10. 11. 2017

Opava vs. Beksa

Těžká sobotní mise. Beksu čeká v dalším pokračování NBL výjezd do Slezska, kde bude na opavské palubovce usilovat o své čtvrté letošní ligové vítězství.

8. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK Opava (5/2) vs. BK JIP Pardubice (3/3)
sobota 11. 11. v 18 hodin

Slezané vstoupili do nového ročníku NBL výtečně - vyhráli úvodních pět zápasů!

V posledních dvou kolech však nebodovali naplno: nejprve prohráli v Nymburku bezmála o 40 bodů, v minulém kole pak ve své hale nestačili na Olomoucko, jemuž podlehli 86:89 (nejvíce bodů: Gniadek 28, Bujnoch 16, Šiřina 14, Jurečka 11...).

Předchozí dva duely však prohrála i Beksa, nejprve těsně o 1 bod v Děčíně, a poté doma s favorizovaným Nymburkem. "Právě na výkon z prvního poločasu utkání proti Nymburku bychom v Opavě rádi navázali," podotkl pardubický trenér Tomáš Bartošek, čímž připomněl vyrovnanou první půli s ligovým lídrem (53:53).

Návrat tahounů

Pozitivní zrávy z pardubického tábora?

Zpět ve hře je Scott Martin, jenž kvůli zranění ramene nehrál téměř tři týdny (vynechal 3 utkání), proti Nymburku už zvládl 19 minut. Po jednozápasovém trestu již opět může hrát Dominez Burnet, s průměrem rovných 22 bodů top-skórer celé ligy. Mimo hru tak aktuálně zůstává už jen dlouhodobě zraněný křídelník David Škranc.

Opavští lídři

Jakub Šiřina. Dlouholetá ikona Opavy, jednoznačný lídr domácího týmu. I v úvodu letošní sezony má fazónu jako zvon: aktuálně si drží skvostné průměry 19,9 bodu + 7,9 asistencí.

Povedený start zažívá i podkošový pilíř Martin Gniadek. Minule vysázel Olomoucku 28 bodů, v průměru zvládá 14,7 bodu + 5,7 doskoku. Dalšími dvěma dvoucifernými střelci jsou rozehrávač Radim Klečka (12,6 bodu) a pivot Václav Bujnoch (11,7 bodu + 6,7 doskoku).

Tomáš Bartošek: Je třeba mít střelecké sebevědomí

Opava hraje v letošní sezoně v poněkud atypické sestavě, často s více rozehrávači na palubovce. Na co se musíme připravit?
"Opava opravdu hraje v hodně nízké sestavě. I díky tomu se snaží se o rychlý přechod na útočnou polovinu hřiště, její hra je velmi variabilní. Další věc, kterou bych zmínil, a která je pro Opavu již typická: její hráči nepřecházejí střelecké pozice. Co se týče trojek, mají průměr přes 30 vystřelených trojek na zápas, proti Ostravě jich bylo dokonce 42... Když jsou na perimetru volní, okamžitě střílí, ale také velmi dobře atakují vnitřní prostor. V obraně si hodně pomáhají při hře soupeře do dolního postavení, snaží se být rychlí, pohybliví hráči se snaží vypichovat míče. S tím si budeme muset poradit."

Jaké faktory budou klíčové pro příznivý vývoj a výsledek?
“Náš rychlý přechod do útoku a celkově náš herní projev, který by měl navázat na první poločas proti NBK. Další věcí je střelecké sebevědomí. Pokud budeme mít možnost, okamžitě je třeba atakovat koš, nesmíme přecházet střelecké pozice. Zmínil bych ještě jednu důležitou věc: dobré čtení soupeřovy obrany. Opava často mění obranu, přechází z osobní na zónovou, využívá i zónový presink. Hodně důležité tedy bude, abychom dobře četli obranu domácích, jedině za toho předpokladu si můžeme vytvářet dobré střelecké pozice.”