03. 01. 2024

Obrat po pauze

Díky zlepšenému výkonu ve druhém poločase jsme přetlačili oslabený, leč velmi houževnatý Kolín o 9 bodů a získali jsme druhou ligovou výhru v řadě!

19. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BC Geosan Kolín vs. BK KVIS Pardubice 73:82
(22:13, 16:21, 16:24, 19:24)

Ne, nebylo to jednoduché utkání. Citelně oslabený Geosan (např. bez ústředního dirigenta Adama Číže) nám ho udělal velmi těžkým, což nejlépe dokumentovalo pozápasové vyjádření Petra Šafarčíka: "Kolín, kdyby dneska vyhrál, tak by to bylo zasloužené, protože opravdu bojoval celých 40 minut. A velké uznání mu za to," poklonil se Peca bojovným hostitelům. Ti byli mírně vpředu ještě na konci třetí čtvrtiny a nesklopili hlavy ani v závěrečné fázi, kdy se propadli do 9bodové propasti - naopak, 3 minuty před koncem nás stále odhodlaně naháněli (stav 72:76). Až následné 4 body v řadě nám daly definitivní jistotu kýženého, perně vybojovaného triumfu, díky němuž můžeme i nadále živit sen o vymazání nepříjemného manka z prostřední pasáže základní části Kooperativa NBL. Dosud osmý Písek totiž prohrál domácí duel s Děčínem, tudíž nyní, pouhá tři kola před koncem, jsme s nováčkem nejvyšší soutěže na vyrovnané bilanci výher a porážek 8/11 (ovšem s horší bilancí ze vzájemných zápasů).

V celém průběhu první půle jsme vedli jen několik desítek sekund (stav 2:4), jinak jsme se oslabenému Geosanu neustále dívali na záda. Proměnili jsme jen 2 z úvodních 8 střeleckých pokusů z pole, v 5. minutě na druhé straně velmi agilní Zdravko Bošković posouval průběžný stav na 9:4, na konci 10. minuty podruhé přesně trojkující Filip Halada již na dvouciferných 22:11.

Domácí vedli nejvýrazněji na startu druhé části hry, kdy Bošković se Stegbauerem dvěma koši v řadě navýšili rozdíl až na 13 bodů (stav 26:13). Až na konci 17. minuty trefil Tomáš Vyoral naši první trojku (naše poločasová bilance zpoza oblouku zněla 1/8) a do přestávky jsme se přitáhli na rozdíl 4 bodů.

Třetí čtvrtina, to byl dlouhé minuty převážně souboj domácího Zdravka Boškoviće s Beksou.

A dlouho jsme v něm ztráceli: podpis kolínského top-skórera neslo v tomto hracím období 12 z prvních 14 bodů Geosanu!

Na konci 26. minuty právě Bošković otáčel na 52:51 - bylo to naposledy, kdy jsme byli bodově pozadu. Poté jsme během chvíle nastříleli 7 bodů za sebou, a když jsme do 34. minuty vtěsnali 5 proměněných trestných hodů (Tomáš Vyoral 3 a Jure Škifić 2), už to vypadalo velice nadějně (stav 57:66). Poslední vzepětí Kolína vedl, kdo jiný než Bošković, jenž za 2,5 minuty stihl nasázet 8 bodů a pomohl svůj tým přitáhnout na 68:72. Záhy se však prosadili Petr Šafarčík s Jurem Škifićem a mohli jsme přece jen hrát kontrolovanou koncovku.

Kompletní zápasové statistiky jsou k dispozici na webu NBL.cz.

Pozápasové komentáře

Predrag Benáček (trenér domácích):

"Gratuluji Pardubicím, zaslouženě vyhrály, byly lepší hlavně ve druhém poločase. Já chci smeknout před našima klukama, v 8 hráčích jsme odehráli už druhý zápas za sebou: se silným Nymburkem v sobotu a dneska se silnými Pardubicemi. Naše sestava je fakt úzká, kluci bojovali a udělali všechno, co mohli, a hráli i nemocní hráči a já jim chci poděkovat za to obětování. Mrzí mě, že jsme neporazili Pardubice, ale dneska byly lepší a my jsme udělali všechno, co je v našich silách. Jedeme dál."

Milenko Veljkovič (hráč domácích):

"Byl to pro nás opravdu důležitý zápas, chtěli jsme vyhrát, ale neuspěli jsme. Zápas jsme začali dobře, vedli jsme o asi deset bodů, kontrolovali jsme hru. Pak ale byly Pardubice asi více agresivní, my jsme na to neměli odpověď, minuli jsme nějaké střely. Po poločase to byl těžký, vyrovnaný zápas, oni trefovali střely, my tolik ne. My jsme měli nějaké ztráty, které vedly k jednoduchým košům z rychlých protiútoků. Pokusili jsme se dostat zpátky do zápasu, ale nepovedlo se. Celkově jsme měli jenom 8 hráčů, kteří bojovali, jak mohli, takže gratulace Pardubicím, hrály dobře a pro nás to bude ponaučení, co a jak zlepšit."

Vanja Miljkovič (trenér BK KVIS Pardubice):

"Gratulace mému týmu k zápasu, gratulace i Kolínu, má dobrý tým a zkušeného trenéra. Nevím, kdy naposledy vyhrály Pardubice v Kolíně. Takže to je ještě jedna věc, která je potřeba říct, takže velká gratulace. Dneska to nebyla možná nejlepší hra pro diváka, nebyla tak atraktivní. Můžeme říct, že jsme kontrolovali zápas, protože jsme vyhráli tři čtvrtiny, takže to je asi taky hlavní faktor. Zápas jsme vyhráli díky dobré obraně, vidím na svých hráčích, že byli trochu unaveni, na tom musíme v příštích dnech zapracovat, trochu je osvěžit a připravit na další zápas. Taky jsem rád, že jsme konstantní a vyhráli jsme dva zápasy v řadě, a ne, že vyhrajeme jednou a pak třikrát prohrajeme."

Petr Šafarčík (guard BK KVIS Pardubice):

"Byl to takový zvláštní zápas od samého začátku, my jsme nezačali vůbec dobře. My jsme chtěli na ně vletět, protože jsme věděli, že máme 12 hráčů a Kolín se potýká s velkou marodkou, ale tak to vůbec nebylo v první čtvrtině, pak ve druhé jsme trošku zapnuli, donutili jsme je k nějakým ztrátám a z toho jsme dali lehké koše. Tím jsme si ukázali, že to musí být recept dneska. Na startu druhého poločasu, kdy jsme začali slušně, jsem věřil, že se dostaneme na nějaký větší bodový odstup, ale Kolín - velký kredit za to -, nesložil zbraně, a jak bojoval, byl podle mě silnější v osobních soubojích a v těch základních věcech, které moc nesouvisí s nějakým talentem. My jsme to pak na konci dokázali urvat tou širší lavičkou a tím, že jsme ukázali nějakou kvalitu. Ale Kolín, kdyby dneska vyhrál, tak by to bylo zasloužené, protože opravdu bojoval celých 40 minut, a velké uznání mu za to. Pro nás to byl takový zdvižený varovný prst, protože jestli takový výkon předvedeme v sobotu, ne výkon, ale spíš nasazení a odhodlání, tak si myslím, že to nebude stačit. Musíme trošku nabrat síly za ty dva dny a v sobotu předvést diametrálně rozdílný výkon. Hlavně co se týče nasazení."