05. 10. 2017

O fous

Ani 21bodové vedení v závěrečné čtvrtině nestačilo Bekse ke klidné koncovce, nakonec však na startu NBL uhájila v bitvě s Ústím n. L. těsné vítězství.

KOOPERATIVA NBL, 1. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI:

BK JIP Pardubice vs. Sluneta Ústí n. L. 84:81
(28:19, 19:18, 23:20, 14:24)

Body: Burnett 21, Pandula 13, Švrdlík 12, Martin 9, Kohout 8, Půlpán 7, Nečas 6, Walker 5, Kent 3 - Robinson 22, Singletary 18, Pecka 13, Svejcar 11, Treadwell 6, Wolfram 5, Šteffel 4, Šotnar 2

Hráč utkání: Dominez Burnett
Diváků: 859

Sluneta ani jednou nevedla, 7,5 minuty před koncem byla v 21bodové propasti, ovšem z ní se málem vydrápala k opojnému triumfu. Zatímco náš tým si v závěrečné pasáži nedokázal na útočné polovině hřiště vypracovat dobré pozice pro zakončení a navrch ztratil 5 míčů, hosté, taženi výtečným Donaldem Robinsonem (13 bodů v poslední čtvrtině), se díky šňůře 3:22 (!!!) přitáhli ze stavu 80:59 na 83:81. V koncovce, po naší nepřesné střele, měli dokonce naději na srovnání stavu či vítěznou střelu, ale Radek Nečas získal v útoku klíčový doskok a díky tomu jsme zapsali premiérovou výhru v novém ročníku NBL.

"Konec se nám hrubě nevydařil," neskrýval rozčarování trenér Tomáš Bartošek. "V závěru jsme ztratili koncentraci, začali kupit ztráty a zcela vypadli z tempa. Ústecké hráče to nakoplo a dostali se na kontakt, ale naštěstí neměli čas na úplný zvrat," oddechl si Bartošek.

Měli jsme velmi dobrý vstup. Dle předzápasového plánu jsme rychle přenášeli míč z obranné na útočnou polovinu hřiště a odměnou nám bylo dvouciferné vedení již ve 4. minutě (13:2). Do 7. minuty jsme soupeři povolili nastřádat jen 5 bodů (17:5), ovšem přelom úvodních dvou čtvrtin jsme prohráli 2:12  a ve 14. už to bylo jen o koš (32:30).

"Dobře jsme začali, hráli jsme s velkou energií, s chutí hrát rychle dopředu, ale Ústí si postupně zvyklo na naši rychlost," vypozoroval Bartošek. Hned na startu druhého poločasu nabrali po dvou osobních chybách dva členové základní pětky Viktor Půlpán a Scott Martin, přičemž pro oba to byly již 3. a 4. fauly, tudíž na dlouhou dobu usedli na střídačku. Přesto jsme znovu odskočili, po trojkách Dušana Panduly a Daiquana Walkera na 57:43.

Díky vydařené pasáži mezi 31. a 34. minutou se rozdíl vyhoupl nad dvacetibodovou hranici (80:59). "I přes problémy s fauly jsme zápas ve druhém poločase dlouho kontrolovali," zmínil Bartošek. Bohužel toto neplatilo pro závěrečnou šestiminutovku. Donald Robinson nastřádal velmi jednoduše rychlých 11 bodů, když dokonale využíval chyb naší obrany v přechodové fázi či ztrát míče, společně se svými spoluhráči natáhl šňůru Slunety na 3:22 (!!!) a po Peckově přesném tříbodovém zásahu bylo jasné, že se bude hrát napínavá koncovka (83:81).

V ní jsme se - naštěstí - neustále drželi vpředu a v dramatickém závěru jsme vedení nepustili.

Po prvním poločase byl poměr bodů z rychlých protiútoků 19-0 (!), ve druhé půli naopak 9-19.

Podobné to bylo i s body po ztrátách (15-2, 4-13).

Náš top-skórer Dominez Burnett stihl všech svých 21 bodů již v prvních třech čtvrtinách (z pole 8/12, trestné hody 3/4), Dušan Pandula přidal 13 bodů a Kamil Švrdlík 12 bodů (oba z pole 5/7 a trestné hody 2/2). V dresu Slunety rozehrál v závěru velký part Donald Robinson: po třech čtvrtinách byl na 9 bodech, ovšem v závěrečné části proměnil všech 8 střel (z pole 5/5, trestné hody 3/3) a duel zakončil s 22 body (celkem z pole 9/14). Evan Singletary zaznamenal 18 bodů (z pole 6/9, trestné hody 4/6), Ladislav Pecka zapsal double-double za 13 bodů + 10 doskoků (z pole 4/10, trestné hody 4/4).