26. 11. 2016

Orli nad síly Beksy

Již v prvním poločase, v němž se propadli až do dvacetibodové propasti, ztratili pardubičtí basketbalisté dnešní utkání v Prostějově.

13. KOLO KOOPERATIVA NBL:

Orli Prostějov vs. BK JIP Pardubice 87:75
(28:15, 20:23, 17:21, 22:16)

Body: Marko 27 (+7 as.), Norwa 21 (+14 d.), Jacobs 17, M. Novák 6, Kulon 6, Sehnal 5, Dokoupil 3, Souček 2 - Wall 22, Burnett 15, Půlpán 13, Nečas 9, Autrey 8 (+9 d.), Švrdlík 6, Kohout 2

Hráč utkání: Roman Marko

Prvních 13 minut bylo jako velmi zlý sen: Beksa v nich inkasovala 38 bodů (!) a propadla se do 20bodové ztráty... A byť se po velké stíhací jízdě přiblížila hned na startu čtvrté čtvrtiny na čtyřbodový odstup, Orli nakonec zkontrolovali dvoucifernou výhru.

Úvodních 5 bodů sice natřílel JIP, který ve 2. minutě vedl 3:8, jenže Orli, syceni 11bodovým Ethanem Jacobsem, záhy natáhli svoji šňůru až na neuvěřitelných 19:0 (!!!) a v 7. minutě byli vpředu 22:8!! Beksa až příliš spoléhala na tříbodovou střelbu (8 pokusů během šesti minut), navíc vůbec nefungovala obranná fáze. Rozdíl v úspěšnosti střelby z pole byl propastný (71,4%, 10/14 - 33,3%, 6/18).

Hned na startu druhé části hry Roman Marko přispěl svému týmu rychlými šesti body (trojka a koš s faulem) a Prostějov v polovině 13. minuty zaokrouhlil rozdíl ve skóre na 20 bodů (38:18)... Až poté pardubičtí basketbalisté zagresivnili defenzivní fázi a do přestávky umazali ze svého manka rovnou polovinu.

Ve třetí čtvrtině se Orli nejprve znovu vzdálili - v polovině této části hry Michal Norwa posouval skóre na 60:45 -, ovšem na přelomu posledních dvou části hry Beksa kontrovala šňůrou 4:16 a po koši Lamba Autreyho ztrácela jen čtyři body (31. minuta - 65:61).

Blíž už se však přes veškerou snahu nedostala...

Prostějov držel vpředu fantastický Roman Marko, jenž skóroval vždy, když to jeho tým nejvíce potřeboval. Spolu s Michalem Norwou a Ethanem Jasobsem se postarali o 65 bodů! "Prostějov odvedl dobrý výkon, oproti předešlým zápasům to bylo v jeho podání jako den a noc," oceni kvalitní výkon vítězů jeden z pardubických trenérů Tomáš Bartošek.

"Nám se nepodařil vstup do utkání. Dovolili jsme domácím šňůru 19:0, oni tím získali jistotu v útoku. I když jsme se snažili naši ztrátu dotáhnout, nedokázali jsme dlouho najít útočný rytmus," řekl dále Bartošek. "Ve čtvrté čtvrtině jsme se přiblížili na rozdíl 4 bodů a měli jsme po dobrých obranách další 2-3 útoky na snížení, ale neproměnili jsme je a Prostějov znovu dokázal odskočit přes 10 bodů. V závěru to z naší strany byla extrémní snaha, z níž se stala spíše křeč."

Roman Marko se i díky výtečným trojkám (4/6) dostal na 27 bodů, k nimž přidal 7 asistencí. Skvěle střílející Michal Norwa proměnil všech 9 střel z pole (!) a 3 ze čtyř trestných hodů a zapsal double-double za 21 bodů + 14 doskoků, Ethan Jacobs zaznamenal 14 ze 17 bodů v první půli.

Pardubické naděje dlouho držel Jobi Wall, týmový top-skórer s 22 body (trojky 3/10), do dvouciferných hodnot se dostali ještě Dominez Burnett (15 bodů, z pole 3/8, trestné hody 3/11) s Viktorem Půlpánem (13 bodů, trojky 2/5).