22. 10. 2016

Počtvrté v řadě úspěšně

Čtvrtou výhru v řadě, celkově již sedmou, vezou pardubičtí basketbalisté z palubovky Jindřichova Hradce, kde uspěli dvanáctibodovým rozdílem.

8. KOLO KOOPERATIVA NBL:

Lions Jindřichův Hradec vs. BK JIP Pardubice 78:90
(17:22, 25:25, 14:20, 22:23)

Body: Šoula 18, Brooks 13, Zuzák 12, Canty 11, Tawiah 7, Šustek 5, Fait 5, Stegbauer 5, Lipkins 2 - Burnett 20, Autrey 17, Wall 16, Nečas 10, Kohout 8, Škranc 6, Půlpán 5, Švrdlík 4, Kotas 2

Hráč utkání: Dominez Burnett

Beksa znovu nastoupila bez Dušana Panduly a do hry ještě nezasáhl ani Josef Příhonský, naopak Lions poprvé představili novou rozehrávačskou posilu Terrella Lipkinse.

Svoji nejlepší pasáž JIP odehrál hned na začátku.

Do zápasu vstoupil jedenáctibodovou šňůrou (!) a rychle si vytvořil dvouciferný náskok. Domácí hráče tlačil do složitých zakončení a na útočné polovině hřiště si vytvářel otevřené pozice, které využíval. Lions se zvedli hlavně díky energičnosti Jiřího Šouly, jenž se výrazně podílel na chvilkovém obratu skóre - od stavu 17:24 jeho tým nastřádal 8 bodů v řadě a po Stegbauerově koši poprvé vedl - 25:24.

Ve druhé čtvrtině se Jindřichův Hradec často dostával na čáru trestných hodů - Beksa měla již od 4. minuty této části hry 4 týmové chyby, v závěru prvního poločasu byl poměr osobních chyb 3 - 11.

Přesto si pardubičtí basketbalisté vzali zpět mírné vedení, a to hlavně zásluhou přesně zakončujících Domineze Burnetta a Lamba Autreyho. Skvěle se jim dařily rychlé protiútoky, z nichž vytěžili prvopoločasových 19 bodů!

Lions "zlobili" ještě zkraje druhé půle. Když v 24. minutě Šustek trojkoval na 54:56, vypadalo to všelijak. Pak však Beksa znovu zatlačila v obraně, za 7 minut povolila domácím přidat jen 2 bodíky a i díky rychlejšímu přechodu na útočnou polovinu hřiště ovládla pasáž od 25. do 31. minuty 2:13.

Šest minut před koncem narostl rozdíl ve skóre na čtrnáct bodů, a byť se Hradec dvěma rychlými trojkami přiblížil na 71:79, euforii rychle zchladil Lamb Autrey dvěma přesnými trefami v konci limitu na útok: nejprve dvojkou a poté trojkou znovu odtáhl svůj tým do bezpečného vedení, které už Beksa zkontrolovala.

Nedařily se trojky (3/19), ale úspěch zajistila mimo jiné dominance na doskoku (26 - 42) a body z protiútoků (12 - 29).

"Jednoduše by se toto utkání dalo shrnout jako bez obran, byly to spíše útočné manévry," hodnotil zápas trenér Tomáš Bartošek. "Jsme samozřejmě rádi za vítězství, protože jakékoliv vítězství venku je v tomto systému těžké a cenné."

Čím především JIP uspěl? "Měli jsme velmi dobrou přechodovou fázi, skórovat 29 bodů z protiútoků je super, právě to chceme, tím se snažíme prezentovat." Jenže byla i negativa. "Naopak přechodová fáze do obrany se nám nedařila. Nevím, jestli jsme po našich koších slavili, ale zapomínali jsme se vracet a dostali jsme hrozně moc laciných košů. Když jsme bránili jako tým, dokázali jsme získat náskok, což platilo hlavně ve 3. čtvrtiny, kdy jsme domácí udrželi na 14 bodech. Ve druhé jsme ale dostali 25 bodů a ve čtvrté 22 bodů a to je hrozně moc, toho se musíme vyvarovat," doplnil Tomáš Bartošek.