13. 03. 2019

Obrat v koncovce

Tři porážky v řadě - a dost! Pardubičtí basketbalisté nedopustili další výsledkový propad a z ústecké palubovky vezou cenné vítězství, své patnácté v NBL.

6. KOLO NADSTAVBY, SKUPINA A1:

Sluneta Ústí n. L. vs. BK JIP Pardubice 69:77
(15:22, 19:14, 20:15, 15:26)

Do sestavy se vrátil uzdravený kapitán Radek Nečas, a tak nám chyběli "jen" rozehrávači Richard Williams a Donovan Jackson.

V průběhu celého utkání si ani jeden tým nevypracoval výraznější vedení: Sluneta vedla maximálně o 6 bodů, my o 9 (ve druhé čtvrtině 23:32). Utkání se rozhodlo až v závěrečné dvouminutovce, přičemž konečné skóre určil v poslední sekundě dunkem z rychlého protiútoku kapitán Radek Nečas. "Před zápasem jsem mluvil s domácím trenérem Pištěckým a bavili jsme se o tom, že teď hrajeme spoustu podobných, těsných zápasů, a už bychom potřebovali nějaký takový zápas vyhrát," podotkl pardubický trenér Levell Sanders. O dvě hodiny později už mohl spokojeně konstatovat, že se to jeho týmu podařilo. "Je to pro nás důležité vítězství."

Nezačali jsme koncentrovaně, první dva útoky skončily ztrátami: nejprve jsme nestihli vystřelit v limitu 24 sekund, poté jsme bez tlaku poslali míč za postranní čáru. Záhy jsme si však pomohli úspěšnými trojkami (Josef Potoček 2, Viktor Půlpán 1), a odskočili jsme do 7bodového vedení.

To však domácí ve druhé čtvrtině smazali a ve třetí části, vedeni zejména dvojicí Ladislav Pecka-Justin Martin, už šli přes nás (25. minuta - 47:43). V místě, kde odehrál celou loňskou sezonu, se však cítil velmi komfortně rozehrávač Evan Singletary. Svou hrou i produktivitou výrazně dopomohl k tomu, že Sluneta v poslední čtvrtině neodskočila do výraznějšího než šestibodového vedení (34. minuta - 60:54)

Klíčové okamžiky přišly v poslední dvouminutovce. Za stavu 69:67, který určil 2,5 minuty před koncem šestkující Houška, se Evan McGaughey trefil zpoza tříbodového oblouku (95 sekund před koncem) a zajistil - nakonec definitivní - obrat, aby záhy na druhé straně hřiště tentýž hráč skvěle vybojoval míč na Pavlu Houškovi. Na útočné polovině hřiště pak Kamil Švrdlík dopichem zvýšil náš náskok na tři body (63 sekund před koncem) a poté, co ústečtí hráči minuli dva tříbodové pokusy, faulovaný Viktor Půlpán jednou proměněnou šestkou navýšil rozdíl mimo dosah jediného koše. "Věděli jsme, že nás čeká těžké utkání. Žádný zápas ve skupině A1 není jednoduchý, obzvláště, když hrajete venku," hodnotil duel Ell Sanders. "V úvodu utkání jsme neodvedli dobrou práci, co se týče kontroly tempa hry, dopustili jsme se mnoha zbytečných ztrát. Nakonec jsme to však zvládli, za což jsme pochopitelně velmi rádi."