06. 02. 2021

Porážka v koncovce

Těsnou porážkou v Ostravě zakončili pardubičtí basketbalisté základní část Kooperativa NBL. A protože v souběžně hraném duelu Svitavy podlehly Brnu, Beksa odehraje nadstavbovou část ve skupině A1.

22. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

NH Ostrava vs. BK JIP Pardubice 81:78
(20:23, 24:23, 22:13, 15:19)

Do utkání kromě dlouhodobě zraněného Jakuba Merešše nakonec nezasáhl ani Michal Svoboda, jenž se zranil na pátečním tréninku. Vyrovnanou bitvu po přestávce nejprve naklonili na svoji stranu domácí basketbalisté, kteří si v závěru třetí čtvrtiny vypracovali sedmibodový náskok, v polovině čtvrté čtvrtiny jsme naopak byli o 3 body vpředu. V dramatické koncovce trefil klíčovou trojku Filip Šmíd, od té chvíle už se domácí tým udržel ve vedení až do konce. "Postup do skupiny A1 jsme si bohužel neuhráli sami, ale naštěstí jsme zvládli předchozí čtyři domácí utkání a navzdory této porážce jsme ve skupině A1. Pro nás je možná dobře, že taková facka přišla teď," řekl po utkání trenér Adam Konvalinka. "Hlavním problémem byla naše nízká koncentrace."

Ostrava si na začátku zápasu pomohla třemi trojkami k průběžnému vedení 18:14 po sedmi minutách. Přelom úvodních dvou čtvrtin sice vyzněl lépe v náš prospěch (4:13), leč v první půli jsme nedokázali eliminovat domácího rozehrávače Justuse Alleyna a pivota Dominika Heinzla, kteří udrželi svůj tým v těsném kontaktu. Domácí si pomohli i snadnými body po našich ztrátách míče (poměr bodů dosažených po ztrátách v první půli činil 11 - 0!).

Ani po přestávce si ani jeden ze soupeřů nevytvořil výraznější náskok. Po čtyřech minutách třetí čtvrtiny jsme byli vpředu o 4 body (stav 50:54), ovšem o pět minut později už Ostrava vedla 66:59 - v posledních čtyřech minutách třetí části jsme proměnili jedinou z osmi střel z pole. Hned v první minutě čtvrté čtvrtiny nám zvedl útočné sebevědomí dvěma koši Kamil Švrdlík, díky šňůře 0:8 jsme v 35. minuty otočili stav na 69:71, ale 3 minuty před koncem už Nová huť znovu vedla 76:74.

107 sekund před koncem Filip Šmíd trefil otevřenou trojku a zvýraznil rozdíl na 5 bodů. V poslední minutě Tomáš Vyoral čtyřmi proměněnými šestkami snížil na rozdíl jediného bodu, ovšem 13 sekund před koncem Radek Pumprla dvěma trestnými hody navýšil vedení Ostravy na 3 body. Po time-outu jsme měli ještě dva tříbodové pokusy, bohužel ani jeden nebyl úspěšný. Navzdory těsné porážce však odehrajeme desetikolovou nadstavbovou část Kooperativa NBL v elitní skupině A1, neboť Brno zvítězilo ve Svitavách, a tak jsme uhájili šestou příčku právě před Tury.

"Neměli jsme tak dobrý vstup do utkání, jako předtím doma s Hradcem Králové, ale i tak jsme začali docela aktivně. Bohužel jsme až moc spoléhali na střelbu z dálky, oproti jiným zápasům jsme také trošku polevili na doskoku. Myslím, že i 11 střílených šestek je málo, na to, jak soupeř bránil vysoko, jsme si měli víc chodit pro fauly," hodnotil duel Adam Konvalinka. "Kdybycho se v průběhu utkání dokázali utrhnout do vedení o 10 a více bodů, asi by se nám hrálo mnohem lépe, na druhou stranu Ostrava hraje absolutně bez tlaku, protože je jasně ve skupině A2. V tom to pro nás bylo těžší. Museli jsme, ale moc se nám nedařilo."

Vítězové měli tři výrazné střelce v Justusi Alleynovi (17 bodů, z pole 6/13), Kevinovi Týmlovi (17 bodů, z pole 6/9, trestné hody 4/4) a Dominiku Heinzlovi (16 bodů, z pole 6/13, trestné hody 3/3), na naší straně čnělo duo T. J. Dunans (22 bodů, z pole 9/14) a Tomáš Vyoral (20 bodů, z pole 6/15, trestné hody 6/7).

Ostrava si pomohla 20 body po našich ztrátách, v její prospěch vyzněl i poměr bodů z rychlých protiútoků (22 - 8).

Kompletní statistiky naleznete na webu České basketbalové federace.