24. 03. 2016

Po dramatu páté vítězství v řadě

Již na pět vítězství v řadě natáhli pardubičtí basketbalisté svou vítěznou šňůru. Na brněnské palubovce vedli celé utkání, koncovku jistil přesnými šestkami Jobi Wall.

41. KOLO KOOPERATIVA NBL:

mmcité Brno vs. BK JIP Pardubice 82:86
(23:32, 12:14, 25:19, 22:21)

Body: Ojo 29 Zeigler 18, Zachrla 15, Egwuonwu 14, Křemen 2, Prášil 2, Prachař 2 - Autrey 29, Pandula 18, Wall 15, Nečas 12, Kotas 7, Potoček 3, Švrdlík 2

Domácí basketbalisté měli po sedmi minutách pouze dva úspěšné střelce, když o 16 bodů mmcité se rovným dílem podělili Michael Ojo s Romanem Zachrlou. Beksu vedli k průběžnému vedení 16:22 zejména desetibodový Lamb Aurtey a osmibodový Jobi Wall (2 trojky). "Oběma týmům se na začátku utkání nechtělo moc bránit, téměř z každého útoku padal koš," okomentoval ofenzivně laděný úvod trenér Tomáš Bartošek.

Na konci 9. minuty Dušan Pandula tříbodovou akcí navýšil rozdíl ve skóre na osm bodů (21:29), a když na přelomu první a druhé čtvrtiny trojkující Lukáš Kotas a najíždějící Lamb Autrey přidali pět bodů v řadě, JIP poprvé vedl dvouciferně (23:34). "Postupem času jsme zlepšili obranu a v útoku se nám dařilo navázat na kvalitní výkony z předchozích zápasů," řekl dále Bartošek.

Mezi 21. a 26. minutou Beksa zavřela své hostitele na pouhých 3 bodech (!) a po úspěšném protiútoku, zakončeném Dušanem Pandulou, a trojce Josefa Potočka měla k dobru již šestnáct bodů (28:44). Pardubičtí si hodně pomáhali velkou aktivitou na útočném doskoku (po první půli vládli na doskoku 15 - 28, z toho v útoku 5 - 12!), dařila sejim  i střelba z dálky (trojky 1 - 5).

Nástup do druhého poločasu vyšel lépe domácím, kteří se během tří minut přitáhli na 42:48, navíc Jobi Wall s Dušanem Pandulou měli po třech osobních chybách, a o chvíli později Kamil Švrdlík dokonce čtyři. "Vstup do třetí čtvrtiny nám, bohužel, nevyšel," litoval pardubický trenér nepříliš povedeného úseku. "Domácí snížili, ožili a pak už se skóre tahalo furt plus 10, plus 4, plus 12, plus 5... Nebyli jsme schopní soupeře tak zvaně dorazit."

Třináct minut před koncem Ojo z šestek snížil na 55:59 - pasáž mezi 18. a 28. minutou hráči mmcité ovládli poměrem 25:13... Lamb Autrey záhy trefil dva koše v řadě, ovšem Brno se v závěru třetí čtvrtiny přiblížilo na rozdíl jediného koše (60:63). V kritických momentech pardubický tým, veden energickým kapitánem Lukášem Kotasem, zprecizoval obranu a dal důležité koše.

Lamb Autrey, Radek Nečas a Jobi Wall šestibodovou šňůrou zařídili zvýraznění rozdílu ve skóre na devět bodů (32. minuta - 60:69). Dění na palubovce však stále bylo nahoru a dolů. Sedm minut před koncem Dušan Pandula odtáhl svůj tým na 63:75, jenže v 38. minutě bylo znovu vše otevřené (73:77). V polovině 39. minuty Ojo trojkou snížil na 76:79, Dušan Pandula v akrobatické pozici kontroval, ale rozparáděný Ojo minutu před koncem zadělal na dramatickou koncovku (80:82).

V následném útoku jsme neuspěli, ale 21 sekund před koncem ztratili míč i Brňané. Po time-outu takticky faulovali, Jobi Wall stál na čáře trestného hodu - dvakrát uspěl, ale domácí opět rychle skórovali a 12 sekund před koncem, za stavu 82:84, bral kouč Levell Sanders svůj třetí oddychový čas. Hra se posunula na útočnou poloviinu hřiště a hráčům mmcité trvalo 4 sekundy, než faulovali, opět Jobiho Walla. Ten byl znovu stoprocentně úspěšný a definitivně pojistil vítězství Beksy - páté v řadě, naopak Brno doma prohrálo po čtyřech výhrách za sebou.

"Myslím si, že v závěru rozhodla naše větší zkušenost. Naši klíčoví hráči dali důležité koše," podotkl trenér Bartošek, jenž zmínil ještě jednu velmi podstatnou skutečnost: "Za celou dobu jsme domácím nedovolili vyrovnat, nebo se dostat do vedení."

Pardubičtí basketbalisté porazili mmcité i ve čtvrtém vzájemném duelu. A jde o velice cenný úspěch, vždyť v nedávné době v Brně neuspěli například Děčín či Opava. "Brno, posílené o velmi zdatné individuality Oja a Zeihlera, je hodně nebezpečným soupeřem, takže tohoto vítězství si velice vážíme," doplnil Tomáš Bartošek.