelou minimalizovat (nebo vyrovnat) mírný náskok New Heroes, ovšem místo toho jsme se dopustili útočného faulu a následně na druhé straně, pouhých 1,5 sekundy před koncem druhé čtvrtiny, Jessey Voorn trefil trojku i s faulem!! A rozdíl rázem narostl na 7 bodů...

Ani ve druhém poločase nepřišlo kýžené ofenzivní vzepětí. Naopak, za 6 minut jsme nastřádali jen 4 bodíky a propadli se až do 13bodové propasti (33:46). V kritických momentech jsme zahráli několik povedených útočných kombinací, hodně pomohly proměněné otevřené trojky Evana McGaugheyho. V úseku od 27. do 36. minuty jsme natáhli naši šňůru na 23:10 a Dwayne Benjamin přesně 4 minuty před koncem potěšil drtivou většinu fanoušků v aréně - 56:56! Po time-outu však hostující basketbalisté přidali rychlých 5 bodů a už se udrželi vpředu až do konce utkání.

"Pro nás měl dnešní zápas velký význam. Snažíme se zapracovat na naší hře," uvedl Levell Sanders. "Obrana dnes nebyla špatná. Měli jsme ve hře dobré situace a na tom musíme stavět." Podobná slova jako trenér Beksy volil i pivot Kamil Švrdlík"Tímhle zápasem jsme se chtěli odrazit," zdůraznil autor 14 bodů. "Nemáme dobrou formu, nedaří se nám. Pár zápasů v řadě jsme prohráli a chtěli jsme to vybojovat a vyhrát. To se nepodařilo, ale bylo tam pár dobrých věcí. Pokud budeme takhle pokračovat, tak se to zlomí a půjde to."

Statistiky

O 49 z našich 64 bodů se postaralo trio Evan McGaughey-Richard Williams-Kamil Švrdlík.

Evan vysázel své dosavadní maximum v pardubickém dresu, když proměnil 4 z devíti trojek a zaznamenal 18 bodů. Richard trefil 7 z dvanácti střel z pole a přidal 17 bodů, efektivní pivot Kamil Švrdlík nastřílel 14 bodů (z pole 6/7). Jejich zbývající spoluhráči však proměnili pouhých 6 z 27 střel z pole... Vítěze táhli Devon Van Oostrum (17 bodů, z pole 6/13), Keshun Sherrill (15 bodů, z pole 6/10) a Payton Henson (11 bodů, z pole 5/10).