11. 04. 2021

Ofenzivní smršť

To byla palba! Beksa nasypala čtvrtému Brnu v jeho hale 14 trojek a 117 bodů (!) a zapsala druhé vítězství v řadě. Brněnský tým jsme pokořili i v pátém vzájemném duelu v letošní sezoně.

7. KOLO NADSTAVBY KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

Basket Brno vs. BK JIP Pardubice 96:117
(30:26, 26:25, 23:34, 17:32)

Zdravotní patálie Beksy bohužel nekončí.

Kromě předem avizované absence Petra Heřmana, jenž vynechal již třetí duel, nám totiž scházeli i další pivoti Prokop Slanina s Ondřejem Výchou (domácí postrádali Šimona Puršla), a tak se na pozici 4 točili křídelníci David Škranc či T. J. Dunans. "Možná nás to trochu rozhodilo na začátku utkání, kdy jsme v obraně plavali, nebyli jsme schopní doskočit jednoduché balóny, ale myslím si, že postupem času jsme tím soupeři "škodili" víc my, než že bychom s tím sami měli nějaké trable," odpověděl pardubický kouč Adam Konvalinka na otázku, jak se jeho tým v průběhu zápasu vypořádal se složitou personální situací podkošové sestavy.

První čtrnáctiminutovka, to byl nevídaný ofenzivní kolotoč. Na začátku 14. minuty domácí Aleksandar Georgiev přesně zamířil zpoza tříbodového oblouku a poprvé dal svému týmu dvouciferný náskok: stav byl 45:35!!! Byla to již šestá brněnská trojka, my jsme ve stejném úseku kontrovali čtyřmi.

V polovině 19. minuty Jakub Nečas využil volného prostoru na perimetru a sedmou trojkou svého týmu (z jedenácti pokusů!) znovu navýšil rozdíl na 10 bodů (56:46), ovšem do přestávky jsme stihli polovinu manka umazat. Oba týmy střílely s velmi dobrou úspěšností (57% - 51%), poměr bodů z rychlých protiútoků byl po dvaceti minutách 22 - 10!

Třetí čtvrtina nás nasměrovala ke konečnému triumfu.

V 22. minutě skórovali najíždějící T. J. Dunans a po něm trojkující Kamil Švrdlík - otočili jsm na 59:60 a od té chvíle už jsme ani jednou neprohrávali. Přelom obou poločasů skončil 3:16 (!) a 11 minut před koncem, po trojce Josefa Potočka, jsme poprvé vedli dvouciferně (75:85). Nevykolejila nás ani zónová obrana domácích. Naopak, díky rychlé přechodové fázi a přesné střelbě z dálky jsme ji trestali téměř z každého útoku, a tak jsme ve třetí části nasypali do brněnského koše neuvěřitelných 34 bodů!!!

Ofenzivní festival plný pohledných akcí a úspěšných tříbodových pokusů pokračoval i v závěrečné čtvrtině.

Stobodovou hranici pokořil již 5,5 minuty před koncem David Škranc (taktéž trojkou), a když 4 minuty před koncem opět zpoza tříbodového oblouku T. J. Dunans zaokrouhlil rozdíl na 20 bodů (90:110), hráli jsme plně kontrolovanou koncovku. "Zápas měl dva rozdílné poločasy. V tom prvním byli domácí agresivnější, my jsme hořeli v návratu do obrany. V útoku jsme dali 51 bodů, což je super. V druhé půlce jsme se zaměřili na obranu, což se povedlo," hodnotil vítězný duel Adam Konvalinka. "Je to pro nás skvělá výhra. Mohli jsme rozložit minuty, ale je spousta věcí, na kterých musíme dál pracovat," doplnil trenér Beksy.

V první půlce jsme proměnili 4 trojky, po přestávce jsme jich přidali dalších 10 - se skvělou úspěšností 60%!! Pomohli jsme si i proměňováním trestných hodů (21/26 - 80%), zpod koše jsme zaznamenali rovných 50 bodů!!! Klíčem bylo i zastavení rychlého protiútoku Brna: zatímco v prvním poločase domácí skórovali 22 bodů z protiútoků, po přestávce už pouhé 2.

Brněnský útok vedl Javion Blake, autor 28 bodů (z pole 10/18, z toho trojky 3/6, trestné hody 5/6), na naší straně bylo nevídaných 8 dvouciferných střelců! Nejpilnější byl Tomáš Vyoral, jenž zaznamenal ceněný double-double za 23 bodů + 10 asistencí (z pole 7/10, trestné hody 6/6, koeficient užitečnosti 36!).

Kompletní statistiky jsou k dispozici na webu cz.basketball.