23. 01. 2019

Pohárová stopka

Finálový turnaj Českého poháru bude po dlouhé době bez Beksy. Čtvrtfinále na Hané jsme sice skvěle rozehráli, ovšem vinou nepovedené poslední čtvrtiny slaví postup Olomoucko.

ČTVRTFINÁLE ČESKÉHO POHÁRU:

BK Olomoucko vs. BK JIP Pardubice 86:79
(11:23, 23:19, 25:24, 27:13)

Poučeni z nedávného ligového utkání se stejným soupeřem, vstoupili jsme do pohárového duelu o poznání koncentrovaněji, agresivněji, sebevědoměji. Na útočné polovině hřiště nám dobře putoval míč, v obraně jsme domácí nepouštěli do otevřených střeleckých pozic, a tak jsme již v první čtvrtině vedli o 17 bodů!!! Jenže s postupujícím časem se náš náskok tenčil, až si v 36. minutě Olomoucko vůbec poprvé vzalo vedení na svou stranu. Od stavu 66:74 (6 minut před koncem) už jsme přidali pouhých 5 bodů, zatímco hanácký tým ve stejné pasáži plných 20, a zahraje si tak na náš úkor v Novém Jičíně o pohárovou trofej.

Start byl naprosto snový: čtyři z našich prvních pěti útoků skončily úspěšnou střelou a dařilo se nám i nadále. Pozitivní bylo, že do skórování se zapojovali všichni hráči na palubovce. V polovině 8. minuty trojkující Donovan Jackson posouval průběžný stav na slibných 6:23!! Hned v první minutě druhé čtvrtiny skórovali pivoti Kamil Švrdlík s Ondřejem Kohoutem (11:27), v 17. minutě Donovan košem s faulem držel rozdíl na 15 bodech (26:41). Jenže v závěrečné dvouminutovce prvního poločasu Olomoucko rychle vymazalo téměř polovinu své ztráty, i díky šťastné Váňově trojce s klaksonem, a ve třetí čtvrtině se několikrát přiblížilo na rozdíl jediného koše (45:48, 49:52, 59:62). V těchto okamžicích jsme ještě Hanáky nepustili před sebe, nicméně v poslední části hry už jsme jejich náporu neodolali. Do krátkého úseku jsme nakumulovali několik zcela zbytečných, nevynucených míčových ztrát, a domácí těmito pobídkami nepohrdli.

Když v 36. minutě Lukáš Palyza tříbodovou akcí srovnal na 74:74, na druhé straně přispěchal se svou druhou trojkou Evan McGaughey. V následující tříminutovce však Olomoucko nastřílelo 12 (!) bodů v řadě - klíčový atak odstartoval svojí přesnou trojkou Lukáš Palyza, který do té doby proměnil jedinou z dvanácti střel z pole! - a touto šňůrou zavřelo zápas. Mezi první a druhou půlí byl značný rozdíl v bodech dosažených z rychlých protiútoků (1. poločas 11 - 15, 2. poločas 9 - 2) i v útočných doskocích (1. poločas 2 - 9, 2. poločas 10 - 5). "Začali jsme velice dobře, byli jsme připraveni hrát, ale vydrželo nám to jen 35 minut. V posledních pěti minutách rozhodly útočné doskoky domácích a to, že dali několik důležtých košů, například nájezd Adama Gogy. My musíme bojovat dál a snažit se zápasy nejen dobře začít, ale i je umět zavřít," uvedl trenér Levell Sanders.